Akcent (polski zespół muzyczny)

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jedna druga zespołu
Kto chce posłuchać disco
Najlepszy duet sylwestra w dwójce[1]

Kto chce posłuchać mojego disco

Zenek przed każdym koncertem

Wyżej! Mocniej! Wysoko! Wszystkie dłonie bez wyjątku! Opa!!!

Zenek na każdym koncercie

Kto chcę jeszcze jedną piosenkę

Zenek pod koniec każdego koncertu

Akcent – jeden z kultowych zespołów disco polo, który tworzą Zenek Martyniuk i Ryszard Warot. Zespół istnieje od 1989 i został założony w Bielsku Podlaskim. Zespół istnieje do dziś, co może nieźle zadziwiać, gdyż Zenek świetnie sobie radzi sam (no prawie, bo 31 grudnia 2016 onieśmielony Zakopanem poprosił Marylę[2] o pomoc.

Wcześniej w zespole Akcent grał Mariusz Anikiej, ale potem stał się łasy na kasę i zrezygnował z grania w disco polo na rzecz rzępolenia w pop.

Geneza nazwy zespołu[edytuj • edytuj kod]

Nazwa zespołu nie była, jak niektórzy sądzą, ściągnięta od rumuńskiego zespołu o tej samej nazwie[3], tylko przez połączenie pierwszych sylab zespołów, w których dawniej Zenon i Mariusz grali, czyli Akord i Centrum.

Historia[edytuj • edytuj kod]

Choć zespół istniał już od 1989, to jednak swoją pierwszą kasetę wydał dopiero 2 lata później. Nagrali w jednym roku 2 kasety, jednak stwierdzili, że w Polsce kokosów nie zarobią, w związku z czym postanowili wyjechać do Belgii. Zespół na jakiś czas przerwał swoją działalność – Zenek postanowił śpiewać w zespole Crazy Boys (wystąpił nawet w nim na wyemitowanej w TVP gali muzyki disco polo 1992) i Ex-Akcent wraz z byłym perkusistą Czerwono-Czarnych – Henrykiem Mellerem. Mariusz natomiast występował w zespole Marinero. Długo bez siebie chłopcy wytrzymać nie mogli i od 1993 ponownie grali w Akcencie. Nagrali 3 kasety (czego nie dokonał nawet Marcin Miller) w jednym roku, dopiero kolejna dała im sławę dzięki utworom „Życie to są chwile” czy „Dźwięki strun”. Grali wiele lat z powodzeniem – będąc gwiazdami programów Disco Relax i Disco Polo Live, w międzyczasie grając nawet w 3-osobowych składach[4]. Sukcesywnie nagrywali nowe albumy, jednak w 1999 Mariusz stwierdził, że sława nie dla niego i wyjechał do Belgii, gdzie tworzy w undergroundowym zespole Versus. Od tej pory grał z kolegami (najpierw Arturem Kirpszą, potem dopiero Ryśkiem, z którym gra do dziś). Zespół jest jednym z niewielu – który legalnie i za darmo udostępnia słuchaczom do pobrania swoje piosenki.

Najbardziej znane teledyski[edytuj • edytuj kod]

