TVP2: Różnice pomiędzy wersjami
Linia 1: | Linia 1: | ||
'''TVP2 '''(''Taki Valnięty Program na ocenę 2'') – drugi program Telewizji Polskiej. Utworzony został 2 października 1970. Pierwotnie miała być to [[TVP1]] po zmianie nazwy<ref>Były tylko oceny od 5 do 2, więc hasło ''Program na ocenę 1'' była nieadekwatna prawie pół wieku.</ref>, prawdopodobnie dlatego początkowo część programu była retransmisją TVP1. Oglądalność TVP2 wzrosła, gdy na pierwszym programie pokazywano filmy w wersji oryginalnej, natomiast na programie drugim – z lektorem. Natomiast TVP1 zaczęło oglądać więcej obcokrajowców. |
'''TVP2 '''(''Taki Valnięty Program na ocenę 2'') – drugi program Telewizji Polskiej. Utworzony został 2 października 1970. Pierwotnie miała być to [[TVP1]] po zmianie nazwy<ref>Były tylko oceny od 5 do 2, więc hasło ''Program na ocenę 1'' była nieadekwatna prawie pół wieku.</ref>, prawdopodobnie dlatego początkowo część programu była retransmisją TVP1. Oglądalność TVP2 wzrosła, gdy na pierwszym programie pokazywano filmy w wersji oryginalnej, natomiast na programie drugim – z lektorem. Natomiast TVP1 zaczęło oglądać więcej obcokrajowców. Dostępna jest też w jakości HD i 1:3 |
||
== Logo TVP2 == |
== Logo TVP2 == |
Wersja z 07:45, 18 sie 2012
TVP2 (Taki Valnięty Program na ocenę 2) – drugi program Telewizji Polskiej. Utworzony został 2 października 1970. Pierwotnie miała być to TVP1 po zmianie nazwy[1], prawdopodobnie dlatego początkowo część programu była retransmisją TVP1. Oglądalność TVP2 wzrosła, gdy na pierwszym programie pokazywano filmy w wersji oryginalnej, natomiast na programie drugim – z lektorem. Natomiast TVP1 zaczęło oglądać więcej obcokrajowców. Dostępna jest też w jakości HD i 1:3
Logo TVP2
Od dnia 1 stycznia 1981 roku logiem programu drugiego była zwykła chuda dwójka. Logo z czasem stało się emo i – 30 marca 1987 – pocięło się na trzy człony. Zarządowi TVP nie spodobało się to (logo psuło wizerunek firmy) i około 5 lat później jako znaczek logo zatrudnili grubą, białą cyfrę "2". Nowa dwójka cierpiała za to na nadwagę i była albinoską.
Chociaż telewidzowie bardzo zżyli się z dwójką puszystą, już od 15 kwietnia 2000 roku TVP2 zaczęła kurację odchudzającą. Po diecie logo ważyło już tylko 53 g zamiast wcześniejszych 98. Kuracja odchudzająca zdała egzamin i nowa, chuda dwójka zaczęła szukać powodzenia u mężczyzn. Zimą 2003 roku wzięła ślub ze znakiem firmowym TVP, i od 7 marca tegoż roku nigdzie się bez niego nie rusza[2].
Znane programy
- Wielka gra – teleturniej, który wypromował „Dwójkę”. Podczas jego trwania logo przenoszono na lewą stronę, gdzie było bardziej zauważalne. Po prawej stronie zaś mieszkanie wynajmował zegar odmierzający czas na odpowiedź gracza. Niestety nie płacił tam czynszu, więc teleturniej został zdjęty z anteny (dawał zły przykład).
- Szansa na sukces – teleturniej polegający na zaśpiewaniu piosenki zespołu siedzącego na kanapie, czytając jednocześnie jej słowa z nieczytelnego niebieskiego ekranu (prototyp karaoke).
- Familiada – program uczący, jak nie opowiadać dowcipów.
- Złotopolscy – serial przygodowy o polskich poszukiwaczach złota – amatorach.
- Na dobre i na złe[3] – parodia amerykańskiego serialu obyczajowego Ostry dyżur.
- M jak miłość – parodia serialu „D jak Dekiel”. Po jego obejrzeniu mogą wystąpić objawy niepożądane, np. Mroczki przed oczami.
- Fort Boyard – perypetie rodziny, której klucze przypadkowo zostały zatrzaśnięte w mieszkaniu.
- Panorama – wbrew nazwie nie jest to pierwszy program panoramiczny w TVP, lecz mniej popularny od Wiadomości TVP1 i Teleexpressu dezinformacyjny program polskiego kontrwywiadu.
- Barwy szczęścia – serial oparty na halucynacjach po zażyciu przez scenarzystę grzybków halucynogennych.
- Tak to leciało – osoby upośledzone po wypadkach lotniczych próbują szans w śpiewaniu jako formie rehabilitacji.
- Postaw na milion - Ludzie z IQ poniżej 0 próbują szczęścia oraz robią z siebie debili w programie, gdzie prowadzący nieustannie zażywa dopalacze
Przypisy