Gwóźdź logo.svg
Wyniki Gwoździa 2021 już są!
Zobacz jaki tekst z Nonsensopedii zdaniem czytelników jest najlepszy.

Parzęczew (powiat zgierski)

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dumna flaga Parzęczewa. Wygląd zaproponowany przez wójta, po jego wakacjach w Chorwacji

Parzęczew – wieś w województwie łódzkim w powiecie zgierskim, siedziba gminy Parzęczew. Kiedyś miał prawa miejskie nadane przez króla, ale car odebrał je podczas zaborów. Mieszkańcy twierdzą, że to w odwecie za opór przed rusyfikacją, jednak prawda jest taka, że od średniowiecza nic się w Parzęczewie nie zmieniło, a wstyd carowi było umieszczać Parzęczew na mapie. Jedna z tych miejscowości, w których gdziekolwiek mieszkasz, i tak masz blisko – chyba, że chodzi o inne miasta lub cywilizację.

Geografia[edytuj • edytuj kod]

Parzęczew leży prawie w środku Polski. Kilkadziesiąt lat temu ktoś puścił plotę, że to właśnie tu jest geograficzny środek. Od razu zaczęły się inwestycje, na brukowane ulice polał się asfalt, mieszkańcy wyznaczyli środek Parzęczewa, czyli środek Polski do kwadratu. A że wypadł akurat wewnątrz jednej z czterech parzęczewskich kamienic, rozgorzała dyskusja – burzyć i stawiać pomnik, czy nie burzyć aż 25% z piętrowych budynków Parzęczewa? Kierowcy autobusów i właściciel baru zacierali ręce, władze już rozplanowały na co wydać wpływy z turystyki... Aż nagle okazało się, że środek Polski jest jakieś 20 kilometrów dalej w stronę Piątku. Typowe dla Parzęczewa.

Przez wieś przepływa rzeka o adekwatnej nazwie – Gnida. We wsi jest jedno rondo, na środku którego stoi kościół.

Miejscowość położona około 3 kilometry od autostrady A2. Ostatnimi czasy postawiono przy niej KFC, które to stało się ośrodkiem życia kulturalnego parzęczewskiej młodzieży. Nieważne, że trzeba iść przez pola pół godziny w jedną stronę.

Z lotu ptaka wieś wygląda jak dżdżownica – jeśli przejeżdżasz ze wschodu na zachód zachowaj czujność! Przy prędkości 80 km/h, nawet pięć sekund rozproszenia wystarczy, żebyś wcale Parzęczewa nie zauważył. Zaś tam, gdzie zaczyna się Parzęczew, kończy się linia aktualizacji Google Maps[1].

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

Przypisy