 • Dziewczyna z klubu disco – pierwsza piosenka Zenka, w której Zenek się rozbiera[5]. Zenek podrywa dziewczynę, tą z kocimi oczami i włosami jasnoblond. Gdy tańczą na rusztowaniu Zenek wyjawia jej swój sekret[6]. Później Zenek jest przez nią rozbierany.
 • Dźwięki strun – ujęcia losowych Cyganów, po czym Zenek chodzi po cygańskiej wiosce i zadaje pytanie retoryczne o wartość Cygana bez dźwięku strun i że bez ich grania jest smutniejszy świat. Potem akcja klipu przenosi się na bazar gdzie wąsaty Cygan próbuje opchnąć skradzione wcześniej fanty w tym m.in. wazę z duralexu i akumulator od Żuka.
 • Kochana wierzę w miłość – tę piosenkę Zenek zaśpiewał na dwójce w sylwestra z Marylą Rodowicz. Tutaj jest na plaży, spotyka pelikany, czaple i jakąś dziewczynę, która z wyglądu mogłaby być jego córką. To natomiast jemu nie przeszkadza, żeby poderwać ją swoim głosem.
 • Kołysanka dla ukochanej – Zenek śpiewa kołysankę jakiemuś niemowlakowi na tle uroczej fototapety z tropikalną wyspą, znajdującej się zapewne w jego mieszkaniu.
 • Królowa nocy – piosenka z niewydanego nigdy albumu Tribute to Mefis. Kiedy Mariusz gra na swojej kluczotablicy, Zenek szpieguje super modelkę aż do momentu, gdy są w restauracji. Gdy modelka spotyka się z fotografem w restauracji to ona gubi zdjęcia, które wspomniany wcześniej fotograf dał. Zenek od razu zabiera zdjęcia, żeby nie trafiły w niepowołane ręce i oddaje jej przy jakimś dworcu. Później idą na plaże i następnie idą do jakiegoś klubu, w którym śpiewają refren tej oto piosenki.
 • Lato jest po to, by kochać – teledysk przedstawiający wakacje Zenka nad polskim morzem i bibę zakrapianą alkoholem w limuzynie. Piosenka powstała podczas prawdziwej libacji, podczas której Zenek na słowo honoru kupił prawa do piosenki od Zbigniewa Gniewaszewskiego.
 • Mała Figlarka – teledysk nakręcony kamerą VHS w Nowym Jorku przedstawiający ulice, szyldy i neony tego amerykańskiego miasta i Zenka śpiewającego o tym że zgubiła mu się jego Małgorzatka. A mogła nie chodzić sama po takim wielkim mieście!
 • Moja gwiazda – to pierwszy teledysk Akcentu, w którym możemy mieć mieszane skojarzenia. Zenek jest ubrany w w czerwoną koszulę, a Rysiek przebrał się za Lindę. Później stoi przy ekranie, na którym są wyświetlane różne budynki i śpiewa swoją pieśń. Później pojawia się kobieta na pięć sekund, która zrywa kwiatki z jakiegoś pałacu. Pod koniec Zenek zapala z 200 świeczek i ponownie wyjawia jej miłość śpiewając refren swojej piosenki.
 • Oj ne, ne, ne! - przecudowna piosenka z bardzo ambitnym tekstem i morałem. Nic dodać, nic ująć.
 • Pada deszcz – Zenek śpiewa o tym że pada, pada, pada deszcz i że parasol śpi w szafie, że pada deszcz i że lubi kiedy pada. Czy wspomniałem, że pada?
 • Przez twe oczy zielonekit hit przez duże K H, który zburzył monopol zespołu Weekend. Utwór coverowany przez Rodowicz, Bajm, Behemoth i francuskie gwiazdy muzyki ambientowej.
 • Przekorny los – tutaj Zenek ogrywa wszystkich w pokera i rzuca kartami, a później liczy oglądalność teledysku na YouTube śpiewa.
 • Pragnienie miłości – Zenek śpiewa, że pragnie miłości, lecz nie może jej mieć i wymienia powody dlaczego jej nie może mieć. Niedawno odświeżył tą piosenkę. Piosenka jest tak popularna, że nie znalazła się na żadnym oficjalnym albumie.
 • Prawdziwa miłość to Ty – jeden z nowszych teledysków akcentu. Na początku Zenek śpiewa pierwszą zwrotkę w Las Vegas, a później wsiada w swoją terenówkę, którą jedzie na jakieś zadupie. Później wchodzi do opuszczonego budynku, w którym odnajduje gitarę i śpiewa… nie refren, tylko dokańcza drugą zwrotkę.
 • Psotny wiatr – skacowani Zenek i Mariusz chodzą po jakimś greckim mieście. Zenio ubrany w skórzaną kurtkę z USA, ogląda ryby na kutrze i śpiewa o psotnym wietrze, który to skradł mu serce i gitarę.
 • Pszczółka Maja – piosenka o ulubionej kreskówce i idolce z dzieciństwa Zenona z mnóstwem podtekstów. Tak naprawdę to kolejny zerżnięty utwór od zespołu Canon.
 • Rodzinny dom – kolejna nostalgiczna pieśń o dzieciństwie Zenka na wsi przeplatane ujęciami przedstawiający młodość Martyniuka i syna Danielka.
 • Siwy koniu – teledysk zaczyna się ujęciami przedstawiającymi galopujące ogiery i rytmem a'la Don Wasyl, po czym Martyniuk śpiewa siwemu koniowi że opętała go miłość[7].
 • To właśnie ja – piosenka Zenka, w którym planuje zmienić sobie kobietę z rudej na blond fryzjerkę. Dlatego zabiera ją do wesołego miasteczka, do ZOO i do cyrku. Później przechodzą do jakiegoś opuszczonego budynku[8]. Pod koniec zdobywa ją, a rudą zostawia.
 • Wspomnienie – Zenek wspomina młodość, gra na fortepianie, mówi że śniły mu się góry złota, a w przeplatance między ujęciami widzimy piękną dziewoję.
 • Żegnaj mała – Najpierw widzimy losowe obrazki z jazdy nocą po Nowym Jorku, potem Zenek śpiewa do telefonu niczym Stevie Wonder o tym, że żegna małą i spaceruje po chodniku, plaży i wszystkich innych miejscach do których dosięgał kabel zasilający kamerę Betacam.
 • Życie to są chwile – piosenka zaśpiewana po raz pierwszy przez w 1994, czyli wtedy, gdy Polsat był kanałem dla wieśniaków, którzy lubią disco polo. Piosenka opowiada o wszystkich porach roku i o tym, że życie to są chwile i że są ulotne jak motyle.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

Przypisy

 1. bo jedyny
 2. Choć może to Maryla chciała zagrać z królem
 3. To chłopacy byli zainspirowani muzyką Zenka
 4. Z Robertem Szodą czy Igorem Giro, ale najzagorzalsi fani tego nie pamiętają
 5. Zdejmuje koszulkę
 6. Jestem gwiazdą discopolowej estrady
 7. Niech wezwie egzorcystę!
 8. najprawdopodobniej mogło to być mieszkanie piosenkarza