Pierwsza miłość

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Typowa scena
Tabliczka w Bar Barianie
Każdy czasem ma gorszy dzień, nawet Dominika

Pierwsza miłośćpolski pornos kolejna wzruszająca polska opera mydlana i serial kryminalny poruszający takie tematy jak pierwsza miłość, druga miłość i kolejne zdrady, rozwody, powroty, romanse i seks-afery. Główną osią fabularną są perypetie uczuciowe gromadki młodzieży i ich rodziców, dziadków, wujków, oraz kolegów i koleżanek, którzy sami już stracili głowę, z kim wzięli ślub, a z kim tylko sypiają. Jednocześnie emitowana przez telewizję Polsat największa reklama miasta Wrocław (nazywa się go już w piosence czołówkowej Mądrym miastem) zaraz po Świecie według Kiepskich. Serial ten wykazuje duże predyspozycje do stania się wierną kopią „Mody na sukces” oraz „Klanu”.

Bohaterowie[edytuj • edytuj kod]

 • Marysia Radosz – zwana również Majką, stereotypowa blondynka. Pochodzi z małej wioski pod Wrocławiem, skąd wyjechała do miasta wojewódzkiego za chlebem. Pod pozorem studiów pracowała w klubie go-go. Zostawiła Andrzeja, bo był za głupi, nie chciała Artura, bo ten chciał ją rozdziewiczyć, a uwzięła się na Pawła, który nie wie, czy chce z nią być. W dodatku wiecznie jest o niego zazdrosna. W wolnych chwilach szydełkuje. Do ślubu przystępowała trzy razy, z uwagi na prezenty ślubne. Życie małżeńskie szybko jej się znudziło i wtedy poszła do Stasiaka. Później z powodu wyrzutów sumienia doprowadziła do jego morderstwa i pojechała do o. Rydzyka po przebaczenie. Młodociany moher, wierzy w dziewictwo i miłość od pierwszego wejrzenia. Przyjęła oświadczyny Aleksa, który skoczył z dachu na spadochronie.
 • Teresa Żukowska – typowa matka-Polka. Prała brudne pieniądze pod przykrywką „młodzieżowego klubu” na przedmieściach. Parę odcinków temu urodziła córeczkę. Lubi romanse. Zamęcza wszystkich Ma bardzo rozwinięty talent do pouczania innych i okazywania im, że wie coś lepiej. Poleciała na wycieczkę do Indii, którą zafundował jej mąż i chcąc okazać wdzięczność napisała mu maila, informującego, że ma go gdzieś i zostawia wszystko w pizdu. Wróciła po siedmiu latach, bez tłumaczenia, dlaczego wyjechała[1]. Obecnie snuje się po domu Kingi.
 • Amelia Długosz – podopieczna Marysi, która lubi wpadać w kłopoty.
 • Dominika Porcz – zaginiona siostra bliźniaczka Marysi, która odnalazła się po 35. latach! Mimo tego, że nie była Marysią miała bliznę w tym samym miejscu na tyłku czole. Charakteryzuje się tym, że lubi zrzucać ludzi ze schodów, porywać ich i podduszać poduszką[2].
 • Kinga Żukowska – młodociana matka. Facetów zmienia tylko trochę rzadziej niż fryzury. Oddaje się każdemu, a jeśli nie, to znaczy, że ma okres. We Wrocławiu krąży plotka, że Tomek (syn Kingi) to tak naprawdę syn wikarego Antka z Plebanii. Krąży pomiędzy domem mamusi Tereski a domami swoich chłopaków. Podobno studiuje psychologię, ale czy widział ktoś ją kiedyś na jakimś wykładzie? Zazdro ją ciśnie gdy patrzy na Marysię.
 • Artur Kulczycki – dziany skurczybyk, aktor tasiemcowych seriali. Częsty bywalec solarium, wyrywał lachony jak nikt inny. Jego niedoścignionym ideałem prawdopodobnie byli Bracia Mroczek. W wyniku niespłaconego długu pokerowego został uprowadzony przez Medyka i załatwiony z kałasznikowa, ale zmartwychwstał. Miał mieć raka, ale urządzenie do jego wykrywania się zepsuło i w tym dniu każdemu przedstawiało nieprawidłową diagnozę.
