Gwóźdź logo.svg
Wyniki Gwoździa 2021 już są!
Zobacz jaki tekst z Nonsensopedii zdaniem czytelników jest najlepszy.

Szkło Kontaktowe

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
I zaczynamy Szkiełko…

Szkło kontaktuje wykształciuchów

Piotr Lisiewicz o Szkle

Kiedy TVN24 przejmie papcio Rydzyk?

Typowy esemes do Szkła

Szkło Kontaktowe – polski program satyryczny, humorystyczny i – co najważniejsze – mówiący prawdę dziennik informacyjny, w którym przez szkło odbywa się kontakt pomiędzy prowadzącymi i oglądaczami. Kontakt ten odbywa się, gdy ci drudzy wysyłają do studia SMSy i skomentują w nich negatywnie jakiegoś polityka lub kolejną aferę z ich udziałem.

Emitowany na TVN24 od 25 stycznia 2005 do dziś po to, by każdy dowiedział się z rzetelnego źródła o tym, co bezskutecznie próbują optymizować Wiadomości. W Szkle jak w lustrze widać, co każdy ma za skórą, toteż cytaty nie są tknięte przez stado cenzorów i z entuzjazmem wygłaszane przez dodzwaniających się wykształciuchów.

Emisje programów[edytuj • edytuj kod]

Codziennie o 22:00 rozpoczyna się nowy odcinek, a kończy zazwyczaj ok. godziny 23:00. Oznacza to, że przekazywanych wiadomości jest więcej niż w innych rywalizujących ze sobą programach informacyjnych. Szkło ma też tendencję do zmieniania sobie nazwiska „kontaktowe”, tak więc były już – Szkiełko Wakacyjne, Szkło Parlamentarne, Szkło Prezydenckie, Sylwester ze Szkłem Kontaktowym, Lupa Roku oraz Szkło Niekontaktowe.

2 lutego 2009 logo i pasek z SMSami zostały przefarbowane na fiolet, wygląd studia pozostał w odcieniach jasnej, acz żółtej zieleni. Od 2012 roku scenerią „Szkła” jest pomieszczenie, będące hybrydą fabryki, nielegalnej gorzelni absyntu oraz mostka dowodzenia U-Boota lub imperialnego niszczyciela.

Lupa Tygodnia[edytuj • edytuj kod]

Specjalne wydanie, nieistniejące już na antenie, w którym powtarzano tę część zwykłego Szkła, która nie zmieściła się w czasie antenowym. Mówiono tu o starych odgrzewanych wiadomościach, dlatego zrezygnowano z Lupy gdy w lutym 2008 pojawiło się sobotnie Szkło Kontaktowe.

Prowadzący[edytuj • edytuj kod]

Głównie występuje Tomasz Sianecki[A] (tzw. główny pradawny programu), Wojciech Zimiński i rzadziej Grzegorz Markowski. Gdy już nie mogą – występują jako honorowi goście programu i gawędzą ze sobą o przysłowiowej Dupie Maryni.

Wkład ma także specjalna ekipa[B] Szkła Kontaktowego zajmująca się realizowaniem programu. Podobno swój wkład w Szkiełko ma także Karol Strasburger, który układa żarty do Szkła. Cała ta zebrana hołota zajmuje się przygotowywaniem materiałów, obrazków (czasami przedstawianych) i innych niezbędnych.

Uwagi

A Drugi pan programu, tworzy z Grzegorzem Miecugowem udany duet, za który nawet dostali nagrodę (o tym niżej).
B Zbiór 9 osób (razem ze Strasburgerem), który zajmuje się reporterstwem, kamerowaniem i przygotowywaniem wiadomości.

Lustro Szkła Kontaktowego[edytuj • edytuj kod]

Plebiscyt na najlepszego i najgorszego polityka wyśmiewanego w programie. Uczestnicy wysyłali SMSy do studia z głosem na swojego „wybrańca”. Konkurs odbywa się co roku od 2006 i zwykle w jesiennej porze. Wybrani politycy otrzymują w nagrodę lustro – złote dla najlepszego i maleńkie pokemońskie dla najgorszego.

Pierwsza Edycja[edytuj • edytuj kod]

W pierwszej edycji głosowano tylko na najlepszego polityka (co utrudniło wybór). Zwyciężyła:

Druga Edycja[edytuj • edytuj kod]

Nastąpiła tu zmiana, bo odbywają się dwa plebiscyty – na „tak” i na „nie”.

Najlepszy polityk Drugiej Edycji:
Najgorszy polityk Drugiej Edycji:

Trzecia Edycja[edytuj • edytuj kod]

Finał odbył się w rocznicę Wyborów parlamentalnych z 2007 roku. Wyniki:

Najlepszy polityk Trzeciej Edycji:
Najgorszy polityk Trzeciej Edycji:

Czwarta Edycja[edytuj • edytuj kod]

Odbyła się w drugą rocznicę wyborów parlamentarnych (2007) i w rocznicę Trzeciej Edycji Lustra.

Najlepszy polityk Czwartej RP Edycji:
Najgorszy polityk Czwartej RP Edycji:

Piąta Edycja[edytuj • edytuj kod]

Ponownie trzeba było wybierać tylko najlepszego polityka, zdecydowano się na:

Popularność[edytuj • edytuj kod]

Szkło jest najpopularniejszym programem oglądanym (nie licząc programów słuchanych) kanału TVN24. Dotąd jak średnia oglądalność wynosiła ok. 561 tysięcy[1] – 24 maja 2006 roku padł rekord, który wynosił 1 154 878 osób śmiejących się razem z prowadzącymi.

Niektórzy z widzów szczególnie zapadają w pamięci. Legendą korwinistów stał się Przemysław z Poznania, który za każdym razem dostarczał wieści na temat Janusza Korwina-Mikke. Zdarzały się głosy pozytywne dla Szkła Kontaktowego i negatywne, zdarzyła się sytuacja kiedy pewna osoba miała jakieś wąty przeciw jednemu z gości programu – Krzysztofowi Daukszewiczowi. Rzeczywiście, po tym ataku doznał erekcji depresji, bólów głowy i myśli na temat tego, czy nie odejść ze Szkła, jednakże nie powiedział on tego osobiście – notka ukazała się w książce Kontaktowi, czyli szklarze bez kitu.

Z uwagi na to, że Szkło stało coraz bardziej staje się drętwą tubą propagandową, skierowaną do „młodych, wykształconych, z dużych miast*”, jego oglądalność systematycznie spada.

 • Młodzi, wykształceni, z dużych miast – rozpychający się łokciami prowincjonalny napływ, który wyrzeka się korzeni określając się mieszkańcami dużych miast. Głównie są to wyznawcy „partii miłości i pokoju”, czyli PO.

Książka[edytuj • edytuj kod]

 • Kontaktowi, czyli szklarze bez kitu – książka raczej science-fiction, napisali ją w 2007 Grzegorz Miecugow i Tomasz Sianecki.
Twór opowiadający o losach zakulisowego Szkiełka. Opisano w niej m.in. wrażenia twórców z prowadzonego programu, w tym losy wyżej wspomnianego Daukszewicza. Na końcu książki zamieszczono alfabet (podobny do cyrylicy), którym to prezenterzy posługują się w programie.

Nagrody[edytuj • edytuj kod]

Nagrody, wyróżnienia i odznaczenia dla Szkiełka w kolejności od najstarszego:

 • 1 lipca 2006 twórcy Szkła odebrali pierwszą nagrodę, którą uzyskali z Festiwalu Dobrego Humoru. Pretekstem, pod którym ją dano był Ulubiony program rozrywkowy.
 • 3 czerwca 2007 Grzesiu i Tomasz zgarnęli dla siebie odznaczenie na gali Wiktorów w kategorii Odkrycie telewizyjne roku.
 • Zainteresowanie publiczności – ot, co najważniejsze!

Szkło Kontaktowe jest odbierane bardzo emocjonalnie – przez część osób z entuzjazmem, przez część z oburzeniem i z niesmakiem. Polityk Ludwik Dorn w „Dzienniku” 26-27 sierpnia 2006) wyraził opinię, że jest to „program „natargetowany” na grupę wykształciuchów”, a więc na (jego zdaniem) mocno ignorancką, egoistyczną, narcystyczną warstwę wykształconych, która nie ma wiele wspólnego z polską inteligencją.

 • Szkło ostro skrytykował również w swoich felietonach Rafał Ziemkiewicz. Inny publicysta Tomasz Lis nazwał program „Radiem Maryja dla inteligencji”.
 • Również Jarosław Kaczyński zarzucił Szkłu kłamstwo (w 26 listopada 2006 roku), stwierdził że jest głównym powodem bojkotu TVN i TVN24 przez polityków oraz o tym i tamtym, np. że inni dostojni politycy dostają mdłości podczas oglądania Szkła Kontaktowego.
 • Zaś bard GP Paweł Piekarczyk w jednej ze swoich piosenek śpiewał, że kiedy leci „Szkło”, to czas się mnożyć.

Ciekawostki[edytuj • edytuj kod]

 • Udział w Szkle Kontaktowym kosztuje 22300 zł, tak go wyceniono przy okazji WOŚPu 2010.
 • Istnieje podobny program – Gwóźdź w bucie.
 • Do programu często dodzwaniali się różni sławni ludzie, najczęściej politycy.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

Przypisy

 1. Mierzono ją pod koniec 2007 roku, tak też nie znana jest wcześniejsza liczba.