Jadwiga Andegaweńska: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Znaczniki: mobilna mobilna www
 
(Nie pokazano 37 wersji utworzonych przez 32 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
{{sur|polskiego władcy|imię|Jadwiga}}
'''Jadwiga Andegaweńska''' (ur. [[1374]], zm. [[1399]]; od [[1997]] znana jako ''święta Jadźka'') – uznana za pierwszego transwestytę, gdyż otrzymała tytuł Króla Polski. Znana również jako Rex Polonia.
'''Jadwiga Andegaweńska''' (ur. [[1374]], zm. [[1399]]) – uznana za pierwszego króla [[Polska|Polski]], gdyż uznawano jako Hedvigis Rex Polonia.


Jej mąż – [[Wilhelm Habsburg|książę Wilhelm]] z rodziny [[Habsburgowie|Habsburgów]] – starszy od niej o 4 lata, nigdy nie wybaczył jej romansu z [[Władysław II Jagiełło|Władysławem Jagiełło]]<ref>Choć w momencie, gdy ich związek (z powodu kaprysu szlachty) został zerwany, Jadwiga miała 10 lat</ref>.


== Pochodzenie ==
Jej mąż – [[Wilhelm Habsburg|książę Wilhelm]] z rodziny [[Habsburgowie|Habsburgów]] – starszy od niej o 4 lata, nigdy nie wybaczył jej romansu z [[Władysław II Jagiełło|Władysławem Jagiełłem]]<ref>Choć w momencie, gdy ich związek z powodu kaprysu szlachty został zerwany, Jadwiga miała 10 lat.</ref>. Była także mecenasem Akademii Krakowskiej, której powierzyła i wyceniła wartość swoich klejnotów na 100000000000$, które studenci przehulali w ciągu 3 dni. W [[1997]] r. została kanonizowana przez [[Jan Paweł II|Jana Pawła II.]]
Jadwiga byle kim nie była. Gdybyśmy określili dzieje jej rodziny jako makabryczne i patologiczne, to i tak nie oddałoby w pełni tego, co u nich się działo. Jadwiga pochodziła z Andegawenów, a właściwie d'Anjou, ale Polacy lubią sobie swoje nazwy wymyślać. Rodzinka, jak z niezłego dreszczowca. Tata, [[Ludwik Węgierski]], zlecił zamordowanie swojej szwagierki, Joanny, królowej Neapolu, która to z kolei zleciła (wcześniej) zamordowanie swojego męża i brata Ludwika, Andrzeja. Matka Jadwigi, Elżbieta Bośniaczka została zamordowana na oczach swojej córki i siostry Jadwigi, Marii. Zwłoki Eli wywieszono przez okno, żeby nikt nie miał wątpliwości. Idąc dalej, babcią Jadzi była Elżbieta Łokietkówna, siora [[Kazimierz III Wielki|Kazia Wielkiego]], która w wyniku zamachu, dokonanego przez Zachów, straciła palce. W ramach zemsty, na całej rodzinie Zach dokonano takiej rzezi, że Freddie Kruger by się jej nie powstydził.


== Małżeństwo ==
Jadwiga byłą zaręczona z jakimś Austriakiem z rodziny Habsburgów. Oboje bardzo się lubili, a chłopiec bardzo podobał się Jadwidze, więc chciała za niego wyjść, jak już miała te 10 lat. Jednak [[Polacy]] widzieli ją na ślubnym kobiercu z [[Władysław II Jagiełło|Jagiełłą, księciem Litwy]]. Jadzia była przerażona wizja ślubu ze starym dziadem. Wyobrażała sobie go jako starego, dzikiego poganina. Wysłała nawet posłańca, Zawiszę z Kurozwęk, na [[Litwa|Litwę]], by ten sprawdził, czy Jagiełło ''nie jest zbyt kudłaty''. Służący, dotarłszy do [[Wilno|Wilna]], obejrzał dokładnie księcia i wrócił z wieścią, że przyszły małżonek jest doskonale wydepilowany. Gdy dodał, iż jej przyszły małżonek ''korzeń ma krzepki'', młoda królowa odetchnęła z ulgą. Ślub odbył się w [[1386]] roku.


