Gwóźdź logo.svg
Który fragment artykułu na Nonsensopedii cię bawi najbardziej?

Zgłoś go w konkursie Gwóźdź!

Baman Piderman

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Na szczęście dla naszych bohaterów wszystko dobrze się skończyło

– I beleef dis is your sandwich
– Oh yeah…. Dats mine

Inteligenta rozmowa Bamana z Pidermanem

Baman… Baman… Baman… Baman, Baman, Baman, Baman, Baman, Baman, Baman, Baman, Baman, Baman!

Piderman woła Bamana

To serial z najbardziej bezcelową fabułą od czasów Mody na sukces!

Krytyk filmowy o Bamanie Pidermanie

Baman Piderman – niezwykle inteligentny serial o upośledzonych umysłowo i fizycznie superbohaterach Bamanie i Pidermanie. Serial produkuje MondoMedia (ci od Happy Tree Friends). Niestety, w tym serialu nie znajdziemy przemocy, gdyż przemoc z udziałem niedorozwojów byłaby już chyba przesadą.

Główne postacie[edytuj • edytuj kod]

Jedynymi w miarę przypominającymi ludzi postaciami są Baman i Piderman. Niestety, cierpią na jakieś choroby, bowiem mają problemy z poruszaniem się. W grę wchodzi brak kości, postępujący paraliż, ewentualnie chroniczny kac, smoczy haj lub po prostu porażenie mózgowe (ewentualnie jego zanik).

  • Baman – upośledzony umysłowo koleś w niebieskim ubranku z peleryną. Do jego cech charakterystycznych należy dodać fakt, iż poruszając się, kolana i łokcie wyginają mu się we wszystkich kierunkach, schodząc po wzgórzu turla się po nim, a schodząc z fotela czy stołu, przeciska głowę przez własny żołądek aż ta wyjdzie przez tyłek (przewleka się przez samego siebie). Bamana łączy szczególna więź z tubą – w jednym z odcinków wyznał jej miłość. Baman potrafi też gotować, ale jego jedzenie czasami obraca się przeciw niemu. Ciekawostką jest, że dom Bamana potrafi się poruszać.
  • Piderman – nieco bardziej upośledzony od Bamana, zarówno fizycznie jak i umysłowo. Porusza się strzelając pajęczyną po suficie i szurając sobą po podłodze. Prawdopodobnie nie ma kości, bo ma problemy ze staniem, nawet większe niż jego przyjaciel. Ma kłopoty z liczeniem i pamięcią, co potwierdza, iż faktycznie jest głupi. Kiedy ma problem wzywa Bamana, co potwierdza, że jest, o zgrozo, głupszy niż on. Ma dziurę zamiast drzwi.
  • Tuba – zwykła tuba, nie suzafon rodzaju damskiego. Trąbi, jeśli musi odpowiadać (chociaż robi to też w najmniej oczekiwanych i właściwych momentach). Potrafi jeść. Ona także cierpi na jakąś chorobę, dlatego też przyjmuje lekarstwo w postaci masła orzechowego. Mieszka w domu z Bamanem. W jednym z odcinków ojciec tuby zapytał Bamana, kiedy w końcu weźmie ślub z jego małą księżniczką, wprost sugerując, że Baman i Tuba spółkują ze sobą.
  • Pumkin (niepoprawnie zapisane angielskie słowo „pumpkin” oznaczające dynię) – żyjąca, inteligentna dynia rodzaju męskiego. Mieszka w domu z Pidermanem. Piderman i Dynia bardzo się lubią. Dynia zyskała twarz (właściwie to tylko dziury przypominające oczy i usta), na skutek działania alter ego Bamana i Pidermana za pomocą noża.
  • Potwory z piwnicy – są to przekolorowane kopie Bamana i Pidermana mieszkające w ich piwnicy. Lubią gotować, więc upiekli już szarlotkę z krwi i pizzę z twarzą, która umie teleportować upośledzone postacie.

Fabuła[edytuj • edytuj kod]

Baman i Piderman mieszkają obok siebie. Mają telefony, tubę i dynię. Tuba i Dynia są antropomorfizowane i potrafią porozumiewać się z Bamanem i Pidermanem. Gdy Piderman ma kłopot, wzywa Bamana, który pomaga mu go rozwiązać. Jak można wywnioskować z czołówki, Baman i Piderman są najlepszymi kumplami.

Baman i Piderman mówią tak, że Angole się z tego śmieją, ale faktycznie można ich łatwiej zrozumieć niż przeciętnego mieszkańca Wielkiej Brytanii.

De facto ich przygody przypominają wyrwane z kontekstu fragmenty najczystszego z czystych nonsensów.

Ponadto serial ukazuje, że nawet będąc niepełnosprawnym można prowadzić ciekawe i (być może) szczęśliwe życie. No cóż, brak myślenia oznacza też brak problemów…

Fakty i mity[edytuj • edytuj kod]

Jeden z użytkowników serwisu YouTube stwierdził w jednym z komentarzy pod jednym z odcinków, iż po obejrzeniu 2 Girls 1 Cup, Baman Piderman uspokajają go psychicznie i spokojnie wprowadzają na powrót do realnego świata. Coś w tym jest gdyż mówi się, iż oglądanie Bamana Pidermana czasowo obniża IQ.