Saxton Hale

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Saxton Hale propert damage!.png
Saxton Hale Versus The World by ZombieDiaries.jpg

UWAGA !!!
SAXTON HALE zatwierdza ten artykuł!
Jeżeli nie jesteś w 100% z niego zadowolony, to będziesz miał do czynienia ze mną!

PAMIĘTAJ O TYM!
Saxton Hale podczas walki z krokodylem

Zabiję ich GOŁYMI RĘKAMI!

Saxton Hale o hippisach

Saxton HaleAustralijczyk, prezes Mann Co., czwarty najbogatszy człowiek świata, gwiazda serii komiksów, książek oraz Wielki Przedwieczny. Awanturniczy, skory do bójki Hale jest przykładem dla każdego mieszkańca Ziemi i połowy mieszkańców Marsa. Szczególnym uwielbieniem darzą go Australijczycy, którzy starają się do niego upodobnić, zwłaszcza w jedzeniu surowych steków i urządzaniu w każdy piątek zawodów Wrestlingu goryli.

Wygląd[edytuj • edytuj kod]

Saxton Hale jest niezwykle muskularnym facetem po czterdziestce, posiadający idealne wąsy oraz zarost na klatce piersiowej w kształcie Australii. Z racji tego jedynymi częściami ubioru jakie akceptuje są krótkie, jeansowe spodenki, trepy oraz myśliwski kapelusz pełen zębów, wyrwanych przez niego samego jeszcze żywemu krokodylowi.

Naśladowcy[edytuj • edytuj kod]

Saxton Hale ma wielu nieudolnych naśladowców

Z racji swojej zajebistości, Saxton Hale ma wiele naśladowców, którzy jednak nie są nawet w ¼ tak doskonali jak on. Największym ośrodkiem kultu Saxtona jest Australia, gdzie ludzie dobrowolnie wystawiają się na działanie Australium, aby uzyskać pożądane przez nich niepożądane skutki, jak przyrost masy mięśniowej i wyrastanie wąsów[1]. Mieszkańcy innych krajów ograniczają się jedynie do wieszania jego podobizn na ścianach i przebierania się za niego podczas Halloween.

Kariera[edytuj • edytuj kod]

Jeżeli nie jesteś w 100% zadowolony z naszych produktów, to będziesz miał do czynienia ze mną

Saxton Hale zachęca do zakupów w swojej firmie

Saxton Hale, zgodnie z ostatnią wolą Sofoniasza Manna odziedziczył w linii prostej firmę Mann Co. i przyczynił się do jej rozwoju. Początkowo firma dystrybuowała jedynie miecze dwuręczne, broń masowego zniszczenia, hakownice muszkietowe, siarkowe elementy działowe oraz fiolki Wysoce Toksycznej Plagi. Saxton rozszerzył jednak jej działalność o szereg przedmiotów takie jak czapki, bronie palne, bomby, bazooki, kije baseballowe, komiksy, magazyny i książki[2], przenośne detektory bakarata, kanapki, jedwabne rękawice i peleryny, jedwabne torby zakupowe z realistyczną imitacją bagietki, maski narciarskie z hakiem wspinaczkowym, papierosowe Serum Prawdy, podwodny Hipnopis, Kamerowe Brody oraz Niesamowicie Cieniutki Wąs Samoprzylepny. Co więcej, zgodnie ze sloganem, „Używa ich w walce”. Wytwarzane w jego firmie przedmioty są tak doskonałe, że nigdy nie otrzymał zwrotu towarów[3], chociaż raz na jakiś czas potrafią przejść samozapłon.

Wszystkie te doskonałe zabiegi pozwoliły Hale'owi stać się najbogatszym człowiekiem na zachodniej półkuli ziemskiej, co pozwoliło mu bezgranicznie oddać się swojemu hobby, jakim jest walka. Jednak nie porzucił on swoich obowiązków, i w dalszym ciągu reklamuje firmę oraz odpowiada na listy z pogróżkami.

