Gwóźdź logo.svg
Masz swój ulubiony tekst z artykułu na Nonsensopedii, który trafia w sedno i rozbawia do łez?

Zgłoś go w konkursie Gwóźdź!

Krzyż Wielkopolski

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
(Przekierowano z Krzyż wielkopolski)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tak to wygląda
A tak to nie wygląda

Krzyż Wielkopolski – miasto położone w północno-zachodniej części Wielkopolski, odcięte od reszty świata dwiema rzekami:

  • Drawą, która z roku na rok traci klasy czystości,
  • oraz Notecią, która już dawno nie jest brana pod uwagę jeśli chodzi o czystość.

Historia[edytuj • edytuj kod]

Do XIX wieku Krzyż Wielkopolski był zadupiem – gęsta wódka puszcza, obrośnięta 10-metrową trawą. W 1850 roku powstała tam linia osiedlowa, składająca się z samych torów. Następnie powstała tam stacja kolejowa, a później postanowiono, że zmieni się nazwę odległej o kilka metrów wsi z Łokacz na Krzyż, prawdopodobnie dlatego, że w pobliżu tej stacji pociągi najzwyczajniej w świecie się wykolejały i wpadały w tzw. bagno. Potem zbudowano kolejne dwie wsie o nazwie Łokacz. Przez cały czas od tego okresu Krzyż jest uzależniony od PKP. Miasto słynie też ze swoich tartaków utworzonych na początku XX wieku, w których nie tylko przerabia się drewno, ale także ludzi – z pełnosprawnych na niepełnosprawnych.

Powierzchnia i ludność[edytuj • edytuj kod]

Gmina Krzyż Wielkopolski ma powierzchnię 174,50 km², z czego 10 km² zajmuje krater po wściekłości PKP. W samym mieście mieszka 6,5 tys. ludzi. Władze Krzyża próbują sprowadzić do gminy kolejne 7 tys., ale ludzie po zobaczeniu kratera nie chcą myśleć o niczym innym, jak o powrocie do domu (bynajmniej nie koleją).

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]