Akcent (polski zespół muzyczny)

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jedna druga zespołu
Kto chce posłuchać disco
Najlepszy duet sylwestra w dwójce[1]

Kto chce posłuchać mojego disco

Zenek przed każdym koncertem

Wyżej! Mocniej! Wysoko!

Zenek na każdym koncercie

Kto chcę jeszcze jedną piosenkę

Zenek pod koniec każdego koncertu

Akcent – jeden z kultowych zespołów disco polo, który tworzą Zenek Martyniuk i Ryszard Warot. Zespół istnieje od 1989 i został założony w Bielsku Podlaskim. Zespół istnieje do dziś, co może nieźle zadziwiać, gdyż Zenek świetnie sobie radzi sam (no prawie, bo 31 grudnia 2016 onieśmielony Zakopanem poprosił Marylę[2] o pomoc.

Wcześniej w zespole Akcent grał Mariusz Anikiej, ale potem stał się łasy na kasę i zrezygnował z grania w disco polo na rzecz rzępolenia w pop.

Geneza nazwy zespołu[edytuj • edytuj kod]

Nazwa zespołu nie była, jak niektórzy sądzą, ściągnięta od rumuńskiego zespołu o tym samej nazwie[3], tylko przez połączenie pierwszych sylab zespołów, w których dawniej Zenon i Mariusz grali, czyli Akord i Centrum.

Historia[edytuj • edytuj kod]

Choć zespół istniał już od 1989, to jednak swoją pierwszą kasetę wydał dopiero 2 lata później. Nagrali w jednym roku 2 kasety, jednak stwierdzili, że w Polsce kokosów nie zarobią, w związku z czym postanowili wyjechać do Belgii. Zespół na jakiś czas przerwał swoją działalność – Zenek postanowił śpiewać w zespole Crazy Boys (wystąpił nawet w nim na wyemitowanej w TVP gali muzyki disco polo 1992) i Ex-Akcent wraz z byłym perkusistą Czerwono-Czarnych – Henrykiem Mellerem. Mariusz natomiast występował w zespole Marinero. Długo bez siebie chłopcy wytrzymać nie mogli i od 1993 ponownie grali w Akcencie. Nagrali 3 kasety (czego nie dokonał nawet Marcin Miller) w jednym roku, dopiero kolejna dała im sławę dzięki utworom „Życie to są chwile” czy „Dźwięki strun”. Grali wiele lat z powodzeniem – będąc gwiazdami programów Disco Relax i Disco Polo Live, w międzyczasie grając nawet w 3-osobowych składach[4]. Sukcesywnie nagrywali nowe albumy, jednak w 1999 Mariusz stwierdził, że sława nie dla niego i wyjechał do Belgii, gdzie tworzy w undergroundowym zespole Versus. Od tej pory grał z kolegami (najpierw Arturem Kirpszą, potem dopiero Ryśkiem, z którym gra do dziś). Zespół jest jednym z niewielu – który legalnie i za darmo udostępnia słuchaczom do pobrania swoje piosenki.

Najbardziej znane teledyski[edytuj • edytuj kod]

