Lębork

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Lębork (niem. Lauenburg, ang. Lebork) – małe, 35.000 mieszkańców w 2005 roku (pozostałe 2000 „zniknęło” na skutek między innymi masowych emigracji do innych miast i na okoliczne wioski oraz niedemokratycznych praktyk rodem z Europy zachodniej), ale piękne miasteczko w północnej Polsce (region autonomiczny Pomerania).

Miejsce spotkań lęborskiej elity – park, piękna starówka, zabytki, dookoła wioski: Nowa Wieś Lęborska i Mosty, a za Mostami jeszcze Lubowidz i jego największa atrakcja: jeziorko. Z tej prowincjonalnej mieściny jest już bardzo blisko do innego małego, ale pięknego miasteczka: przybrzeżnej i bardzo modnej od samego początku XXI wieku Łeby. Firmy, obecnie spotykane w Lęborku: Biedronka, Spomel, Farm Frites, Wenta, Lidl, Media Expert, Intermarche, Bricomarche, Kaufland, Netto, Plus, Żabka. Miejsce różnorodne kulturowo. Można w nim spotkać turystów i imigrantów z różnych części świata, w szczególności oczywiście z Europy. Sami Mieszkańcy zresztą także uwielbiają podróże. Wybierz Lębork. Lębork. Miasto z europejską klasą. Ludzie związani z Lęborkiem to Anna Fotyga i zbrodniarz wojenny Erich Bach-Zelewski.

Co roku odbywa się tutaj światowy jarmark – Lęborskie Dni Jakubowe, w czasie których mieszkańcy mogą zaznać trochę kultury na lęborskim poziomie. Film prezentujący lęborski sylwester jest hitem internetu, jak również skocznia samochodowa pod ratuszem. W nocy miasto zamienia się w westwood – można wszystko, policja znika, straż miejska znika. Podobno jest to następny pomysł, aby przyciągnąć mieszkańców.

Miasto Lębork słynie także z tego, że w centrum miasta znajduje się ulica Stryjewskiego, na której zgromadzeni są wszystkie wyrzutki społeczeństwa, co sprawia, że wieczorny spacer po pięknej starówce może zakończyć się bardzo ekscytująco. Ulica Stryjewskiego, wraz z ulicami Malczewskiego i Kellera tworzy nieuznawaną oficjalnie przez władze miasta dzielnicę o nazwie Lęborski Trójkąt Bermudzki. Jak mówią o niej sami mieszkańcy Lęborka, jest to dzielnica cudów, latających noży i znikających ludzi.

Jest pierwszym miastem w Polsce objętym eksperymentalnym rządowym programem „Udrażnianie ruchu przez zwężanie ulic”. W ramach wspomnianego projektu w centrum miasta duże skrzyżowanie ze światłami zastąpiono małym rondem, zaś prowadzące do niego jezdnie zwężono. Zaowocowało to pojawieniem się zjawiska (wcześniej mieszkańcom nieznanego) zatorów drogowych. Władze miasta widząc efekty swojej pracy, kontynuują swój genialny program.

Lębork jest jedynym na świecie miastem posiadającym obwodnicę, która tak naprawdę nie jest obwodnicą (tylko przelotówką). W najbliższej przyszłości (czyli w ciągu najbliższych dwustu lat) ma się to zmienić – wybudowana zostanie być może z pewnością jasna, długa, prosta, szeroka jak morze trasa S6.

Polska, dzięki znajomości przepisów kierowców z Lęborka i okolic jest drugim krajem w Europie po Wielkiej Brytanii w którym prawy pas ruchu na drodze czteropasmowej idzie szybciej niż lewy.

Znanymi Lęborczanami są Witold Tyburski – starosta, który spopularyzował dwa sporty – pozywanie szesnastolatek do sądu oraz wpisywanie słowa „pedał” na plakatach wyborczych rywali. Połączenie tych dwóch sportów daje skojarzenia z popularną chorobą. Innym politykiem jest Witold Namyślak, specjalizujący się w startowaniu we wszystkich wyborach. Prawdopodobnie to on wymyślił jednemu ze swoich kolegów genialne hasło Leśnik z Kaszub.

Powiat Lęborski[edytuj • edytuj kod]

Lębork jest stolicą powiatu lęborskiego. Powiat ten obejmował niegdyś nawet Gniewino, Choczewo i same Łęczyce. Po reformie administracyjnej 1975 nagle miejscowości te zaczęły się rozwijać zdecydowanie szybciej. Jedną z gmin jest obecnie Cewice. Znajduje się tam lotnisko. Potwierdza to przypuszczenia, że bieda lata. Kiedy pojawia się szansa na dochody z podatków lokalni działacze bronią zaszczytnego miejsca w czołówce najbiedniejszych miejscowości w Polsce. Symbolem nowoczesności jest szkoła. Jest ona wybudowana w centrum życia kulturalnego na zadupiu. Dzięki temu mieszkańcy są nie wyedukowani i nie widzą błędów wspaniałych posunięć władz gminy. Gdy pojawia się młodzieniec wygrywający olimpiady przedmiotowe dostaje wspaniałe stypendium w wysokości 0,00 PLN, dzięki czemu może wyemigrować w lepsze miejsca do życia. Słynie ona też z tolerancji religijnej, bowiem toleruje ona religię. Dzięki temu we wszystkich szkołach katechetki uczą wychowania do życia w rodzinie, a lekcja religii może odbywać się tylko w środku, by sataniści się nawrócili nikt nie uciekł. Nikt nie kpi z trzech tysięcy lat polskiego chrześcijaństwa. Od urzędu gminy, przez bar Walduś, aż do okolicznego gimnazjum znajduje się wielka plantacja buraków. Starczy ona na cukier dla trzech pokoleń Polaków.

Na terenie powiatu była wydawana gazeta Cztery Tygodnie. Główną tezą redakcji było: burmistrz Klata powiedział, że lepsza jest opcja A, lecz my się z nim nie zgadzamy. Naszym zdaniem konieczna jest opcja A. Obecnie wydawany jest Ekspres Powiatu Lęborskiego. Można się z niego dowiedzieć ile par jadalnych majtek sprzedano w lęborskim sexshopie.

Bilety autobusowe kosztują tyle samo, co dwudziestominutowe bilety metra warszawskiego. Stąd wniosek, że w ratuszu trwają potajemne obrady na temat budowy metra lęborskiego, które byłoby drugim tego typu środkiem komunikacji w Polsce; długość pierwszej linii ma być trzykrotnie większa niż ta warszawska.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]