Największe osiągnięcia Saxtona Hale'a[edytuj • edytuj kod]

Saxton Hale osiągnął w swoim życiu tak wiele, że nawet Niekryty Krytyk nie potrafiłby tego skomentować. Jednak tę cząstkę z osiągnięć, które sam Saxton uznał za najważniejsze, przedstawiamy poniżej:

 • Zostanie Wielkim Przedwiecznym.
 • Ujście żywcem z „piekła naczelnych”.
 • Nauczenie swojego zastępu harcerek „saxowości” i zasad bezpiecznego obchodzenia się z ogniem, jak np. „Niedźwiedzie grizzly dobrze się palą”.
 • Pokonanie lwa w tym samym czasie kiedy strzyżono mu włosy.
 • Przedziurawienie krokodyla jednym uderzeniem pięści.
 • Własnoręczne wybicie indonezyjskiego rekina bojowego.
 • Zabicie ostatniego dinozaura.
 • Zremisowanie walki z Chuckiem Norrisem[4].
 • Dogonienie żółwia, mimo „trzydziestu minut początkowej straty”.
 • Wymyślenie starożytnej i mistycznej stuki walk Sikwondo po tym jak w szale kopnął krzesłem przez cały pokój.
 • Zostanie najbogatszym człowiekiem zachodniej półkuli.
 • Zrzucenie z helikoptera napalmu na Festiwal w Woodstock.
 • Zniszczenie księżyca gadżetem Appla iBlewupthemoon.
 • Wprowadzenie metod wytwarzania do firm RED oraz BLU by zatrzymać „WOJNĘ!”.
 • Posiadanie Anglii, pomimo faktu że Australia to brytyjska kolonia.
 • Koronowanie Juliana na króla Madagaskaru.
 • Zmuszenie adminów Uncyclopedii do usunięcia artykułu o nim zanim został napisany.
 • Zabicie zboczeńców z AnagramYourName.com.
 • Posiadanie własnej strony internetowej tylko o faktach na swój temat.
 • Odkrycie Internetu i utworzenie na nim pierwszych czterech stron: o sobie, internetowego odłamu sklepu Mann Co., pierwszą witrynę pornograficzną oraz stronę ze zdjęciami małych kotków.

Saxton Hale a „Wielcy Przedwieczni”[edytuj • edytuj kod]

Saxton Hale zaproszenie na test Przedwieczności otrzymał z rąk samego Bruca Willisa podczas wyprawy na Grenlandię, gdzie poszukiwał krwiożerczych narwali. Z niepewnych fragmentów źródeł, które specjalnie dla Nonsensopedii wykradła Krystyna z gazowni[5] możemy podejrzewać, że częściami składowymi tych testów była wyżej wymieniona walka ze Strażnikiem Teksasu, pokonanie Ala Bundy'ego w meczu futbolu amerykańskiego oraz wygranie wojny z Królikiem Bugsem. Niestety, dokumentacje tego spotkania utajniono[6], więc Saxton Hale nie może ich umieścić w oficjalnym portfolio, ale zapytany nie potwierdza, choć także nie zaprzecza. Pewne jest tylko jedno – Saxton Hale zdał z wyróżnieniem i otrzymał potwierdzenie swojej Przedwieczności.

Saxton Hale w literaturze[edytuj • edytuj kod]

Jako postać kultowa, Saxton Hale prędzej czy później musiał pojawić się w literaturze. Po wielogodzinnych ustaleniach zdecydowano, iż najbardziej postać Saxtona przybliży lubiana przez osoby w każdym wieku, pełna obrazków[7] forma, jaką jest komiks. Pierwszy z nich powstał już w marcu 1964 roku.

