Gwóźdź logo.svg
Wyniki Gwoździa 2021 już są!
Zobacz jaki tekst z Nonsensopedii zdaniem czytelników jest najlepszy.

Tymon Tymański

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ciacho nastolatek lat 90. i czasów dzisiejszych – Tymon Tymański
Tymon podczas pozdrawiania autora tego artykułu
Tymon Tymański na co dzień

Nie rób ze mnie Polańskiego

Tymon zapytany o związek z byłą żoną

Tymon Tymański, właśc. Ryszard Tymon Tymański (ur. 30 września 1968 w Gdańsku) – polski muzyk, pierwszy muzyk z undergroundu, który znalazł karierę w talent show. Grał w takich zespołach jak: Kury, Miłość, NRD, Czan, Tymon i Trupy, Poganie, The Users, Masło, Tymański Yass Emsemble, The Transistors i wielu innych. Prawdopodobnie za trzy miesiące znowu zmieni zespół. Prywatnie były mąż 15-letniej Sary Brylewskiej. Jeśli jesteś 16-letnią (lub starszą) dziewczyną i podkochujesz się w nim, nie startuj do niego – Tymon o takich jak ty ma takie samo zdanie co Franz Mauer z Psów.

W 2013 roku ożenił się z Mario Bros Marią Bros.

Największym fanem Tymańskiego jest Robert Brylewski. To właśnie za Brylem Tymon zmienia zespoły jak rękawiczki.

Biografia[edytuj • edytuj kod]

Urodził się i wychowywał w Gdańsku. Przez trzy lata studiował anglistykę na Uniwersytecie Gdańskim, jednak gdy pojawił się rok 1989, w którym wszystko się zmieniło, on także coś zmienił w swoim życiu. Rzucił studia i na poważnie zaczął pracować jako muzyk. Wcześniej grał na basie w zespole Sni Sredstvom Za Uklanianie, ale zespół rozpadł się, gdyż fani nie wiedzieli, o co chodzi w nazwie zespołu. Tymon pisał także wiersze, które prezentowano w TotArt. Jeden z jego wierszy brzmiał tak:

masło
2 bochenki chleba
mleko
ocet

TotArt lubił grać w nadmorskich kurortach, robiąc tam skandale. Tymon zagrał także koncert w szpitalu psychiatrycznym, ale niestety lekarze nie zdążyli go złapać i wrzucić do izolatki. Co ciekawe, Tymon podczas koncertu zdjął z ściany godło Orła Białego i zaczął go symbolicznie posuwać. Lekarze interweniowali dopiero, gdy Tymon zdjął portret Jaruzelskiego.

Kury[edytuj • edytuj kod]

W 1992 roku Tymon Tymański stworzył zespół Kury. Na nazwę wpadła jego żona, gdy podczas kłótni zarzuciła Tymonowi, że jest kurą w stosunki do kiboli z Lechii Gdańsk. W 1998 roku zespół wydał album „P.O.L.O.V.I.R.U.S.”, w których Tymon chwalił się, ze nie cieszy go brazylijski serial, że seks jest banalny i nie kręci go, że pewnie jest nienormalni i że komar sprzedał mu Adidasa. Za album Kury dostały Fryderyka. Podczas gali rozdania Fryderyków Tymek jechał jak po kobyle uczestnikom gali (za co jeszcze dostał brawa) i przekroczył czas wyznaczony przez klepsydrę, za co wyłączono mu mikrofon.

Tymon & Transistors[edytuj • edytuj kod]

W 2002 roku Tymański powołał zespół Tymon & Transistors. W Transistors grał m.in Robert Brylewski, który miał wówczas niepełnoletnią córkę, podchodzącą się w Tymańskim. Aby obciągnąć Tymona od ewentualnej pedofilii Brylewski skontaktował się z Wojtkiem Smarzowskim. I tak „Tranzystory” nagrały ścieżkę dźwiękową do Wesela. Zespół Tymon & Transistors stworzył kilka piosenek naśmiewających się ze wsi, z sołtysów i kiczowatych wesel. Kolejnym krokiem w karierze Tymon & Transistors był pozew od Frondy, która dostała bólu tyłka za tekst Nikt nie będzie nam bezkarnie i bezwstydnie wszem i wobec lżyć, upadlać, lekceważyć, skalać, szmacić i centralnie dymać orła białego, dymać orła białego, dymać Orła Białego. Ostatecznie Tymański nie oberwał, gdyż prokurator zainteresował się bardziej małżeństwem z Sarą niż piosenką-zgrywą.

W 2016 roku Tymon został jurorem w programie „Must Be the Music. Tylko muzyka”. Dalszej jego kariery nikt już nie śledzi, bo się sprzedał.

Znane przeboje Tymona[edytuj • edytuj kod]

  • „Śmierdzi mi z ust” – Tymon reklamuje pastę do zębów.
  • „Jesienna deprecha” – autobiografia Tymona, w której chwalił się, że komar sprzedał mu adidasa.
  • „Kibolski” – opis przeżyć Tymona, gdy wracał do domu z szalikiem Lechii Gdańsk i spotkał kibiców Arki Gdynia.
  • „Nie mam jaj” – Tymon o swoich problemach małżeńskich.
  • „Telekomunikacja” – Tymon użala się, że Neostrada wyłączyła mu telefon, gdyż Tymona nie było stać na opłaty.
  • „Chryzanteny złociste” – jeśli ktoś wspomina Tymańskiego, że to jego utwór, to dostaje darmowy zabieg ortodontyczny na jedynki i dwójki.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

Noncytaty
Zobacz cytaty: