Happy Tree Friends

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przedszkole pod wezwaniem Happy Tree Friends
Jeśli wszystko pójdzie po myśli twórców kreskówki, Lumpy już za chwilę straci oczy w „starciu” z papierem ściernym
Pycha, króliczek. Nawet przyniósł mi widelec!!!
Wietnam nie był dla dzieci
Russell, ta wesoła morska wydra to dowód na to, że nawet będąc niepełnosprawnym można spełniać się zawodowo
Bob Handy the Builder (Rączka Budowniczy), Yes we can!

Uczy, bawi, wychowuje!

Psycholog szkolny o Happy Tree Friends

Grrr!!!

Handy jest wkurzony!

Yarr?

Russell nie rozumie, dlaczego Handy jest wkurzony

Mime chciał to skomentować.

Happy Tree Friends – seria krótkich filmów edukacyjno-animowanych, mówiąca o życiu zwierząt; ich przygodach, miłości, przyjaźni i krwawiących wnętrznościach. Ukazuje kruchość i głupotę życia. Głównym przesłaniem twórców jest połączenie brutalności i humoru w taki sposób, żeby psychika ludzi niszczyła się na wesoło.

Fabuła[edytuj • edytuj kod]

Głównym założeniem fabuły jest doprowadzenie do mniej lub bardziej widowiskowej śmierci większości lub wszystkich bohaterów odcinka, ewentualnie wciskając w to jakiś bezsensowny morał, którego i tak nikt nie przestrzega oprócz tych głupich pind.

Postacie[edytuj • edytuj kod]

W Happy Tree Friends występuje około dwudziestu postaci, każda jest bardziej nieśmiertelna, niż poprzednia. Oto niektóre z nich:

 • Cuddles (Maskotek) – żółty królik, lubi Gilgotkę i jako, że jest głównym bohaterem serialu, jego śmierć jest zawsze najbardziej efektowna. Przed śmiercią najczęściej doznaje jeszcze jakiegoś bolesnego urazu, na przykład mając wypalone oczy przez jad węża, tracąc ręce, itp. Ginie najczęściej z rąk wszystkich postaci, a zwłaszcza Lumpy'ego.
 • Giggles (Gilgotka) – różowy pręgowiec amerykański, samica, lubi Maskotka, ale chodzi na randki z każdym, co w efekcie kończy się śmiercią jej samej i partnera. Przyjaźni się z Petunią. Ich wspólne działania (np. prowadzenie stoiska z lemoniadą) kończą się bolesną śmiercią, najpierw Petunii z winy Gilgotki, a na końcu jej samej. Najczęściej ginie z rąk Lumpy'ego, lub ewentualnie Cuddlesa.
 • Lumpy (Niezdarek) – niebieski łoś. Jest skończonym debilem. Daje to autorom serialu duże pole do popisu (czytaj: Lumpy przez własną głupotę jest w stanie uśmiercić wszystkich bohaterów serialu, a także siebie samego). Pozostaje pytanie – jakim cudem bohaterowie serialu są w stanie mu zaufać, np. dając mu się zbadać, gdy ten jest doktorem, lub pójść z nim na górską wycieczkę. Najczęściej ginie z powodu wypadku spowodowanego przez siebie.
 • Toothy (Ząbek) – fioletowy boberek. Ginie najokrutniejszą, najbardziej obrzydliwą i niezwykle bolesną śmiercią, najczęściej poprzez wybebeszenie lub rozpadnięcie się na części. Jest serialową zapchajdziurą, gdyż, jak przyznali autorzy serialu, potrzebny był im ktoś do dodatkowego zabicia. Jako jedyna postać w serialu jest pozbawiony własnej osobowości, gdyż najrzadziej zdarza mu się mieć jakieś istotne role. Jedyne co o nim wiadomo to to, że jest zwykłą beksalalą, gdyż jako jedyna postać płacze, gdy go coś boli (inne wrzeszczą w agonii…). Ginie najczęściej z rąk wszystkich postaci.
 • Handy (Rączka) – Bob Budowniczy amerykańskiej sceny dziecięcej, niestety jest pozbawiony rąk. Potrafi zbudować wszystko, jeżeli nie patrzy na niego kamera, ale gdy znajdzie się w kadrze, nagle nie potrafi chwycić młotka. Kiedy orientuje się, że przez kalectwo nie jest w stanie czegoś zrobić, wkurza się i pokazuje swój firmowy[1] wyraz twarzy. W jednym odcinku przegrał konkurs, w którym główną nagrodą była dłoń. Najczęściej odwala kitę z powodu wypadku spowodowanego swoim kalectwem, ewentualnie z rąk Lumpy'ego.
 • Petunia Pig – niebieska skunksiczka, lachon wśród gromady wesołych zwierzaczków. Ma nerwicę natręctw i potrafi się pokroić nożem, żeby usunąć brud z futerka, a żeby nie śmierdzieć, nosi na szyi drzewko zapachowe. Spowodowała prawdopodobnie najmniej śmierci ze wszystkich. Umiera w najbardziej przerażający sposób dla wszystkich normalnych ludzi, mianowicie w wypadkach samochodowych lub wypadkach ze sprzętem kuchennym.
 • Nutty – (Czubek) – chora psychicznie zielona wiewiórka uzależniona od łakoci i debilizmu. Ginie w pogoni za cukierkami, na przykład topiąc się w jeziorze, zaplątując w drut kolczasty tylko po to aby polizać językiem lizaka.
 • Flippy – („Odwrócony”) milutki miś amerykański (pistacjowy), doskonały wojskowy. Biedaczek jest chory na zespół pourazowy i zaburzenie tożsamości , gdyż wojna, w której uczestniczył (prawdopodobnie), była tak wielką rzeźnią, że tylko on przeżył. Flippy ma dwa oblicza – Dobre i Złe. Dobre przejawia się przyjaźnią porównywalną do głupoty Nutty'ego. Złe (Fliqpy – „q” ma symbolizować odwrócone p) natomiast następuje po czymś, co wprawia go w szał wojenny (krew czy plama ketchupu ją przypominająca itd.) tak potworny, że udupia inne biedne zwierzątka w najgorszy możliwy sposób. Czasem tylko Flaky jest w stanie uciec przed jego kill frenzy, i (naturalnie…) oprócz Buddhist Monkey, tylko 2 postaci jeszcze nie zabił – Cro-Marmota i Splendida. Ma rangę sierżanta (wg. odznaczeń brytyjskich, chociaż jest weteranem amerykańskim).
 • Sniffles (Nosek) – słodki błękitny mrówkojad, typowy kujon i nerd. Potrafi stworzyć np. machinę czasu, ale nie przeszkadza mu to ginąć przy korzystaniu z wieży hi-fi lub sprzętu nagłaśniającego. Równie często traci życie ze względu na zatargi z Mamą Mrówką i jej uroczymi dzieciaczkami, które jakoś nigdy nie mają ochoty zostać jego obiadem. Najczęściej odwala kitę w wypadkach.
 • Flaky (łup-Jeżyk) – czerwony jeżozwierz, samiczka (choć nie wszyscy się z tym zgadzają i na forach HTF czy komentarzach pod filmikami każda dyskusja sprowadzi się do udowadniania, czy Flaky jest chłopczykiem czy dziewczynką – jest to specyficzne prawo Godwina, które w oryginale sprowadza każdą dyskusję do Hitlera), cierpi na łupież. Jest bardzo strachliwa i nieśmiała, jej kolce czasami uśmiercają inne zwierzątka. Ma alergię na orzechy arachidowe. Jako jedyna postać jest w stanie czasem uciec przed Flippy'm. Ginie zasadniczo rzadko, ale jeżeli, to tylko w wypadku, nieuwagi innych, i naturalnie próby ucieczki przed Flippym.
 • Lifty i Shifty (Włamek i Ściemek) – szopy pracze, skorumpowani złodzieje, oszuści i kryminaliści. Giną najczęściej przez własną chciwość, bo co by nie ukradli, to im zawsze mało.
 • The Mole (Kret. Krecik, co tu robisz, brachu?!) – ślepy, różowy kret z laską w fioletowym swetrze; zabija innych z przyczyny nagłych odruchów i swej ślepoty. Mimo iż jest ślepy, pracuje na wszystkich stanowiskach, przy których potrzebny jest wzrok. Ponadto prowadzi samochód (stając na czerwonym), zapala zapałkę w ciemnościach albo czyta książkę przed snem. W jednym odcinku wyszła na jaw jego orientacja dzięki randce z Lumpym. Ginie rzadko, zwykle przez głupotę innych.
 • Splendid – niebieska polatucha. Miłośnik eutanazji, próbuje ratować wszystkich innych. Niestety, podczas tych prób ratowania najczęściej przyśpiesza śmierć ofiar. Ginie tylko dwa razy w całej serii, najrzadziej (nie licząc Buddyjskiej Małpy).
 • Pop – prawdopodobnie najgorszy ojciec świata, wdowiec. Nosi czerwony szlafrok i czapkę, a do tego pali fajkę (nawet podczas snu) – typowy ojciec lat 50-tych w USA. Dba o bezpieczeństwo swojego syna Cuba, jednak mimo to (albo: przez to) często doprowadza do jego niechcianej śmierci, o czym najczęściej nie wie, lub kalectwa. Podobnie jak jego syn należy do gatunku niedźwiedź brunatny. W przeciwieństwie do synka, zwykle nie ginie, bo scenarzyści lubią się pastwić nad rodzicami, którzy tracą swoje dzieci.
 • Cub – miś-dziecko, mający bardzo troskliwego ojca, dbającego o jego bezpieczeństwo któremu zawsze to nie wychodzi. Nosi pieluchę i czapkę z wiatrakiem. Podobnie jak jego tata, należy do gatunku niedźwiedź brunatny.
 • Russell –turkusowa wydra morska – pirat. Jego śmierć często jest długa, powolna i praktycznie zawsze związana z wodą. Ma drewniane nogi, kapelusz kapitana łajbiarzy, hak zamiast lewej ręki (lub prawej, autorzy nie mogą do tego dojść i można zauważyć nawet w jednym odcinku, że zmienia mu się amputowana dłoń) i bluzkę w biało-czerwone paski. Ciągle powtarza Yarr!, czym w rozmowie przypomina Pokemony.
 • Mime – fioletowy jeleń będący mimem. Nie może patrzeć na cierpienie innych i zawsze stara się im pomóc lub ich pocieszyć, co najczęściej doprowadza nie tylko do śmierci ratowanych, ale także jego i wszystkich dookoła. Ma farta, bo jeśli już ginie, to szybko i bezboleśnie.
 • Cro-Marmot – zamrożony w bryle lodu samiec marmoty. Mimo iż jest zamrożony, potrafi prowadzić samochód, gotować albo grać w baseball, ale podobnie, jak w przypadku Handy'ego, nigdy nie widać tego na ekranie. Ginie tylko 2 razy we wszystkich odcinkach (podobnie jak Splendid)
 • Disco Bear (Disco Niedźwiedź) – samiec niedźwiedzia brunatnego. Nosi bujne brązowe afro i jest napalony na każdego przedstawiciela płci przeciwnej w serialu. Kuzyn Pedobeara.
 • Posążek (The Cursed Idol) – nie jest on ożywiony, ale występuje w niektórych odcinkach. Jest przeklęty. Przynosi zwierzątkom pecha, co oznacza że zwykle przyczynia się do ich śmierci.
 • Buddhist Monkey (Buddyjska Małpa) – żółta małpa typu żółw ninja i Jackie Chan; postać, która nigdy nie zginęła! Walczy z ninja, którzy zakłócają mu spokój i grają w Tibię.
 • Lammy – fioletowa owieczka cierpiąca na schizofrenię, najnowsza z wymyślonych postaci. Jej choroba przejawia się tym, iż wydaje się, że ogórek Mr. Pickles, którym bawi się jak lalką lub misiem, żyje i ma własną świadomość. Widzi jak ogórek kogoś zabija, ona próbuje go powstrzymać, a okazuje się, że to wymówka jej świadomości na morderstwo, którego sama dokonuje. Beczy z francuskim akcentem.
 • Mr. Pickels – ogórek wyimaginowany przez Lammy. Ma francuski wąsik i kapelusz. Morduje wszystkich wokół, ale tak naprawdę robi to Lammy, która wmawia sobie, że to Mr. Pickels.

Odbiorcy[edytuj • edytuj kod]

Fani Przyjaciół dzielą się na kilka gatunków:

 • Uczeń podstawówki – ogląda HTF, ponieważ myśli, że gdy będzie coś takiego oglądał, będzie dorosły, ale nie ma dostępu do filmów gore, więc sięga po kreskówkę na Youtube. Zazwyczaj robi to ze swoimi kolegami na przerwach między pszyrką a histrą. Obecnie na wyginięciu.
 • Faneczka – ogląda HTF, aby po seansie zrobić masę fanficków i fanartów ze swoimi ulubionymi bohaterami (głównie mangowych). Shippuje Flippiego i Flaky bo pszeciesz oni som tacy słodcy ;* ;* <3 <3.
 • Bezwzględny sadysta – w pokoju ma pokaźną kolekcję noży, tasaków i siekier. HTF jest jedną z wielu jego ulubionych serii. Po seansie testuje najfajniejsze triki na swoim zwierzątku.
 • Względny sadysta – Happy Tree Friends jest najbrutalniejszą obejrzaną przez niego serią (czyt. nic po za nią nie oglądał), i uważa się za mhrocznego sadystę. Na widok flaków na żywo by zemdlał. Uważa, że słomka do napoju, balony czy papierowe samolociki to dobre narzędzia zbrodni.
 • Normalni – nie istnieją, bo każdy kto obejrzał chociaż odcinek przestał być normalny.

Ciekawostki[edytuj • edytuj kod]

 • W agonii Włamek i Ściemek krzyczą francuskim akcentem, szczególnie Ściemek.
 • Odcinek Asbestos I can do jest najbrutalniejszym odcinkiem, mimo iż każdy tam ginie nikt tam nie ginie i występuje tylko wszystkie postaci jedna postać, a odcinek trwa raptem 4 minuty kilka sekund.
 • Odcinek Eye Candy przedstawia możliwie najboleśniejszą i najokrutniejszą śmierć zadaną któremukolwiek z Happy Tree Friends (konkretnie Ząbkowi), w którym nie tylko umiera, ale siłą wydarzeń sam musi zadawać sobie ból w próbie uratowania. Odcinek został nagrodzony „nagrodą piły” na jakimś międzynarodowym festiwalu filmów animowanych 2011.
 • W odcinku Class Act nie ginie ani jedna postać giną wszystkie postacie, jakie wymyślono w Happy Tree Friends (naturalnie oprócz Buddhist Monkey), chociaż są niepewności co do śmierci niektórych (np. Flippy, który przeżył gorsze eksplozje).
 • W odcinku Double Whammy (Autopsy Turvy) potwierdza się, że Flippy jest pierdolnięty.
 • W odcinku Better off bread okazuje się, że Splendid posiada moc cofania czasu. Jednak nigdy (nawet w tym odcinku) nie używa jej by naprawić swoje nieudane próby ratowania innych (chociaż kto wie czy to nie dzięki niemu wszyscy inni bohaterowie zmartwychwstają co odcinek bez najmniejszej blizny nie pamiętając nawet, że zabił ich Lumpy, Flippy, The Mole lub Lammy więc lepiej drugi raz im nie ufać; jednak wtedy pojawia się pytanie kto wskrzesił samego Splendid'a, gdy ten zginął w odcinku Gems the Breaks).
 • Odcinek Dream job jest jedynym w którym ta sama postać zginęła więcej niż jeden raz i w którym jednocześnie nikt w rzeczywistości nie zginął.
 • Lumpy spowodował śmierć największej liczby postaci (ponad 130), mimo to żadna z postaci się go nigdy nie boi.
 • Splendid spowodował śmierć największej liczby postaci, jeśli używa się przelicznika ofiary/pojawienie się (ponad 70 ofiar w 11 odcinkach; Lumpy zabił ponad 139 w 87…), ale i tak jest adorowany jako superbohater.
 • Splendid nigdy nic nie mówi, bo nie potrafi panować nad głosem. W odcinku Wrath of Con powiedział Hello i wszystkim zebranym poszły bębenki, a ściany budynku popękały.
 • Handy jest wredny. Gdy Maskotek traci ręce w odcinku The Wrong Side of The Tracks, zamiast być przerażonym, cieszy się.
 • W odcinku A Sight for Sore Eyes Toothy ginie najgłupszą śmiercią w całej serii. Zacina się metalowy samolocikiem z papieru (kolejny genialny wynalazek Sniffels'a) i biegnąc, krzycząc z bólu uderza o szufladę, co skutkuję wielkim radosnym niczym.
 • W ogóle Handy nie przejmuje się, gdy inni umierają. Gdy Russell i Nutty zostają pocięci przez szkło, a jego ochronił żółty kask, uśmiechnął się, ignorując poćwiartowane zwłoki leżące obok niego.
 • Wyposażenie domu Mima jest wyimaginowane, ale mimo to Włamek i Ściemek byli w stanie go okraść.
 • Disco Bear faktycznie jest pedofilem. Mimo iż sam jest dorosły, wyrywa Gilgotkę i Petunię, które ewidentnie i zgodnie z zamysłem twórców są dziećmi. Co prawda Flaky by chętnie z nim ten-tego, ale ten za każdym razem ją odtrąca: jednym razem spychając w przepaść, innym wpychając do maszyny czyszczącej parkiet, co zakończyło się rozerwaniem jej na strzępy.
 • Flippy w odcinku Hear today, gone tomorrow ma epickie sny, w których jeździ po zielonej łące na różowym jednorożcu.
 • W serialu topografia świata jest dosyć nietypowa, mianowicie co chwilę można znaleźć ogromne klify i urwiska. Miasteczko postaci Happy Tree Friends znajduje się nad podziemnym morzem lawy oraz przy plaży, regularnie nawiedzanej przez tsunami.
 • Wszyscy emo najbardziej lubią Petunię, bowiem ta w odcinku Wishy Washy celowo pocięła się żyletką (dokładniej obieraczką do ziemniaków).
 • Petunia jest też jedynym Happy Tree Friendem, który popełnił samobójstwo.
 • Mime potrafi zabić wyimaginowaną strzałą, jak zrobił w odcinku Love Bites, gdzie taką strzałą zabił Petunię.
 • W odcinku Read 'em and Weep Pop celowo zabija swojego synka łopatą, gdyż myślał, że był opętany przez demona. Niestety, Lumpy zdążył wykonać egzorcyzm i wygnać demona. Pop tego nie zauważył i zabił synka. A to peszek.
