Gwóźdź logo.svg
Jaki jest według ciebie najlepszy tekst na Nonsensopedii?

Zgłoś go w konkursie Gwóźdź!

Łajka

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
(Przekierowano z Pies Łajka)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Łajka czeka na start

Łajka (ros. Лайка) – pies, a konkretnie suczka, sowiecka bohaterka narodowa, zdobywczyni kosmosu.

Dzieciństwo[edytuj • edytuj kod]

Łajka wychowała się w Irkucku, gdzie głodowała i klepała biedę. Posiadała wielu ojców, z których ani jeden nie chciał się do niej przyznać. O jej matce nic nie wiadomo. Dorastała samotnie wśród miejskiej dziczy Europy Wschodniej. Nie radziła sobie zbyt dobrze. Można nawet rzec, wiodła pieskie życie. Osamotniona, cierpiąca, nie poddała się jednak. Jak w wielu znanych historii przypadkach, również i tu, jej los miał się wkrótce diametralnie odmienić.

Kariera[edytuj • edytuj kod]

W wieku pięciu lat, pewien radziecki naukowiec kusząc ją kiełbasą wędzoną, zwabił ją do centrum badań kosmicznych w Moskwie. To był najszczęśliwszy dzień w jej życiu. Otrzymała bowiem bardzo trudne, pionierskie zadanie, dzięki któremu zrobiła błyskotliwą karierę. Jako pierwsze żywe zwierzę w kosmosie, przetarła szlak kolejnym żywym zwierzętom. Nawiązała wiele kontaktów z pozaziemskimi cywilizacjami i rozpowszechniła język rosyjski. O jej wybitnych osiągnięciach, których dokonała, uczą się po dziś dzień wszystkie grzeczne dzieci.

Casting[edytuj • edytuj kod]

Dlaczego i jak wybrano Łajkę spośród tysięcy innych kandydatów? Nie jest to do końca jasne. Oficjalnie mówi się, że zwyciężył hart ducha i uroda. Krążą jednak plotki, iż znaczący wpływ na tę decyzję miały trzy zupełnie inne czynniki:

  • rzadka i niezwykle pożądana umiejętność pędzenia bimbru;
  • niskie koszty zatrudnienia;
  • biegła znajomość języka rosyjskiego.

Wedle źródeł historycznych, wyboru miał dokonać sam Władimir Putin, ciągnąc za spust rosyjskiej ruletki.

Smutne odejście[edytuj • edytuj kod]

Niestety, na skutek niekompetencji naukowców, zdarzył się tragiczny wypadek, w którym Łajka poniosła śmierć. Podczas sprowadzania ją na Ziemię, wchodząc w atmosferę, spiekła się na skwarkę.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]