FotoŁowca 2022 – głosowanie
Wybierz najlepsze zdjęcie w FotoŁowcy 2022! Głosować może każdy, nie trzeba się nawet rejestrować.

Głodno (powiat grodziski)

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Droga z Najedzona do Głodna (zima). Z tyłu Głodno, a w oddali majaczy Najedzono

Poranne zorze, poranne zorze,
Gdy idę w Głodnie nad morzem,
Po plaży brudno-piaskowej,
Bałtyk śmierdzi ropą naftową.
Poranne chodniki,
Gdy idę, nie rozmawiam z nikim.
Jak jest w niedzielę nad ranem,
Po sobotnich balach chodniki zarzygane.

Głodno,
Mieszkam w Głodnie,
Mieszkam w Głodnie,
Mieszkam tu, tu, tu, tu.

Kazik Staszewski o Głodnie

Głodno (niem. Gloden, chor. Gkdn) – wieś w województwie wielkopolskim, w powiecie grodziskim, w gminie Rakoniewice.

Położenie[edytuj • edytuj kod]

Głodno położone jest na zachodzie województwa wielkopolskiego, ponad kilkaset metrów od prawie najbardziej wysuniętego na zachód jego powiatu – wolsztyńskiego, który graniczy z cudem z najbardziej na zachód wysuniętym polskim województwem – lubuskim, które graniczy z Niemcami, a to głupie szwaby. Pierwotne jego tereny nie są teraz zamieszkałe (stare Głodno), nic tam nie ma (można zwiedzać), choć do niedawna stała jeszcze stara, opuszczona stodoła, ale była głupia, więc ją zburzono. Teraz Głodno leży obok Głodna, po sąsiedzku.

Podział administracyjny[edytuj • edytuj kod]

Głodno dzieli się na:

  • początek;
  • środek;
  • koniec;
  • część stawkową;
  • las.

Zabytki[edytuj • edytuj kod]

W środkowej części rośnie posadzony 9 maja 1945 roku Dąb Wolności, symbolizować ma całą wieś – twardą i mocną jak on. Kilkadziesiąt metrów od niego znajduje się zabytkowa szkoła, ale tam raczej nie ma co zwiedzać. Stawkowa część urozmaicona jest o stary, niemiecki, zarośnięty i upiorny cmentarz, w którym to pochowani są żołnierze pruskiego narodu walczący z chęcią podbicia świata w czasie II wojny światowej. Innych zabytków nie stwierdzono.

Sport[edytuj • edytuj kod]

W stawkowej części Głodna na uwagę zasługuje piękna miniaturka boiska piłkarskiego, zaś naprzeciwko niego wielka woda, pozwalająca na uprawianie szeregu sportów wodnych, od zwykłego pływania stylem dowolnym, po ściganie się motorówkami. Idąc dalej, można spotkać także wielofunkcyjne boisko do koszykówki, służące także jako kort do tenisa. Na granicy lasu oraz części stawkowej położona jest górka, służąca dawniej jako skocznia narciarska dla skoczków-amatorów. W lesie położone jest… niespodzianka! Kolejne boisko, na którym regularnie odbywają się jakieś happeningi zwane meczami. Jeśli nie jesteś zainteresowany wyżej wymienionymi sportami, możesz oczywiście pobiegać, poskakać, poturlać się albo uciec z przerażoną miną.

Transport i infrastruktura[edytuj • edytuj kod]

W Głodnie nie ma stacji kolejowej, ani tym bardziej metra lub innego tramwaju. Jest za to przystanek autobusowy, do którego maksymalnie trzy razy dziennie dojeżdżają pojazdy uprawnione, poza tym służy on jako miejsce parkingowe dla żuli lub młodzieży.

Wsie partnerskie[edytuj • edytuj kod]

Wsią partnerską dla Głodna jest Najedzono. Zgodnie z umową partnerską, mieszkańcy Najedzona przesyłają co tydzień mieszkańcom Głodna paczki żywnościowe. W odwecie mieszkańcy Głodna przesyłają mieszkańcom Najedzona pocztówki z życzeniami na różne okazje.

Ciekawostki[edytuj • edytuj kod]

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

NonNews
Zobacz w NonNews tematy: