Jacek Rostowski

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Jacek Rostowski (właściwie Jan Antony Vincent-Rostowski, także Pan Drożyzna, ur. 30 kwietnia 1951 w Londynie) – polski ekonomista, gramatyk, mason, fotograf i minister finansów w rządzie Donalda Tuska.

Poza ciężką i niezbyt płatną pracą w rządzie Jacek Rostowski zmuszony był dorabiać w inny sposób. Został właścicielem największej na świecie sieci zakładów fotograficznych uwieczniających głównie krewkich kierowców. Kryzys gospodarczy dopadł także zakłady fotograficzne byłego ministra, z planowanych wpływów 1,5 miliarda wyniosły one tylko 30 milionów, przez co minister zmuszony był klepać biedę.

Dorobek naukowy[edytuj • edytuj kod]

  • Stworzył mocno kontrowersyjną teorię Rostowskiego, z której wynika, że oszczędzanie i inwestowanie pieniędzy da w przyszłości mniejsze emerytury niż przejadanie ich na bieżąco. Teoria owa szybko zdobyła sobie popularność w całej Polsce, zarówno wśród koalicji, jak i opozycji.
  • Jest autorem nowej odmiany miasta nad Brdą: w narzędniku – z Bydgoszczem, w miejscowniku – w Bydgoszczu. Władze niewielkiej Gołańczy w Wielkopolsce już pracują nad tym, aby zgodnie z nową odmianą Hrabiego Von Rostowskiego zamieszkać w Gołańczu.

Zasługi[edytuj • edytuj kod]

Jacek Rostowski przez dłuższy czas prowadził konsekwentną walkę z kryzysem gospodarczym. Jako, że kryzys polega na tym, iż konsumenci zbyt mało kupują, a zbyt dużo oszczędzają, przez co gospodarka słabnie, Jacek Rostowski podejmował działania mające na celu jeszcze większe oszczędzanie (metoda Rostowskiego), dzięki czemu – zgodnie z zasadą gaszenia ognia ogniem – kryzys ma zwalczyć się sam.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]