 • Marek Żukowski – „wierny mężulek” Teresy, który lubi ją zdradzać – a to z koleżanką z pracy, a to z fałszywą panią adwokat. Krążą pogłoski, jakoby był sprawcą ponad połowy ciąż, które poprowadził w ciągu swej dwudziestoletniej kariery lekarza ginekologa. Teraz buja z Anetą Pałkowską, w sumie nie wiadomo czemu, a jak nie wiadomo o co to wiadomo, że o seks to co wiadomo
 • Emilka Miedzianowska (Śmiałek) – córka sołtysa z Wadlewa, prosta dziołcha ze wsi, która mówi to, co myśli. Studiuje literaturoznawstwo. W wolnym czasie opisuje swoje miłosne wzloty i upadki na kartkach pamiętnika i wróży z fusów. Obecnie zrozpaczona po zerwaniu z amerykańskim miliarderem, tłucze szklanki jak Paweł. Wyszła za doktorka ,jak go nazywa Marian .
 • Marian Śmiałek – dziana szycha z Wadlewa, ojciec Emilki, największy konsument alkoholów jak i producent wysokoprocentowych w Wadlewie, posiada grunty orne, były sołtys, nic nie wiadomo o jego żonie ale nie ważne, teraz ma Aurelie, którą wybrał pewnie bo ma duże cycki oczy
 • Bartek Miedzianowski – nieszczęśliwiec. Jego największą miłością była prostytutka, której znudzili się polscy klienci i wyemigrowała za Bug. Wstąpił do sekty i ożenił w ciągu tygodnia. Rozwiódł się, bo szaman sekty był lewy. Kiedy nie mógł zdzierżyć niegodziwości Lucyny, postanowił zamieszkać w Wadlewie i rozwijać tam swoją karierę lekarską. Biedaczek nie mógł zdecydować, czy woli suchą bibliotekarę Ewelinę czy światową i pociągającą Wiktorię, jednak wybrał Emilke bo Patłik zmarł a co ma sie marnować ma być samotna. Bartek jest bezpłodny w co sam nie wierzy, bo przecież jest ginekologiem i według niego lekarze muszą robić dzieci.
 • Sabina Weksler – po Marysi najczęściej porywana i krzywdzona przez różnych mężczyzn bohaterka serialu. Choć dziewczyna ma dopiero 23 lata, to zdążyła już wziąć ślub, stracić ciążę, zostać wdową, zostać porwana przez przyrodnią siostrę, zakochać się w sobowtórze zmarłego męża (który okazał się być tak naprawdę zmartwychwstałym mężem) i na koniec zostać przez niego porwana. Słynie z głupoty i naiwności. Nigdy nie słucha rad swojego ojca – Karola, który często musi ratować ją z różnych opresji (choć mu się nie chce). Obecnie lachon księdza Natanka.
 • Karol Weksler – człek wszechmogący, największy wróg Artura. Często używa terminu „zmarnuje ci życie”, co oznacza, że w gimnazjum miał zapewne problemy z nauczycielami, a jego matka mówiła mu, że nauczyciel może zmarnować życie.
 • Grażyna Weksler – żona Karola, matka Sabiny. Tzw. MILF. Miała romans z byłym chłopakiem swojej córki, a potem z ojcem tego chłopaka. W kolejce ustawiają się już następni młodociani adoratorzy. Jej ulubionym zajęciem jest wydawanie pieniędzy wiecznie zapracowanego męża, którego uprzednio bez skrupułów wydała policji, bo jej się znudził.
 • Grzegorz Król – trochę przygłupi pułkownik, który słynie z tego, że wydaje swoim dzieciom rozkazy niczym w wojsku i zachowuje się jakby nieustannie znajdował się na polu bitwy. Wpada z niezapowiedzianymi wizytami do mieszkania dorosłego syna, by sprawdzić czy zmywa on po sobie naczynia co u niego słychać. Kumpluje się z Karolem Wekslerem, czyli byłym mężem jego obecnej kochanki, która kiedyś była dziewczyną jego syna.
