FotoŁowca 2022 – głosowanie
Zdecyduj kto trafił najlepsze zdjęcie w FotoŁowcy 2022! Głosować może każdy, nie trzeba się nawet rejestrować.

Jason Newsted

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Zdrowie już nie to co kiedyś…

Jason Newsted (ur. 4 marca 1963 w Battle Creek, Michigan) – amerykański basista, były członek zespołu Metallica. Jako muzyk znany był z tego, że go nie słychać jeszcze bardziej niż innych basistów. Obecnie jest rysownikiem anime oraz basistą lub gitarzystą w Newsted.

Życiorys[edytuj • edytuj kod]

Jason to typowy Niemiec wyznania islamskiego. Pierwszą gitarą dostał w wieku 13 lat. Było to w lokalnej stodole, w której odbywał się koncert mało znanego zespołu death-country. Ówczesny, nikomu nie znany basista pod koniec utworu rzucił swoim banjo-bassem w publikę. Biedny, młody Newsted stał w pierwszym rzędzie i otrzymał cios w twarz ważącym 15kg instrumentem. Widać to do dziś po jego charakterystycznie wykrzywionej szczęce.

Złamana twarz zaowocowała miłością do basu. Jeszcze w tym samym roku (mając 13 lat) otrzymał od ojca gitarę basową. Był to bardzo drogi model wykonany ze sklejki na przetwornikach firmy Łowicz. Wtedy Jason rozpoczął naukę. Mimo niezbyt złożonej lewej półkuli mózgowej, przyszły basista Metalliki robił duże postępy. Tak wielkie, ze w 1982 roku trafił do formacji Ktośtam lub Gdzieśtam, gdzie wiódł spokojny żywot muzyka metalowego, spożywając nadmierne ilości soku z gumijagód i zaliczając Groupies. I tak aż do roku 1986, gdy Jason trafił do zespołu pieśni i tańca Metallica.

W 2012 roku, około grudnia, kiedy to było zimno a Jasona nie było stać na skarpety, założył swój własny zespół. Nad nazwą zastanawiał się 4 tygodnie, aż w końcu wpadł na pomysł i nazwał swoją kapelę „Newsted” (to takie odkrywcze!). Stwierdził, że sam bas w kapeli brzmi mdło więc zaprosił do współpracy klona Jimmiego Carey'a – Jessie'go Farnsworth'a, który potrafił czterdzieści cztery akordy na gitarze i dopomaga Jasona w śpiewaniu kiedy ten złapie zadyszkę. Na perkusji zaś zasiadł sam Jezus, tak właściwie Jesus Mendez Junior, który jest klonem jakiegoś starożytnego wodza Inków. Zespół wydał EPkę z 4 piosenkami, które okazały się lepsze niż 3 ostatnie płyty Metalliki. Dlatego Lars już ich pozwał. Po sukcesie EPki postanowili wydać pełnowartościowy album, więc powtórka z rozrywki – tym razem Larz i Jaymz postanowili ukrócić zapędy Sashki w nagrywaniu materiału lepszego niż St. Anger więc spuścili chłopakom Wpierdol. Jakiś czas potem dołączył do zespołu jeszcze Mike Mushok ale Jason o nim nie wspomina (gdyż dostało mu się od Jaymza). Wiadomo tylko, że na koncertach zachowuje się tak jakby walczył ze smokiem albo telepał się w dziwnej poalkoholowej delirce.

Metallica[edytuj • edytuj kod]

W 1986, po śmierci Cliffa Burtona Jason dołączył do słynnego zespołu. Reszta chłopaków po śmierci Cliffa była przygnębiona, toteż jedyny test jaki został postawiony przed Jasonem, to pojedynek z Jamesem na ilość wypitej wódki. Ku wielkiemu zdziwieniu wszystkich, Hetfield padł przy dwunastym litrze, natomiast Jason pociągnął jeszcze 3 skrzynki. Jason odszedł z Metalliki w 2001 roku, kiedy to usłyszał od Jamesa kilka przykrych słów na temat wyglądu jego uzębienia.

Udzielał się wokalnie, zagrał również na koncercie S&M, podczas którego dziwnie się pocił, krzywił twarz i krzyczał do nic nie słyszącej publiczności.

Ciekawostki[edytuj • edytuj kod]

 • Jego ulubionym miejscem do zaliczania zgonów jest dach. Parę razy został boleśnie obudzony przez spotkanie trzeciego stopnia z ziemią. Zostawiło to spory ślad na jego charakterystycznym krzywym ryju.
 • Gdy nikt nie patrzy tańczy salsę, jednak sprawia mu to duże trudności z powodu jego znikomego poczucia rytmu.
 • Umie grać na basie gitarze, perkusji i na frettlesach!
 • Wokalizuje a raczej drze ryja
 • Maluje abstrakcje
 • Ma afro, które żyje własnym życiem. W jego wnętrzu znajduje się metropolia porównywalna do Moskwy. Podczas napierdalania łbem jak dziki reks headbangingu wypadają z niego rozmaite rzeczy jak czołg radziecki bądź cysterna wódki.
 • Jest chytry.
 • Planuje wysłać swojego wroga publicznego nr. jeden w kosmos Sputnikiem.
 • Razem z Wujem Wiechem zamykają tę łysą mendę w moskiewskim lochu i wykorzystują do pędzenia bimbru. Podczas gdy oni rozkoszują się świeżo wyprodukownym trunkiem biedak biega aż mu te smętne duńskie płuca wysiadają.
 • Ma w uszach antenę, którą patroluje otoczenie i przetwarza na ruski. Czasem wykorzystuje ją, aby odbierać Rossija K w HD.
 • Został wychowany przez babuszki, które przebierały go w sukienki i robiły mu warkoczyki.
 • Jego matka urodziła afro, w którym ukrył się przyszły car z butelką wódki w ręku.
 • Pochodzi z muzykalnej rodziny – tradycja grania rusko-polo przechodziła z pokolenia na pokolenie. Gdy jego rodzice dowiedzieli się, że ich syn porzuca rodzinny biznes na rzecz muzyki aluminiowej załamali się i zabrali mu zapas ogórów na zagrychę.

Instrumenty[edytuj • edytuj kod]