 • Dziewczyno z klubu disco – pierwsza piosenka Zenka, w której Zenek się rozbiera[5]. Zenek podrywa dziewczynę, tą z kocimi oczami i włosami jasnoblond. Jak tańczą na rusztowaniu Zenek wyjawia jej swój sekret[6]. Później Zenek jest przez nią rozbierany.
 • Dźwięki strun – ujęcia losowych Cyganów po czym Zenek chodzi po cygańskiej wiosce i zadaje pytanie retoryczne o wartość Cygana bez dźwięku strun i że bez ich grania jest smutniejszy świat. Potem akcja klipu przenosi się na bazar gdzie wąsaty Cygan próbuje opchnąć skradzione wcześniej fanty w tym m.in. wazę z duralexu i akumulator od Żuka.
 • Gwiazda – to pierwszy teledysk Akcentu, w którym możemy mieć mieszane skojarzenia. Zenek jest ubrany w w czerwoną koszulę, a Rysiek przebrał się za Lindę. Później stoi przy ekranie, na którym są wyświetlane różne budynki i śpiewa swoją pieśń. Później pojawia się dziewczyna na pięć sekund, która zrywa kwiatki z jakiegoś pałacu. Pod koniec Zenek zapala z 200 świeczek i ponownie wyjawia kobiecie miłość śpiewając refren swojej piosenki.
 • Kochana wierzę w miłość – tą piosenkę Zenek zaśpiewał na dwójce w sylwestra z Marylą Rodowicz. Tutaj jest na plaży i spotyka jakąś dziewczynę, która z wyglądu mogłaby być jego córką. To natomiast jemu nie przeszkadza, żeby poderwać ją swoim głosem.
 • Kołysanka – Zenek śpiewa kołysankę jakiemuś niemowlakowi na tle uroczej fototapety z tropikalną wyspą, znajdującej się zapewne w jego mieszkaniu.
 • Królowa nocy – kiedy Mariusz gra na swoim keyboardzie to Zenek szpieguje super modelkę aż do momentu, gdy są w restauracji. Gdy modelka spotyka się z fotografem w restauracji to ona gubi zdjęcia, które wspomniany wcześniej fotograf dał. Zenek od razu zabiera zdjęcia, żeby nie trafiły w niepowołane ręce i oddaje jej przy jakimś dworcu. Później idą na plaże i następnie idą do jakiegoś klubu, w którym śpiewają refren tej oto piosenki.
 • Lato jest po to – teledysk przedstawiający wakacje Zenka nad polskim morzem i bibę zakrapianą alkoholem w limuzynie. Szkoda tylko że tekst zapieprzył Zbigniewowi Gniewaszewskiemu który śpiewał to kilka lat przed nim.
 • Mała Figlarka – teledysk nakręcony kamerą VHS w Nowym Jorku przedstawiający ulice, szyldy i neony tego amerykańskiego miasta i Zenka śpiewającego o tym że zgubiła mu się jego Małgorzatka. A mogła nie chodzić sama po takim wielkim mieście !
 • Pada deszcz – Zenek śpiewa o tym że pada, pada deszcz i że parasol śpi w szafie i że lubi kiedy pada.
 • Przez twe oczy zielone – przełom, który zburzył monopol zespołu Weekend. Utwór coverowany przez Rodowicz, Bajm, Behemoth i francuskie gwiazdy muzyki ambientowej.
 • Przekorny los – tutaj Zenek ogrywa wszystkich w pokera i liczy oglądalność teledysku na YouTube śpiewa.
 • Pragnienie miłości – Zenek śpiewa, że pragnie miłości, lecz nie może jej mieć i wymienia powody dlaczego jej nie może mieć. Niedawno odśweżył tą piosenkę.
 • Prawdziwa miłość to Ty – jeden z nowszych teledysków akcentu. Na początku Zenek śpiewa pierwszą zwrotkę w Las Vegas, a później wsiada w swoją terenówkę, którą jedzie na jakieś zadupie. Później wchodzi do opuszczonego budynku, w którym odnajduje gitarę i śpiewa… i nie refren tylko dokańcza drugą zwrotkę.
 • Psotny wiatr – zaspany Zenek chodzi po jakimś greckim mieście z kurtką skórzaną z USA, ogląda ryby na kutrze i śpiewa o psotnym wietrze co mu skradł serce i ukradł gitarę.
 • Rodzinny dom – kolejna piosenka wspomnieniowa o dzieciństwie Zenka na wsi przeplatane ujęciami przedstawiający młodość Martyniuka.
 • Siwy koniu – teledysk zaczyna się ujęciami galopującymi koniami i rytmem a'la Don Wasyl, po czym Martyniuk śpiewa siwemu, szaremu koniowi że opętała go miłość.
 • To właśnie ja – piosenka Zenka, w którym planuje zmienić sobie kobietę z rudej na blond fryzjerkę. Dlatego zabiera ją do wesołego miasteczka, do ZOO i do cyrku. Później przechodzą do jakiegoś opuszczonego budynku[7]. Pod koniec zdobywa ją, a rudą zostawia.
 • Wspomnienie – Zenek wspomina młodość, gra na fortepianie że śniły mu się góry złota a w przeplatance między ujęciami widzimy piękną dziewoję.
 • Żegnaj mała – Najpierw widzimy losowe obrazki z jazdy nocą po Nowym Jorku, potem Zenek śpiewa do telefonu niczym Stevie Wonder o tym że żegna małą i spaceruje po chodniku, plaży i wszystkich innych miejscach do których dosięgał kabel zasilający kamerę Betacam.
 • Życie to są chwile – piosenka zaśpiewana po raz pierwszy przez w 1994, czyli wtedy, gdy Polsat był kanałem dla wieśniaków, którzy lubią disco polo. Piosenka opowiada o wszystkich porach roku i o tym, że życie to są chwile i że są ulotne jak motyle.

Przypisy

 1. bo jedyny
 2. Choć może to Maryla chciała zagrać z królem
 3. To chłopacy byli zainspirowani muzyką Zenka
 4. Z Robertem Szodą czy Igorem Giro, ale najzagorzalsi fani tego nie pamiętają
 5. Zdejmuje koszulkę
 6. Jestem gwiazdą discopolowej estrady
 7. najprawdopodobniej mogło to być mieszkanie piosenkarza