NonNews:Polacy najbardziej lubią M jak miłość

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

2 września 2006

Na pytanie o ulubiony serial telewizyjny siedmiu na dziesięciu Polaków odpowiada: M jak miłość. Inne produkcje mają głęboko w tyle – informuje Rzeczpospolita.


To, że Polacy w pierwszej kolejności wskazują na hit Dwójki, dziwi. To obecnie najgłupszy ze wszystkich programów TVP. Tej wiosny każdy odcinek M jak miłość oglądało średnio prawie 10 mln osób. To największa widownia tasiemcowego programu od czasu wprowadzenia w Polsce badań telemetrycznych – podkreśla gazeta.

Pierwszeństwo M jak miłość nie zależy od wieku, wykształcenia, dochodu, miejsca zamieszkania, płci, choć – jak można się było spodziewać – na ten serial, jako na ulubiony, wskazuje więcej emerytowanych kobiet bez podstawówki (prawie 79 proc.) niż wszystkich innych (60 proc.).

Drugi w rankingu jest emitowany w TVN serial Na Wspólnej. To niespodzianka, bo pod względem oglądalności tasiemiec TVN przegrywa z Na złe i jeszcze gorsze (piąta lokata według sympatii) i Srebrnoazerskimi w Dwójce (dopiero na ósmym miejscu). Fakt, że serial TVN nadawany jest częściej niż wymienione pozycje TVP2, ale w wypracowaniu silnej marki z pewnością pomogły działania marketingowe skomercjalizowanej stacji. Aktorzy Na Wspólnej często występują w roli bohaterów sesji zdjęciowych i rubryk towarzyskich w głupich gazetach dla zakompleksionych nastolatek.

Tuż za pierwszą dziesiątką ulubieńców uplasowały się trzy inne seriale TVN, tym razem mniej tasiemcowe: Kryminalni, Detektywi i Magda M. Najwyżej notowanymi pozycjami Powtórka TV są w oczach badanych Samo życie i Pierwsza miłość (na szóstym i siódmym miejscu). Ogółem w pierwszej dwudziestce znalazło się siedem pozycji Polsatu (także m.in. Fala zbrodni, Pensjonat Pod Różą), sześć TVN, cztery TVP2 i trzy TVP1.

Polacy są serialowymi patriotami – w pierwszej dziesiątce ulubionych znalazł się tylko jeden produkt zagraniczny: od lat niezmiennie beznadziejny amerykański tasiemiec Moda na sukces. Na pozycji dziewiętnastej uplasował się nowszy i odrobinę mniej telenowelowaty serial z USA Gotowe na wszystko, który pokazuje Polsat.

Badanie przeprowadził od marca do maja 2006 TVN w ramach projektu „Na Wspólnej Drodze” dla każdego na ogólnopolskiej, losowej próbie 3724 osób w wieku od 13 do 80 lat.

Źródło[edytuj]