FotoŁowca 2021
To już ostatni dzień na składanie zgłoszeń w FotoŁowcy! Pochwal się swoim zabawnym zdjęciem!

Czy nie wiesz żeNonsensopedia liczy już szesnaście wiosen?

Jacek Skubikowski

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jacek Skubikowski i Maciej Januszko w swoim największym przeboju

Weź to do buzi
weź do buzi
weź to do buzi, weź, weź weź
no proszę
weź to do buzi
bo za chwilę się pobrudzi
weź to do buzi weź

Jacek Skubikowski w najlepszej formie

Jacek Skubikowski (ur. 25 września 1954 w Warszawie, zm. 13 czerwca 2007 tamże) – polski muzyk, gitarzysta, tekściarz, piosenkarz, kompozytor, autor zboczonych piosenek, prawnik, twarz Telewizji Polskiej. Pomimo napisania wielu tekstów piosenek, każdy go kojarzy z utworem Lizak.

Życiorys[edytuj • edytuj kod]

Jacek Skubikowski studiował na Uniwersytecie Warszawskim prawo oraz inżynierię dźwięku. Jako, że po inżynierii dźwięku nie ma pracy (słyszałeś o kimś, kto by pracował w takim zawodzie?), studiował na wszelki wypadek prawo. Doktorat z prawa obronił w 2007 roku (biedak niestety długo się tym nie nacieszył).

Jacek początkowo grał w zespołach jazzowych, dając solówki na banjo. Sporadycznie grał też country. W latach 80. uznał, że jazzu słucha 5 osób na milion, więc pomógł wielu zespołom pisząc teksty piosenek. I tak jego teksty dostali: zespół, w którym nigdy nie było wiadomo, kto jest głównym wokalistą, pewna grupa alkoholików, pani z domu z betonu oraz pewna zboczona wokalistka. Pomógł także Porostom.

Piosenka „Lizak”[edytuj • edytuj kod]

Pomimo całego swojego bogatego dorobku pan Jacek został zapamiętany jako autor zboczonego utworu dla Teleranka. Sam utwór wykonało Gang bang Bang Bang Studio. Gdy była premiera utworu, to w całym TVP wybuchł niezły skandal. Nie trzeba tłumaczyć, że tekst jest mocno kontrowersyjny i uczył dzieci tego i owego. Nie pomogły skoki oglądalności oraz wzrost liczby dorosłych przed Telerankiem o 934%. Szefowa programu Barbara Karwas miała ochotę urwać Skubikowskiemu łeb, a Kurek i Kamiński z Sondy mieli ubaw do pachy… Ogólnie w TVP było głośno. Co ciekawe, dla wielu Polaków ten utwór wypromował nowy gatunek muzyczny… Później także Nagły Atak Spawacza zagrał cover, co przyczyniło się do przypomnienia o pokazie geniusza dla programu dla dzieci.

Chcąc czy nie, taką misję telewizji publicznej to my rozumiemy.