Gwóźdź logo.svg
Jaki jest według ciebie najlepszy tekst na Nonsensopedii?

Zgłoś go w konkursie Gwóźdź!

Michael Cat

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pomidory są czerwone, ale czerwień nie jest pomidorowa!

Pierwszy tajny przekaz Michaiła do ZSRR dotyczący ...Cenzura2.svgCenzura2.svg

Ałfawit my uże znajem. Uże piszem i czytajem. I wsie bukwy pa pariadku. Bez aszybki nazywajem. A Be We Gie...

Michaił o alfabecie

Ikona dzisiejszego kina! Ikona wczorajszego kina! Ikona jutrzejszego kina! Ikona pojutrzego kina! Ikona w kościele prawosławnym w Moskwie!

Steven Spielberg o Michaelu Cat

Michael Cat (wł. Michaił Aleksandrowicz Sabaka (Михаил Александровиц Сабака) (ur. 27 październik 1914 Kalinówka (Калиновка) ) – szpieg radziecki, jeden z pierwszych użytych w celu inwigilacji USA. Jego pseudonimem był: 'Pan M.'. Działał pod przykrywką aktora amerykańskiego. Znany z roli Myszki Miki w wielu produkcjach Disneya. Zdekonspirowany w 1991, po upadku ZSSR.

Wczesne życie[edytuj • edytuj kod]

Michaił urodził się w mieście Kalinówka. Jego ojcem był znany Aleksander Sabaka, słynący ze swojego imienia. Matka do dziś została nieustalona, choć istnieją ludzie przypisujący ten zaszczyt Kalince z Moskwy. Michaił miał jednego brata i dwie siostry (z czego jedna była mężczyzną), kolejno: Władymir, Macanka i Władymira.

Ideologiczne raczkowanie[edytuj • edytuj kod]

W 1916 pod Żłobkiem Michaił poznał Pana W.. Michaił zdołał napoić Pana W. nową wiarą w rewolucje i Jabolem. Znajomość ta zaowocowała długotrwałą przyjaźnią, a dokładnie 8 letnią. W przeciągu tygodnia Michaił stał się ważną osobistością w bolszewickiej rzeczywistości. W 1917 roku 3 letni Michaił stanął na cele sławnego 3 pułku walczącego w rewolucji. Niemal legendarne było przywiązanie rewolucjonistów z owego pułku do ich przywódcy. Po wygranej rewolucji Michaił skoncentrował się na intensywnych studiach prawa w Genewie, a następnie metafizyki w Moskwie (zaocznie). W wieku 8 lat miał tytuł dr. hab. prof. mgr. uniwersytetu Genewskiego i al. ko. go. lik. uniwersytetu Moskiewskiego. W tym roku także Lenin zaproponował mu zaszczytną posadę Pierwszej Sekretarki, Michaił - mając ambitniejsze plany i obawy - odmówił. Obawy Michaiła odnosiły się do wrogich zamiarów USA względem "jego Państfka" (ZSRR przyp. tłómaćia) i pleśni na serze żółtym. Dlatego też Michaił postanowił przyjąć tożsamość Michaela Cat by - jako tajny radziecki agent - szpiegować Jankersa (tak głosi oficjalna wersja, istnieje także pogłoska mówiąca o tym, że w rzeczywistości - która była całkiem (jak się zaraz przekonacie (lubicie ryby?)) a całkiem różna od oficjalnego poglądu mówiącego o tym, że postanowił przyjąć tożsamość Michaela Cat by - jako tajny radziecki agent - szpiegować Jankersa - uwielbiał amerykański ser i chciał jeść go godzinami, minutami, sekundami, ew. widelcem. W 2000 Wybudowano na cześć Michaiła pomnik na Placu Czerwonym (niestety zabroniono go fotografować, więc nie ma zdjęć)

Życie w Ameryce[edytuj • edytuj kod]

W 1923 przybył do Stanów Zjednoczonych, dokładniej do Los Angeles. Pracując jako kelner w jednym z barów w LA poznał młodego twórce filmowego: Walta Disneya. Disney zafascynowany urodą i wdziękiem Michael'a przy podawaniu golonki, zaproponował mu bliższą znajomość. Wtedy także misja Michaiła rozkwitła w pełni, miał świadomość, że oto ma szanse by przeniknąć w najwyższe stopnie Hollywood, a następnie władzy Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej (chyba). Wiedział, że w ten sposób pomoże swemu Państwu i ochroni ser przed pleśnią. Następnie zmienił prace i do 1930 roku pracował w polskiej knajpie "U Stan'a" czyszcząc toalety. W 1928 wziął urlop u Stan'a i zagrał w filmie Plane Crazy głównego protagoniste kryminaliste Mickey Mouse. Jako jedyny z obsady nie musiał przechodzić castingu. Poznał wtedy także aktorkę, która z czasem stała się jego długoletnią partnerką życiową Garllite Marcener, grającą jego długoletnią patnerkę filmową Minni Mouse. W przeciągu lat pracował z takimi sławami jak: Donattan Dog (Donald Duck), Jarzyna Holzwein (Daisy Duck) czy Johny van Jeltohn (Goofy).

Apogeum Kariery[edytuj • edytuj kod]

Lata trzydzieste XX wieku były dla Michaela przełomowe. Po pierwsze: zwolnił się u Stan'a i pojął pracę w Barze Mlecznym Studia Walt Disney "Genelev". Po drugie: stał się rozpoznawalny, grywał w różnych produkcjach, nie tylko w tych studia Disney (np:. w 1934 w Ich noce jako Peter Warne, czy w 1939 w Przeminęło z wiatrem jako Mammy). Po trzecie: dzięki jego działaniom inwigilacyjnym Kraj Rad w siłę rósł. Po czwarte: Poznał prezydenta Franklin Roosevelt. Po piąte: odkrył ser Gouda. Aspekt piąty - będący ogromną radością Michaiła - stał się jego największym nałogiem. Pierwszą styczność z Goudą miał w czasie kręcenia Mickey’s Revue. W czasie przerw między ujęciami Johny van Jeltohn poczęstował go tym specyfikiem. Do końca zdjęć chodzili potem już naserowani. Incydent ten był także początkiem ukrywanego przez studio romansu tych dwojga. Rozwoju tendencji biseksualnych i seromani Michaela wyjątkowo ostro sprzeciwiali się Garllite Marcener i Donattan Dog. Groźbami, Prośbami i Trąbkami wymusili na Johnie i Michaelu udanie się do kliniki odwykowej. Leczono ich specyfikiem zwanym 'Masdamer', działającym podobnie do 'Goudy' lecz wyrządzającym mniejsze zniszczenia organizmu, okien i mającym ładny wędzony zapach. W 1941 obydwoje opuścili klinikę. Niestety w maju Johnny wrócił do nałogu co kosztowało go zdrowie i guziki w rękawach. W tym samym roku Michael ożenił się z Garllitą. W 1945 porzucił pracę w barze mlecznym i umył stopy. W 1946 otrzymał pokojową nagrodę nobla za umycie stóp ze szczególną uwagą poświęconą dużemu palcu lewej nogi.

Weteran kina i Zimna Wojna[edytuj • edytuj kod]

W roku 1947 Michaił miał szerokie kontakty u władzy Amerykańskiej. Wszelkie informacje przekazywał ZSRR aż do roku 1991 (wykluczając pierwszą niedziele stycznia 1956). Jednakże rzetelne informacje przekazywał tylko do 1946. W roku umownego rozpoczęcia zimnej wojny Michaił podpisał tajne stowarzyszenie z szefem FBI (J. Edgar Hoover) dotyczące jego podwójnego "szpiegostwa". Wtedy zaczął także przesyłać fałszywe informacje do swej Ojczyzny (jak np:. informacja o czerwonym skarpetkach prezydenta Truman'a, kiedy to naprawdę były niebieskie). W ówczesnym ZSRR nie dowierzano pogłoskom o zdradzie Michaiła. Michael był w tamtych latach ikoną kina i rodzącej się telewizji na wzór Johna Dean'a albo Strausberga. Jego obecność w filmie była gwarantem sukcesu kasowego, nawet jeśli wypowiadał tylko jedno słowo.

Dekonspiracja i życie współczesne[edytuj • edytuj kod]

Po upadku ZSRR Michael w wywiadzie rzeka z gazetą Time wyjawił swoją bolszewicką przeszłość i zademonstrował swoją umiejętność posługiwania się rosyjskim akcentem. Wyznanie to wywołało ogromną burzę nad Stanami Zjednoczonymi. Opady trwały przeszło dwa tygodnie i spadło 150 mm wody destylowanej. Pioruny waliły z każdej strony i każdego zakątka nieba i ziemi, jak np:. ze strony Donattana Dog, który oznajmił: "To był dla mnie szok niczym popularność kroku Michaela Jacksona albo wynalazek tostera!", Johnny van Jeltohn z kolei twierdził: "Zawsze to przeczuwałem! Najbardziej w 1937 kiedy mi o tym powiedział i zauważyłem na jego podbrzuszu sierp z młotem". Po tych i wielu innych wstrząsających opiniach dyskusja ucichła. W następujących latach Michael zajął się produkcją filmów średnio-metrażowych, muzyki alternatywno-postpoppunkowo-hardcoreska, zaczął także tworzyć muzykę z pogranicza prepostfunky bluesa i flamenco. W 2004 namalował słynny obraz. A w 2005 wycofał się z życia publicznego. Aktualnie mieszka w Amerykańskiej wiosce w Woiwodschaft Lubelskie.

Trivia[edytuj • edytuj kod]

  • Ze swoją żoną ma syna: Bernarda (skandalista znany z filmu Bernard i Bianka), a z nie-swoją żoną córkę: Biankę (także znaną).
  • W latach '30 brał udział w projekcie resocjalizacyjnym dla młodych, zdolnych, kryminalnych Amerykanów o nazwie: "Suicide Mouse".
  • W roku 2005 przyznał się do wieloletniego związku.
  • W roku 2007 przyznał się do krótkotrwałej zasady.