Olesno

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Herb Olesna ze znakiem róży, polskim bocianem i ziołami

Olesno (niem. Rosenberg) – miasto w woj. opolskim, siedziba gminy Olesno i powiatu oleskiego. Jedną z licznych zalet Olesna jest fakt, że nie posiada gimnazjum, gdyż władze chciały się pozbyć problemu, jaki powstaje przy pracy z gimnazjalistami i odsyła ich na naukę do okolicznych mnichów. Głównym źródłem utrzymania się ludności jest rybołówstwo w fontannie.

Co ciekawe, nie działają tutaj żadne partie polityczne, a jedyną słuszną partią jest burmistrz. Wyborom przyświeca zasada Nie ważne, kto głosował, ważne, kto liczył głosy.

Geografia[edytuj • edytuj kod]

Spory wpływ na położenie centrum wioski w stosunku do reszty dzielnic mają wyniki radiowych list przebojów. Tereny wokół Olesna zamieszkuje liczna zwierzyna i roślinność, głównie dzikie drzewa oraz iglaste lisy.

Dzięki obfitej roślinności, a w konsekwencji dużych połaci zieleni w wiosce, oleśnianie bardzo pokochali zieleń, do tego stopnia, że nawet licealiści nie potrafią się z nią rozstać idąc do szkoły czy też na długą przerwę.

Infrastruktura i transport[edytuj • edytuj kod]

Olesno posiada dobrze rozbudowaną sieć kanalizacyjną (wychodek przed każdą kamienicą), sieć dróg (łącznie 13 km) i komunikację wiejską (średnio co 78 minut kursuje traktor).

W centrum znajdują się dwa ronda skonstruowane za pomocą najnowszej niemieckiej technologii (na rondo można wjechać, ale nie można z niego wyjechać).

Nad bezpieczeństwem społeczności oleskiej czuwa ochotnicza służba wiejska.

Prawo[edytuj • edytuj kod]

  1. Proboszcz ma zawsze rację.
  2. Burmistrz ma zawsze rację.
  3. Każdy mieszkaniec ma prawo wyrażania swojej opinii oraz poglądów we własnym domu w otoczeniu najbliższych.
  4. Dopuszcza się organizowanie strajków i manifestacji w dni robocze, w porze obiadowej burmistrza, tj. godzinach 12:00-16:00, przed urzędem miejskim.
  5. Mandaty za złe parkowanie, pozostawiony za szybą i pobieranie opłat na parkingach niestrzeżonych są legalne na terenie Olesna i niezgodne z Konstytucją RP.
  6. W niedzielę i święta buty mają się świecić, jak psu jaja, a w dni robocze należy zakładać japonki. Nie można zapomnieć o włożeniu słomy do japonek, tak, by wystawała.

Turystyka[edytuj • edytuj kod]

  • Siedem źródeł – miejsce, w którym znajduje ujście siedem wyschniętych źródeł, stanowiące główne zasoby wodne miasta.
  • Promenada – wraz z pomnikiem, zbudowanym ku chwale Armii Czerwonej.
  • Przejście podziemne z kościoła na cmentarz – niedostępne dla turystów.
  • Cygańska – zwana również Wenecją. Młodzież przebywa tutaj całymi dniami paląc papierosy i pijąc alkohol.

Sport i zdrowie[edytuj • edytuj kod]

Raz w roku odbywa się ogólnonarodowy maraton 5x100. Zwycięzcą jest ten, który jako jedyny będzie potrafił zrobić poprawnie jaskółkę. W przypadku remisu zawodnicy z tym samym wynikiem przystępują do dogrywki: 3x50 na czas.

Ulubionym zajęciem lekarzy po godzinach pracy jest zabawa rentgenem na niewinnych pacjentach, w celu wyrobienia limitów, wynikających z umowy, która nie została podpisana z Kasą Chorych.

Galeria[edytuj • edytuj kod]

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]