== POCHODZENIE ==
== Zobacz też ==
* [[Kazimierz III Wielki]]
Mimo idiotycznego imienia (Hedvig), Jadwiga byle kim nie była. Gdybyśmy określili dzieje jej rodziny jako makbryczne i patologiczne to i tak nie oddałoby w pełni tego, co u nich się działo. Jadźka pochodziła z Andegawenów, a właściwie d'Anjou ale Polacy lubią sobie swoje nazwy wymyślac. Rodzinka, jak z niezłego dreszczowca. Tatuś, Ludwik Węgierski, zlecił zamordowanie swojej szwagierki, Joanny, królowej Neapolu, która to z kolei zleciła (wcześniej) zamordowanie swojego męża i brata Ludwika, Andrzeja. Matka Jadwigi, Elżbieta Bościaczka została zamordowana na oczach swojej córki i siosty Jadwigi, Marii. Zwłoki Eli wywieszono przez okno, żeby nikt nie miał wątpliwości. Idąc dalej, babcią Jadzi była Elżbieta Łokietkówna, siora Kazia Wielkiego, która w wyniku zamachu, dononanym przez jakiegośtam Zacha, straciła palce. W ramach zemsty na całej rodzine Zach dokonano takiej rzezi, że Freddie Kruger by się jej nie powstydził. Nie ma się co dziwić, że dziewcze miało adhd i jak jej otworzyć nie chcieli, to siekierą chciała kod dostępu wbić.
* [[Władysław II Jagiełło]]
* [[Władysław III Warneńczyk]]


{{przypisy}}


{{Władcy Polski}}


{{przypisy}}
{{stopka}}
{{stubbiog}}
[[Kategoria:Władcy Polski]]
[[Kategoria:Władcy Polski]]
[[Kategoria:Średniowiecze w Polsce]]

Aktualna wersja na dzień 17:25, 18 lut 2022

Jadwiga Andegaweńska (ur. 1374, zm. 1399) – uznana za pierwszego króla Polski, gdyż uznawano ją jako Hedvigis Rex Polonia.

Jej mąż – książę Wilhelm z rodziny Habsburgów – starszy od niej o 4 lata, nigdy nie wybaczył jej romansu z Władysławem Jagiełło[1].

Pochodzenie[edytuj • edytuj kod]

Jadwiga byle kim nie była. Gdybyśmy określili dzieje jej rodziny jako makabryczne i patologiczne, to i tak nie oddałoby w pełni tego, co u nich się działo. Jadwiga pochodziła z Andegawenów, a właściwie d'Anjou, ale Polacy lubią sobie swoje nazwy wymyślać. Rodzinka, jak z niezłego dreszczowca. Tata, Ludwik Węgierski, zlecił zamordowanie swojej szwagierki, Joanny, królowej Neapolu, która to z kolei zleciła (wcześniej) zamordowanie swojego męża i brata Ludwika, Andrzeja. Matka Jadwigi, Elżbieta Bośniaczka została zamordowana na oczach swojej córki i siostry Jadwigi, Marii. Zwłoki Eli wywieszono przez okno, żeby nikt nie miał wątpliwości. Idąc dalej, babcią Jadzi była Elżbieta Łokietkówna, siora Kazia Wielkiego, która w wyniku zamachu, dokonanego przez Zachów, straciła palce. W ramach zemsty, na całej rodzinie Zach dokonano takiej rzezi, że Freddie Kruger by się jej nie powstydził.

Małżeństwo[edytuj • edytuj kod]

Jadwiga byłą zaręczona z jakimś Austriakiem z rodziny Habsburgów. Oboje bardzo się lubili, a chłopiec bardzo podobał się Jadwidze, więc chciała za niego wyjść, jak już miała te 10 lat. Jednak Polacy widzieli ją na ślubnym kobiercu z Jagiełłą, księciem Litwy. Jadzia była przerażona wizja ślubu ze starym dziadem. Wyobrażała sobie go jako starego, dzikiego poganina. Wysłała nawet posłańca, Zawiszę z Kurozwęk, na Litwę, by ten sprawdził, czy Jagiełło nie jest zbyt kudłaty. Służący, dotarłszy do Wilna, obejrzał dokładnie księcia i wrócił z wieścią, że przyszły małżonek jest doskonale wydepilowany. Gdy dodał, iż jej przyszły małżonek korzeń ma krzepki, młoda królowa odetchnęła z ulgą. Ślub odbył się w 1386 roku.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

Przypisy

  1. Choć w momencie, gdy ich związek (z powodu kaprysu szlachty) został zerwany, Jadwiga miała 10 lat