 • Błażej Król – syn Grzegorza, który kompletnie nie wdał się w nieco bardziej ogarniętego ojca. Największa oferma i sierota na osiedlu. Rzucił studia na polibudzie, by zostać taxi driverem. Wielki fan innego słynnego taksówkarza – Rysia z „Klanu”. Spał z Sabiną, a potem z jej matką, którą potem przejął po nim jego tatuś.
 • Mikołaj „Toster” Serczyński – młodsza wersja największego twardziela we Wrocławiu czyli samego Pawła Krzyżanowskiego. Przez przyjaciół zwany „Mikserem” (z wyjątkiem płk. Króla, dla którego już zawsze będzie „Tosterem”). Na własną rękę rozwiązał większość zagadek kryminalnych w serialu, czym mocno wkurzył policję zaskarbił sobie uznanie w oczach policji. Choć na 99,9% nie jest nosicielem wirusa HIV, to zachowuje się tak, jakby nim był i chwali się tym na prawo i lewo.
 • Radek Zieliński – kumpel Sabiny, Miksera i Błażeja. Pracuje w salonie mody Sabiny, gdzie zajmuje się podlewaniem kwiatów, graniem w Pasjansa i Sapera, zmienianiem tapety i wygaszacza na firmowym komputerze. Nie robi nic pożytecznego, a mimo to zawsze ustawia się pierwszy w kolejce po wypłatę. Jego hobby to włamywanie się do mieszkań córeczek dzianych tatusiów i okradanie ich. Z czasem przestał zajmować się tym haniebnym procederem. W ostatnich odcinkach został koncertowo wydymany przez żonkę, która porzuciła go i wyjechała, po tym jak zgodził się wziąć dla jej matki spory kredyt i spłacać go przez kolejne 80 lat. Obecnie dyma Jowitkę.
 • Jowita Kaczmarek – była narkomanka i modeleczka, postanowiła uprzykrzyć życie Sabiny i Dagi bo nie miała na dragi. Nudziło jej się, więc zaciągnęła Radka do łóżka i zniszczyła jego związek. Wielokrotnie zjawiała się u Dagi naćpana, by ta poudawała z nią ćwierkanie ptaszków. Po odwyku postanowiła uporządkować swoje życie, więc przespała się z dyrektorem handlowym, by mieć dogodne stanowisko pracy. Nie wierzyła w miłość, więc weszła w wolny związek z Radkiem, jednak gdy się zakochała, to postanowiła go zostawić, bo przecież nie wierzy w miłość. Powróciła do Wrocławia w odpowiednim czasie, by znów dymać się z Radziem, gdyż żonka go zostawiła z kredytem na głowie.
 • Henryk „Kaśka” Saniewski – barman w Barbarianie, który słynie z tego, że gdy tylko się pojawi, lokal opuszczają niezwłocznie wszyscy klienci. Przez przyjaciół zwany „Kaśką”, a przez Beatę również pieszczotliwie „Katarzynką”, choć nikt nie wie dlaczego. Jego specjalnością jest wymyślanie idiotycznych pomysłów, z których nigdy nie wynika nic dobrego. Fani serialu podejrzewają, że może być zakamuflowanym Marsjaninem.
 • Beata Mazur – nieźle stuknięta szwagierka Kingi, mocno przez nią znienawidzona. Nowa, nieco bardziej rozgarnięta wersja Stefani. Barmanka w Barbarianie. Słynie z tego, że wszędzie chodzi (a także biega) w szpilkach, nawet po domu. Nieszczęśliwie zakochana w Arturze, który kompletnie nie zwraca na nią uwagi.
 • Izabela Kulczycka – wdowa po Piotrze Kulczyckim, ojcu Artura. Stereotypowa macocha, początkowo okrutna dla Artura, zabrała mu firmę i podrzuciła towar. Wyszła za mąż za jego ojca w celu zemsty na rodzinie Kulczyckich. Obecnie w ramach naśladowania pierwowzoru wprowadzono wątek romansu dwóch wrogów – Izabeli i Artura, jaki to powstał niegdyś pomiędzy Brooke i Deaconem.
 • Dr House – ups. Nie ta bajka.
 • Zosia Grocholska – fotograf, jedna z byłych Artura. Ostatnio wróciła do Wrocławia i zamieszkała razem z Arturem, by ten mógł zajmować się swoim dzieckiem.

