Michael Bay

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Masz może pięć złotych?

– Co pan czuje?
– Czuję nieodparte pragnienie posiadania piniędzy.

Fragment wywiadu z holyłódzkim mendorem

– Pańskie ulubione zajęcie?
– Opierdalanie się.

Dalsza część wywiadu z Zatoką Złota

GDZIE SĄ MOJE PINIĄDZE?

Bay o twoich piniądzach

Michael Bay – przede wszystkim miliarder, później reżyser, pieniądze, piroman, człowiek-demolka, miłośnik wszystkiego, co dzwoni, szeleści i wybucha, pieniądze, kolekcjoner twoich kieszonkowych, producent oraz pieniądze.

Biografia[edytuj • edytuj kod]

Gniady Michael nie od zawsze był bogaty. Choć jego dziadek był Żydem, a ojciec księgowym, młody Michael był tak biedny, że nie mógł sobie nawet pozwolić na oglądanie sklepowych witryn. Pewnego przepięknego dnia przywiązał fajerwerki do zabawki pociągu i odpalił, filmując to 8 mm kamerą. Wybuchł fajer, przyjechali ci od kotów na drzewach i za karę został uziemiony w domu. Ociec z dziadkiem wytłumaczyli mu jaką moc posiada pieniądz. Dostrzegłszy siłę w monecie i wybuchu, odkrył potęgę zajebistości. Czyli jak rozwalać rzeczy i za to zarabiać, by móc rozwalać więcej rzeczy, by móc więcej zarabiać, by móc rozwalać jeszcze więcej…

Wkrótce został właścicielem wytwórni o sympatycznej nazwie Propaganda Films i kręci biznes popcornowy do dziś.

Na pytanie czy ma jakieś nałogi, odpowiada Jestem uzależniony od posiadania dużej ilości piniędzy. Masz pożyczyć?.

Mayhem Bayhem[edytuj • edytuj kod]

Bay jest prekursorem nowego nurtu w kinematografii opartego wyłącznie na komercji. Charakteryzuje się on patesztuczną akcją. W filmach tego typu występuje duża ilość wybuchów i tryskającej tu i ówdzie hemoglobiny, zaś śladowej ilości fabuły sprzyja stwierdzenie szukanie logiki w nielogicznych filmach jest nielogiczne.

Zapytaliśmy kiedyś Grażynę Torbicką o to, jak to możliwe, że filmy spod znaku Michael „Rozpierdol” Bay są tak popularne, odparła nam, że tego nawet najstarsi druidzi nie wiedzą.

Z kolei sam „master of puppets disaster” mówi o swoich produktach, iż mają głęboki sens. Ten sens jest tak głęboko, że go nie widać. To tak jak z życiem. Robię życiowe filmy. Wariują wariografy.

Filmografia[edytuj • edytuj kod]

Oto niektóre z pozycji Baya – filmy przez większość uważane za „gupie”:

  • Pearl Harbor – feelmydło klasy U-umlaut nagrodzone Złotym Stolcem, wręczonym przez samego mistrza Uwe Bolla[1].
  • Sztanga i cash – czarna komedia z nutką swojego cyjanizmu. Grillowani ludzie, liczne patetyzmy, sok z ogórków, a to wszystko oparte na faktach, których autentyczność należy podkreślić przydomkiem „autentyczne”. Ale spokojnie, nie szkodzi, gdy zapomnisz, film ci sam o tym przypomni w połowie. Blokersi porywają bogatego klienta, który jak pakuje, to tylko w WinRARze, i żądają okupu. Jest ich trzech[2], więc to oczywiste nawiązanie do naszych okupantów. Miał wystąpić w nim Tom Hardy, ale był wtedy zajęty rozwożeniem betonu.
  • Trans-formers: Wiek zagłady – kontrowersyjny film o przyszłości, w której auta zmieniają płeć i stają się cyborgami. To i tak mniej głupie niż polski system szkolnictwa.
  • Armageddon – tym razem Bay się już nie pierCenzura1.svgli i zrzuca na Ziemię mosiężny kartofel, pławiąc się w radości płynącej z oglądania jak wszystko się fajczy. Cienkie jak barszcz Sosnowskiego. Do inspiracji posłużyły młodzieńcze lata, w których Bay prenumerował „Małego Socjopatę”.
  • Wyspa – jedyny film Michaela próbujący być „inteligiętki”.

Narkotyki[edytuj • edytuj kod]

W 2014 podejrzewano Baya o posiadanie narkotyków. Przeszukawszy mu willę, znaleziono amfę, heroinę, kokainę, haszysz, tamte prywatki i „Sklepy cynamonowe” Brunona Schulza. Reżyser wytłumaczył się jednak mówiąc, że to po prostu jego drugie śniadanie.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

Przypisy

  1. Który paradoksalnie uważany za jednego z najgorszych reżyserów nakręcił najlepsze komedie w historii kina
  2. Oczywiście chodzi o blokersów, porwany nie ma rozszczepienia osobowości