Dziadek

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Ten dziadek nie wpuszcza szatana do piekła

Dziadek – podstarzały osobnik płci męskiej. Został sklasyfikowany na kilka rodzajów. Należy zaznaczyć, że rodzaje dziadków mogą się łączyć, np. dziadek snajper może być jednocześnie (w wolnym czasie) dziadkiem obserwatorem lub dziadkiem politycznym. Reguły, według których rodzaje dziadków ulegają syntezie nie zostały jeszcze dokładnie ustalone.

Rodzaje dziadków[edytuj • edytuj kod]

 • Dziadek Snajper - 40% dziadków żyjących na kuli ziemskiej. Cechy charakterystyczne: brak cech wyróżniających z tłumu, choć mogą to być kaprawe, małe, świdrujące na wylot oczka i duży, zwisający z przodu bęben, którym dziadkowie torują sobie drogę na zatłoczonych targach i sklepach. Główną cechą po której można rozpoznać ten gatunek jest strzelanie spojrzeniem do młodych dziewcząt. Dziadkowie snajperzy nie są gatunkiem chronionym i są powszechnie uważani za „obleśnych dziadów”.
 • Dziadek Parkowy - gatunek występujący dość rzadko. Dziadków takich można rozpoznać po tym, iż przesiadują na ławkach, a kiedy zobaczą grupkę młodocianych nastolatek, zaczynają wydawać dziwne odgłosy godowe. Gatunek zwalczany przez MAZZ.
 • Dziadek Sklepowy - ogół dziadków wystających pod sklepami i dzierżących w dłoniach wino jabłkowe marki „Samuraj”. Można ich rozpoznać po zapachu. Wyczuwalni z odległości około 800 metrów, w zależności od ilości godzin wystawania pod sklepem.
 • Dziadek Polityczny - Wałęsa się po wiecach kandydatów na różne urzędy państwowe i wtrynia swoje 3 grosze. Najskuteczniejszą metodę odstraszania Dziadka Politycznego jest sławne Spieprzaj Dziadu!
 • Dziadek Poczciwiec - bardzo rzadki gatunek dziadków. Jest prawnie chroniony najściślejszą ochroną, tzn. gdyby dziadek poczciwiec walczył z ostatnim mamutem (abstrahując od tego, że to niemożliwe, ponieważ ten gatunek dziadków z nikim nie walczy), zastrzelono by mamuta. Cechy charakterystyczne dziadków poczciwców są bliżej nieznane ze względu na rzadkość występowania.
 • Dziadek Nachalnie Opiekuńczy - wszystkich kocha, wszystkich przytula, wszystkim wciska cukierki. Wszystkich wnerwia.
 • Dziadek Obserwator - najczęściej można go spotkać na ławce pod blokiem, bądź w innym strategicznym punkcie obserwacyjnym. Najprawdopodobniej jest to gatunek zmutowany, ponieważ w jego oczach znajdują się czujniki światła, ruchu, wilgotności powietrza i Bóg raczy wiedzieć czego jeszcze. Obserwuje wszystko, co tylko można spod wpół przymkniętych powiek i generalnie nie robi nic poza tym. Istnieją podejrzenia, że to nowy rodzaj tajnych bojówek moherowych beretów. W lecie występuje na działkach.
 • Dziadek Zwyczajny - główne źródło utrzymania wielu osób, w tym dzieci. Stanowi około 30% wszystkich dziadków.
 • Dziadek Kombatant - wyjątkowo denerwujący gatunek. W każdym możliwym momencie i miejscu wspomina (niby to przypadkiem) o swoich chwalebnych czynach w czasie wojny. Ma zawsze mnóstwo medali, z tej przyczyny nigdy nie pojawia się w okolicach rzek i jezior – gdyby wpadł z tym wszystkim do wody, to by go nawet Mariusz Pudzianowski nie wyciągnął. Przy głębszych naciskach najczęściej wychodzi na jaw, że przez całą wojnę miał do 8–9 lat i raz widział Niemca siedząc w tataraku, a rzekome blizny postrzałowe i od odłamków granatów są bliznami po wycięciu wyrostka robaczkowego.
 • Dziadek Aktywista - osobniki tego typu rzadko występują w Polsce, natomiast podobno gromadnie biegają przez równiny i prerie Hameryki. Wyjątkowo aktywni: biegają, pływają, chodzą na siłownię. Przy bliższym kontakcie grozi staranowaniem.
 • Dziadek Stadionowy - ci dziadkowie przesiadują przeważnie przez cały swój wolny czas na rozmaitych stadionach, przeważnie piłkarskich i wymieniają plotki na temat zawodników tudzież innych osób przebywających na w/w stadionie. Nieszkodliwy, o ile nie pomyli cię z kim innym i nie zacznie się pytać o twojego dziadka (czy to nie jest jego kolega).
 • Dziadek Społecznik - znak rozpoznawczy – noszona bez względu na porę roku i temperaturę kamizelka skórzana lub materiałowa z pięćdziesięcioma kieszeniami, kieszonkami, zameczkami i szlufkami. W istocie praktyczniejszy substytut marynarki. Pod nią koszula z krótkim rękawem. Włosy lekko lub średnio przetłuszczone, delikatna nuta 3-dniowego potu z powodzeniem zastępuje wody Brutal czy Ry&Wal. Hobbystycznie zajmuje się prowadzeniem akcji budowy/remontu/zbiórki/malowania/etc. czegoś w obrębie najczęściej swojej podstawowej komórki lokatorskiej (tj. klatki schodowej) lub bloku, rzadziej – dzielnicy. W tym celu rozwiesza ogłoszenia, mobilizuje okoliczny aktyw (głównie w postaci innych Dziadków). Często posiadacz i pielęgnator ogródka działkowego.
 • Dziadek Nowoczesny - osobnik stanowiący zaledwie 0,001% wszystkich dziadków. Unikać! Blokuje dostęp do komputera.
 • Dziadek Wdowiec - żyje na łasce swoich dzieci, często zamieszkując i demolując przy tym ich dom. Z jego kwatery wydobywa się odór o bliżej nieodgadnionym pochodzeniu. MacGyver się przy nim chowa. Za pomocą taśmy klejącej, kawałka kartonu i folii aluminiowej potrafi wyczarować antenę satelitarną. Ze swojego pokoju wychodzi jedynie po zapadnięciu zmroku i jedynie w celu zaparzenia herbatki, bądź skorzystania z kibelka. Jeśli te zasady zostaną naruszone, oznacza to, że dopiero co umyto podłogę na parterze. Telewizor to całe jego życie. Jest zawsze zorientowany w kwestiach politycznych i pogodowych. Zażywa leki na wszystko, często o zupełnie przeciwnym działaniu. Myje się raz na dwa tygodnie. Biedaczek nawet podczas snu nie ma chwili odetchnienia, bowiem nawiedza go w nich jego były sąsiad, męcząc o zwrot pożyczonych wideł.
 • Dziadek Balkonowiec - jest to dość rzadki gatunek. Najczęściej żyje samotnie. Odmiana dziadka obserwatora. Całymi dniami siedzi na balkonie, niezależnie od pory roku.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

NonNews
Zobacz w NonNews temat: