Komercja

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

A ty w sposób pokrętny chciałeś Peji wytłumaczyć
Że pojęcie komercji w tym wymiarze nic nie znaczy
Bo tak naprawdę pogląd zależeć ma od gaży?
W dużej mierze tej żołnierze
Czy w to wierzę? Znam swą cenę.

Peja o komercji

Komercja – zjawisko uważane za przeciwieństwo tró, aczkolwiek całkowicie od niego nieodróżnialne. Przykładowo: jeżeli ty lubisz Iron Maiden, a nie lubisz Burzum, to na każdym możliwym forum i IRC-u mówisz, że Iron Maiden jest tró, a Burzum to komercja. Oczywiście, zawsze znajdą się tacy, którzy posiadać będą niezbite dowody na to, że jest na odwrót, ty jednak możesz posłużyć się takimi samymi dowodami na to, że masz rację.

Status komercyjności – status, który otrzymuje większość zespołów (zwłaszcza rockowych, zagranicznych) kilka lat (lub szybciej) po wydaniu swojego pierwszego albumu dostrzeżonego przez ludzi. Następnie ma do wyboru jedną z dwóch dróg:

  • opracowanie nowych utworów w podobnym klimacie jaki panował na poprzednim albumie (rozumiane jako zespół grający sprawdzoną muzykę, na której wiadome, że zarobi, np. AC/DC);
  • opracowanie nowych utworów różniących się od tych na poprzednim albumie (rozumiane jako zespół, który zapomina o swoich korzeniach i grający teraz wyłącznie pod publiczkę dla pieniędzy, np. Linkin Park).

Amerykańscy naukowcy odkryli iż w przypadku zespołów rockowych/metalowych stawanie się komercyjnym zespołem jest jednoznaczne z obniżeniem się ostrości zespołu. Większość zespołów rockowych zacznie grać elektroniczny pop bądź pop rock, który dumnie będą tytułowali „Rockiem Alternatywnym”, a dawne tró metalowe kapele, staną się nu metalowym boysbandem, bądź w ekstremalnych przypadkach zaczną grać glam rock lub nawet pop rock.

Jeśli zdarzy się sytuacja, że zespół kończy działalność niezależnie od tego czy jego członkowie wciąż muzykują, staje się oczywiste, że wszyscy zostaliśmy oszukani, ponieważ tak lubiany przez nas album został nagrany od początku do końca tylko dla korzyści finansowych.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]