 • Pocztowa Burza Saxtona Hale'a – komiks powstały by wytłumaczyć wycofanie ze sklepów 36 milionów Wykańczanych Złotem Samobieżnych Obieraczek Do Jabłek z powodu ich tendencji do obierania nie jabłek, a palców, lamp i małych zwierząt futerkowych. Kiedy rząd USA kazał rozdawać komiks za darmo, eksperci z Mann Co. odpowiedzieli podniesieniem ceny z dwunastu do dwudziestu centów, tłumacząc że jeżeli ludzie będą go chcieli brać za darmo, to równie dobrze mogą zapłacić.
 • Niezbyt Wstrząsające Przygody Saxtona Hale'a – seria komiksów powstała w ramach projektu ocieplającego wizerunek firmy Mann Co. bliżej ojców swoich klientów. Były to powolne, przyjazne seniorom historyjki Hale'a, w którym znajdowała się między innymi udana próba obalenia paradoksu o żółwiu. Seria doczekała się trzech odsłon: Niezbyt Wstrząsające Przygody Saxtona Hale'a, Saxton Hale Co Miesiąc Odwiedza Mamę oraz Spokojne Historyjki o Znanych Wam Rzeczach.
 • Przygody Dziewczynek z Saxtonem Hale (początkowo znane jako Przygody Chłopców z Saxtonem Hale) – komiks o współpracy grupy harcerek z Halem, instruujący co do sposobów podpaleń, łamania zasad mornalnych, wandalizmu, atakowania hippisów, oszustw podatkowych, kradzieży samochodów, mordowania goryli i używania chwytu Heimlicha. Tytuł zmieniono ze względu na opinię Komisji Senatorskiej do Spraw Przemocy Wśród Młodzieży, która uznała że zastąpienie chłopców dziewczynkami sprawi, że nauki z niego wynikające będą mniej szkodliwe.
 • Saxton Hale Walczy u Fryzjera – seria około trzydziestu komiksów, obejmująca takie tytuły jak Saxton Hale Walczy u Fryzjera, Fryzjerski Romans Saxtona Hale'a czy Horror Obciętych Włosów z Duchem Saxtona Hale'a w Roli Głównej, powstała na fali mody obcinania włosów przez ówczesne subkultury młodzieżowe. Niestety, w chwili gdy ugrupowania hippisowskie zaczęły dominować w Ameryce, literatura ścinania włosów odczuła potężny cios. Ten fakt spowodował trwający do dziś konflikt Saxtona i hippisów, którego kulminacją było zrzucenie napalmu na Festiwal Woodstock.
 • Tropikalny Konflikt Saxtona Hale'a – pojawił się w Stanach Zjednoczonych w roku 1962 jako wsparcie dla ruchów antygorylowych po wystrzeleniu w kosmos pierwszej małpy – Władimira Bananova przez Związek Radziecki. Szał mieszkańców Ameryki nie był spowodowany tylko komunistycznymi naczelnymi; w tym samym roku, małpkonauta Poppy Joe zniszczył ostatnie nadzieje Stanów na zdobycie gwiazd kiedy jego rakieta wybuchła przy starcie. Dziesięcioletni konflikt na linii ludzie-goryle dotarł do apogeum przy szóstym numerze serii, który był wydrukowany gorylą krwią. Wydanie go w nakładzie 17 milionów egzemplarzy sprawiło, że przy życiu pozostało tylko pięć goryli.
 • Wstrząsające Przygody Saxtona Hale'a – powstały w roku 1961 jako sposób na podwyższenie cen wysyłki katalogów Mann Co. Pierwszy, 64-stronicowy numer zawierał cztery strony wstrząsających historii i sześćdziesiąt reklam nowych, wspaniałych produktów Mann Co. Jednakże twórcy Wstrząsających... szybko spostrzegli, że ukazywanie Saxtona z ich produktami podwyższa sprzedaż, tak więc reklamy zostały obcięte do 32 stron, na rzecz dłuższych historii opartych na ukazaniu produktu.
 • Wielki Plan Bidwell'a – komiks ten ukazał się, by urzeczywistnić ludziom kilka faktów o Saxtonie, jak chociażby konflikt z Charlesem Darlingiem lub załagodzenie upadku z lecącego samolotu dzięki schwyceniu w locie orła bielika[8].
 • Los Gorszy od Szachów – tytuł w którym Saxton Hale przedstawił swoją walkę z ostatnim gorylem albinosem. Stanowił on głównie funkcję informującą o poczynaniach armii robotów Greya Manna. Co ciekawe, pierwsze strony tego komiksu ukazują światu niezwykłą zdolność Saxtona Hale'a – ingerowanie w kadry komiksów i zmianę ich już po jego wydrukowaniu.