 • Mimo iż Pop regularnie doprowadza do śmierci swojego synka, Lumpy i tak zabił Cuba więcej razy.
 • W odcinku And the Kitchen Sink sprawił, że niszczarka do śmieci wciągnęła Cuba w połowie do zlewu, żeby go wyciągnąć, zniszczył dom, samochód i zabił sześć przypadkowych postaci. Na koniec Cub i tak utonął w wannie, gdy Pop wyszedł na chwilę z łazienki. Tak, Pop kocha synka, ale… jest beznadziejnym ojcem.
 • Gdy Lumpy widzi krew, ucieka w przerażeniu, najczęściej zabijając jeszcze więcej postaci, ewentualnie samego siebie.
 • W odcinku muzycznym The Carpal Tunnel of Love gościnnie wystąpił zespół Fall Out Boy (wszyscy zginęli…).
 • Zachowanie Popa jest najlepszą odpowiedzią na pytanie Co by było, gdyby idiota został samotnym ojcem.
 • Mrówkojad Sniffles potrafi umrzeć od jedzenia mrówek.
 • Sniffles jest nerdem. Nie czytaj książek, bo skończysz jak on, a on umiera w odcinkach bardzo często.
 • Aktor podkładający głos Nutty'emu zachowuje się i garbluje tak jak Nutty, a do tego mówią na niego Lippy.
 • Russell młodnieje z wiekiem. W pierwszych odcinkach miał zarost, później go utracił.
 • Włosy na głowie Maskotka wyglądają tak samo, jak jego ogon. Oznacza to, że należy do grupy osób, które powinny nosić krawat podczas snu, aby rano być w stanie odróżnić głowę od dupy siedzenia…
 • Maskotek wygląda słodko i niewinnie, ale w odcinkach okazuje się, że ma naturę zwykłego buntowniczego dzieciaka.
 • Włamek i Ściemek zwykle podkradają sobie rzeczy, które ukradli wspólnie, ale tylko raz się zdarzyło, aby jeden zabił drugiego (Ściemek zabił Włamka w odcinku Milkin' it).
 • The Mole potrafi rysować i czytać mapę. Potrafi też używać piły nie zabijając przy tym nikogo… Niestety, zbierając śmieci szpikulcem nie odróżni puszki od wnętrzności Gilgotki, a pobierając krew, nie odróżni fotela od ręki Maskotka. Nie odróżni też różnicy w dotyku między dynią a głową Mime'a, ani jego mózgiem a wnętrzem dyni… Ani nie znajdzie różnicy między okiem a jabłkiem.
 • W odcinku Sucker for Love Nutty ma seksualne przygody z bombonierką, co w efekcie nie tylko kończy się małżeństwem, ale i dziećmi.
 • Odcinek The wrong side of the tracks jest wzorowany na początkowej rzeźni w filmie Oszukać Przeznaczenie 3.
 • Pod koniec odcinku Peas in a Pod Lumpy jeździ w samochodzie wzorowanym na jaskiniowcach.
 • Disco Bear to ciota. Boi się papierowego ducha w Halloween Smootchie.
 • W odcinku Flippin' Burgers Flippy zabił Maskotka słomką od napoju…
 • …a w Party animal powiesił na balonach.
 • I w ogóle mimo tego, że jest seryjnym mordercą cierpiącym na rozdwojenie jaźni, jest najbardziej lubianą przez ludzi postacią w serialu.
 • Flippy ginie w niektórych odcinkach. Ale ZAWSZE z ręki (bądź kół) Lumpy'ego!
 • Flippy, sądząc po symbolu na jego mundurze, jest Sierżantem, chociaż po jego niesamowitej brutalności mógłby udupić całą armię.
 • Flippy to morderca, gdyż jako prawie jedyny (patrz Lammy) udupia z premedytacją (np. rozwalił cały bar burgerowy, przy okazji zabijając 5 postaci). Lumpy i tak zabił więcej zwierzątek niż Flippy.
 • Flippy'emu udało się zwalczyć swój zespół pourazowy w Double Whammy i kontynuacji Autopsy Turvy tylko po to, żeby na sam koniec został przejechanym przez ciężarówkę.
 • Lammy udupia z premedytacją nie wiedząc o tym tak samo jak Flippy. Jednakże Flippy po odzyskaniu rozumu nie wie, co się stało, ale Lammy zwykle widzi swoją zabitą już ofiarę przed oczami.
 • Lammy wciąż lubi Mr. Picklesa, mimo że zrobił jej mnóstwo świństw.
 • Disco Bear jest skończonym idiotą. Co chwila wydobywa z siebie dźwięki take jak mmm… roar.
 • Lumpy to pedofil. W odcinku You're baking me crazy pokazał Gilgotce swoje przyrodzenie.
 • The Mole jest ślepy, przez co popełnia wiele błędów, np. w jednym odcinku rozwalił Rączce łeb kosiarką, i pozbierał trochę jego mózgu, myśląc, że to kupa psa, po czym wrzucił do kubka z piciem Maskotka, myśląc, że to śmietnik.
 • Handy jest epileptykiem.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

Przypisy

 1. No, prawie firmowy. Jeden raz został „pożyczony” bez pozwolenia jak ktoś (konkretnie Petunia) inny nagle stał się kaleką