Dawniej[edytuj • edytuj kod]

 • Paweł Krzyżanowski – prawdopodobnie największy twardziel w kraju, a może nawet i na świecie. Nikt mu nie podskoczy, co jest bardzo zastanawiające, gdyż jest zwykłą sierota i pijaczyną. Posiadacz jednej z najbardziej zadbanych klat we Wrocławiu i pokaźnej kolekcji skórzanej odzieży. Strażak, schizofrenik, szofer, człowiek-orkiestra. Pracował jako szambiarz i makijażysta w prosektorium. Pracę w straży stracił po przytuleniu i wypchnięciu geja-samobójcy z balkonu. Lubi podglądać sąsiadów za pośrednictwem sieci kamer. Jego ulubionym hobby jest picie i gadanie z urojonym strażakiem oraz dziewczyną, która się zabiła. Mistrz rozwałki tłukący szklanki, kieliszki, karafki, mordę Manuela etc. Nigdy nie robi opłat za prąd, dlatego im odcięli. Nie mógł tego dłużej znieść i wyjechał za granicę pracować na platformie wiertniczej, a potem na statkach wycieczkowych. Tak naprawdę przemycał narkotyki. Mocno naraził się pewnej kolumbijskiej mafii, przez co musiał zwinąć interes i zaszyć się gdzieś, gdzie nikt go nie znajdzie. Okazał się też mistrzem gry w chowanego. Inni bohaterowie będą go teraz szukać przez kolejnych 200 odcinków.
 • Mariusz Krzyżanowski – to właśnie on trzyma za łeb światowy rynek piracki. Przez jego ręce przewijał się towar o wartości miliardów dolarów. Zapalony gracz, mistrz windowsowego Sapera i Pasjansa, DJ, dozorca. W przyszłości chce stworzyć ulepszoną wersję „Tibii”. Chodził na siłownię. Pewnie to dlatego lecą na niego najbogatsze lachony we Wrocku.
 • Aleks Górski – były antyterrorysta, 198 (i z pewnością nie ostatni) partner Marysi Radosz. Choć jest zwykłym gliną, to jako służbowe mieszkanie ma na swój użytek jeden z nielicznych w kraju prawdziwych, ekskluzywnych domów na wodzie. (Prawie) udało mu się poślubić Marysię. Niestety okazało się, że superglina ma ciężką rękę i niczym charakterny Igor Kaczmarczyk postanowił zerwać zaręczyny, obdarowując swoją wybrankę potężnym ciosem „z liścia”.
 • Łukasz „Harcerz” Szostak – dawno niewidziany przyjaciel Pawła, który lata temu wyjechał do Ameryki Południowej i ślad po nim zaginął. Prawdopodobnie zapomniał wszystkich numerów telefonu do swoich znajomych, co tłumaczy dlaczego nie kontaktował się z nimi przez lata. Zwany przez wszystkich przyjaciół „Harcerzem”, gdyż każdy już zdążył zapomnieć jak ma naprawdę na imię. Ostatnio powrócił, by odnaleźć zaginionego Pawła i korzystając z jego nieobecności wskoczyć też zapewne do łóżka Marysi. Ta sztuka jednakże mu się nie udała i zniknął równie niespodziewanie, jak się pojawił.
 • Filip Mazur – były mąż Beatki, którego albo się kocha albo nienawidzi. Łajdak i zwyczajny oszust. Najpierw udawał śmiertelnie chorego, by wyciągnąć kasę na leczenie od Artura, a potem się z nim zakumplował. Boi się fryzjerów, co tłumaczy charakterystyczny nieład na jego głowie, który lubi nazywać „fryzurą”. Przez specyficznie ułożone włosy często mylony z Wolverine'm lub Ace'm Venturą (bohaterem granym w filmach przez Jima Carrey'a). W ostatnim czasie zamiast sprzątać w prywatnej klinice Marka Żukowskiego i dra Turczyka, postanowił zabawić się z jedną z pacjentek w pana doktora. W efekcie po raz kolejny stracił pracę i postanowił udać się do Krakowa, by tam sprzątać po gołębiach.
 • Ilona Bartoszak – Paweł spotkał ja na zajęciach terapii uzależnień. Lepiła figurki z gliny. Wariatka. Jej kolejna próba samobójcza się udała, ale co się odwlecze to nie uciecze.
 • Stefani Konopka – pokręcona dziewczyna, która do trzech ma za darmo. Jedna z byłych Bartka, chodziła też z tatusiem Marysi, obecnie „pracuje” jako kelnerka, ale była również sekretarką. Wcieliła się też w rolę tajnej agentki, rozdupcając pół domu infiltrowanym przez nią Wekslerom.