Saxxy Awards[edytuj • edytuj kod]

Saxton Hale, jako człowiek szczodry i nowoczesny, potrafi docenić także sztukę nie mówiącą o nim. W myśl filantropijnych pobudek postanowił zorganizować festiwal filmowy, który będzie ważniejszy od wszystkich innych festiwali razem wziętych – Saxxy Awards. To coroczne wydarzenie zawsze zbiera przed telewizorami miliony fanów, a wręczane podczas jego trwania statuetki z podobizną Hale'a aż w 75% składają się z Australium, co czyni z nich jedne z najbardziej wartościowych przedmiotów na świecie. W tym dniu nawet nienawidzący go hippisi przyznają, że Saxton Hale ma gest.

Versus Saxton Hale Mode[edytuj • edytuj kod]

Z racji swojej zwinności, szybkości, siły oraz natłoku zajęć, Saxton Hale zmuszony był odmówić Valve umieszczenia jego postaci jako dziesiątej klasy w nowo tworzonej przez nich grze komputerowej o walkach najemników Team Fortress 2. Jednakże wywiad środowiskowy grupy moderów wykazał, że Saxton Hale raz na jakiś czas testuje swoje wyroby w akcji. Staje wtedy do walki z najemnikami. Za jego pozwoleniem walki te zostały przeniesione do gry pod nazwą Versus Saxton Hale Mod, jednak dla zbalansowania rozrywki część jego mocy musiała zostać pominięta. Mimo to, Hale nie przejmuje się oczernieniem wizerunku – w końcu kto by uwierzył w taką bzdurę jak możliwość zabicia dzielnego Australijczyka?

Ciekawostki o Saxtonie Hale'u[edytuj • edytuj kod]

 • Saxton Hale posiada własną stronę z faktami na swój temat – te przedstawione poniżej są jedynie najważniejszymi z nich.
 • Nienawidzi hippisów.
 • Latał trzymając się orła.
 • Nie lubi grać w szachy[9].
 • Uwielbia walczyć z gorylami.
 • Nie jest w żaden sposób związanym z wybuchową śmiercią Amerykańskiego Małpkonauty Poppy'ego Joe[10].
 • Miał romans z Administratorką,
 • Posiada nazwaną jego imieniem rzekę.
 • Był za granicą ciągu.
 • Jest wirtuozem gry na Saxxofonie[11].
 • Jednym z jego ulubionych aut jest Citroën Saxo.
 • Okazjonalnie pisze na oficjalnym blogu Team Fortress 2.
 • Ma nawyk używania listów z polami do zaznaczania, którymi, po uprzednim wypełnieniu grozi złodziejom technologii albo dziękuje wynalazcom za wysyłanie ich[12].
 • Potrafi wypić więcej alkoholu niż Polak.
 • Urządza różne konkursy w świecie Spiral Knights.
 • Jest obecnym właścicielem firmy Apple.
 • Jest ojcem chrzestnym Don Vita Corleone.
 • Posiada domek letniskowy na Atlantydzie.
 • Grał w rosyjską ruletkę z pełnym magazynkiem i wygrał.
 • Zapuścił wąsy, kiedy miał 5 lat.

Przypisy

 1. Nawet kobiety!
 2. Poświęcone jemu
 3. Lub, co bardziej prawdopodobne, ludzie boją się zwroty wysyłać
 4. Po pięciu godzinach walki podali sobie ręce i umówili się na rewanż
 5. Podczas sprawdzania liczników
 6. Prawdopodobnie przez Onych
 7. Z Saxtonem Halem oczywiście
 8. Polski akcent!
 9. Nie żeby nie umiał – uważa tę grę za nudną
 10. Jasne...
 11. Nie mylić z Saksofonem
 12. Nie żeby był niepiśmienny – po prostu uważa że tak jest szybciej