 • Patryk Skalsky – Amerykanin polskiego pochodzenia. Fan Severusa Snape'a, o czym świadczy jego upodobanie do przydługiej szopy tłustych włosów. Były narzeczony Emilki. Prywatnie nauczyciel angielskiego, oficjalnie – bawidamek instruktor w szkole podrywania. W czasie wolnym wyrywa kolejne laski, romansuje z koleżanką z pracy, rozkochuje w sobie uczennice i zachęca je do prób samobójczych. Ma syna, którego zrobił w wieku lat szesnastu. Niestety umarł w wypadku samochodowym. Nie mamy jednak gwarancji czy nie zmartwychwstanie.
 • Hubert Szulc – zwykły cham i oszust. Najpierw bzyka się z piękną Sandrą, a później nagle wpada do Wrocławia i próbuje zdobyć Majkę. Niestety była żonka by się zemścić szykuje krwawą zemstę.
 • Michał Stasiak – lekarz. Obiekt westchnień połowy polskich nastolatek. Master of skalpel, zwany Polskim House'm (Domem). Marysia go nienawidziła, a potem pokochała. Zabity przez niejakiego Walczaka z powodu chorobliwego nudziarstwa, bo chciał on się spiknąć z żoną denata.
 • Manuel Otręba – najczarniejszy z czarnych charakterów. Posiada zdolności teleportacyjne, dzięki którym może niepostrzeżenie trafić do szpitala, wokół którego stoi armia policjantów czekających, żeby go złapać. Mistrz kamuflażu, potrafi stać twarzą w twarz z niebieskimi, którzy go szukają nie wzbudzając w nich najmniejszego podejrzenia. Niestety umarł kiedy w momencie postrzału wpadł w kartony (pierwsza kartonowa śmierć w TV!). Jednakże nadal może zmartwychwstać.
 • Kuba Szwajewski – były chłopak Kingi, miłośnik twardych narkotyków. Diler. Padł ofiarą zemsty niezadowolonego z towaru klienta.
 • Andrzej Pałkowski – były Emilki, przestępca. Po tym jak chciał udowodnić w TV, że świnia ma rogi i stwierdzeniu, że cudu nie będzie, uciekł za granicę. Jak się okazało, jest bratem Marysi, z którą w przeszłości chciał tworzyć związek.
 • Marta Stańczyk – kolejny z egzemplarzy Bartka. Ochronił ją przed kanarami. Jednakże okazało się, że ona jest ze straży miejskiej i wlepiła mu mandat. W trakcie jej poszukiwania powstała Biblia każdego faceta we Wrocku – spis numerów do wszystkich dziewczyn w mieście.
 • Tatiana – przyjechała do miasta na gościnne występy. Obiekt miłości Bartusia. Po skończeniu się jej wizy uciekła do Łukaszenlandu.
 • Edyta Jeżowska – technik oświetleniowy, była Artura. Tu przy każdym imieniu żeńskim można dopisać „była Artura”. Jeżeli nie będzie to prawdą, to oglądaj następny odcinek.
 • Piotr Wach Igor Kaczmarczyk – mąż Sabiny, wiecznie elegancki pan mecenas, który zasłynął bronieniem niejakiego Nożownika. Igor został zabity przez swojego ojca Olgierda, ale po pewnym czasie niczym niegdyś Artur Kulczycki zmartwychwstał i zaczął podszywać się pod spokojnego i sympatycznego nauczyciela angielskiego. Jego największym (jak do tej pory) osiągnięciem jest zamordowanie znienawidzonej przez wszystkich przyrodniej siostry Sabiny – Agaty poprzez zrzucenie jej w biały dzień z mostu w centrum Wrocławia. Igor ma na swoim koncie także m.in. uprowadzenie Sabinki oraz próbę zastrzelenia jej ojca oraz próbę wyłudzenia od niego majątku. W efekcie trafił do więzienia, jednak jako że złego diabli nie biorą, dość szybko z niego wyszedł, by dalej terroryzować klan Lubiczów rodzinkę Wekslerów.

Podobieństwa do „Mody na sukces[edytuj • edytuj kod]

Serial „Pierwsza Miłość” bezsprzecznie zasługuje na miano polskiej „Mody na sukces”. Świadczą o tym następujące fakty:

 • Występowanie bigamii – tak, jak w oryginale, ale jeszcze lepiej. Tutaj wykładowca romansuje z dwiema studentkami naraz.
 • Powszechny popęd młodych mężczyzn do kobiet w wieku ich matek.
 • Rodzice decydują o swoich dorosłych dzieciach jak Stefa o Ridżu.
 • Mali chłopcy darzą dojrzałym uczuciem dorosłe kobiety.
 • Teresa, tak jak niegdyś Brooke, uciekła i nie ma zamiaru wracać do domu.
 • Brak głównego bohatera.
 • No i oczywiście najważniejsze – możliwość zmartwychwstania. W „Pierwszej Miłości” w tej sztuce specjalizuje się Artur i w ostatnim czasie Hubert oraz Igor.
 • Odnajdywanie swoich bliźniaków po blisko trzydziestu latach (Marysia i Dominika).

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

Przypisy

 1. No bo po co?
 2. Każdy ma jakieś pasje, nie?