Łomża: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Linia 27: Linia 27:
Gdy zapytasz kogoś, co wie o Łomży, to odpowie, że to dobre piwo. Tak, tak, Łomża może poszczycić się browarem. I jeszcze czymś.
Gdy zapytasz kogoś, co wie o Łomży, to odpowie, że to dobre piwo. Tak, tak, Łomża może poszczycić się browarem. I jeszcze czymś.


Miasto zwane jest przez mieszkańców ''Miastem Biedronek''. Zdominowały one handel w Łomży, mają niewielką konkurencję w postaci bazaru. Jest jeszcze [[Kaufland]], [[Polomarket]], kilka [[Lewiatan]]ów, pięć [[Stokrotka|Stokrotek]], 17 sklepów [[Chorten]], siedem sklepów [[Społem]], dwa [[Lidl]]e… No dobra, może to i nie taka mała konkurencja, ale i tak Biedronka ma więcej sklepów, niż inne sieci. Największe zagrożenie dla [[Biedronka|producenta świeżaków]] stanowiło jednak [[Tesco]] lecz zostało [[korupcja|upadło]].
Miasto zwane jest przez mieszkańców ''Miastem Biedronek''. Zdominowały one handel w Łomży, mają niewielką konkurencję w postaci bazaru. Jest jeszcze [[Kaufland]], [[Polomarket]], kilka [[Lewiatan]]ów, pięć [[Stokrotka|Stokrotek]], 17 sklepów [[Chorten]], siedem sklepów [[Społem]], dwa [[Lidl]]e… No dobra, może to i nie taka mała konkurencja, ale i tak Biedronka ma więcej sklepów, niż inne sieci. Największe zagrożenie dla [[Biedronka|producenta świeżaków]] stanowiło jednak [[Tesco]] lecz [[korupcja|upadło]].
Inną funkcjonującą w powszechnym obiegu nazwą jest ''Miasto Aniołów''. Na jeden istniejący dom publiczny przypada z 15 kościołów.
Inną funkcjonującą w powszechnym obiegu nazwą jest ''Miasto Aniołów''. Na jeden istniejący dom publiczny przypada z 15 kościołów.



Wersja z 10:04, 11 wrz 2020

Flaga miasta łączy w sobie flagi Czech i stolicy Polski, gdyż duża część łomżyńskiej emigracji mieszka na warszawskiej Pradze

W Łomży nie ma teraz żadnej roboty.

Kazik Staszewski po wizycie w Łomży

Łomża – północnomazowiecka wieś przez nielicznych zwana miastem w województwie podlaskim, siedziba powiatu, a dawniej województwa. Jak na tak bogate miasto zamieszkuje je powalająca liczba 63 tys. osób. Przez Łomżę przelewa się rzeka Narew, która swoją czystością potrafi dorównać ściekom w miejskiej oczyszczalni. Aby się dowartościować, mieszkańcy przypominają, że Łomża to północno-wschodni kraniec Mazowsza, do którego należą nawet Kolno i Grajewo. Łomżanie czy też Łomżyniacy[1] to bardzo pogodni i uczynni ludzie. Najbardziej życzliwi są dla przyjaciół z Białegostoku, z którym łączą ich stosunki handlowe. Miłość do nich okazują przez nazywanie ich Śledziami i bardzo kulturalną krytykę Jagiellonii. Dosyć często dochodzi do spotkań integracyjnych organizowanych przez łysą mniejszość. Dziś Łomży już nie ma. Łomżanie mieli dość Łomży i wyprowadzili się do Warszawy.

Historia

Miasto można nazwać Rzymem w wersji demo, gdyż jest ono położone jedynie na pięciu wzgórzach. Osadnictwo w Łomży sięga czasów wojen ludzi z dinozaurami – stąd w herbie miasta jeleń przeskakuje właśnie przez kamienie. Według legendy, to jeleń nadał Łomży prawa miejskie. Historycy jednak nie są zgodni co do prawdziwości tego przekazu. Gród niegdyś znajdował się kilka kilometrów dalej, jednak pewnego dnia mieszkańcy przenieśli się do nowej lokalizacji z powodu otwarcia tam browaru. Do dzisiaj daje się we znaki brak izby wytrzeźwień – tę funkcję spełniają obecnie parki.

Transport

Przez miasto przebiega szlak, którym mieszkańcy Warszawy jadą na Mazury (liczne słoiki zatrzymują się jednak w swoim rodzinnym mieście, aby uzupełnić prowiant).

Wkrótce po Euro 2012 w Łomży miała rozpocząć się budowa Via Baltici. Planowane otwarcie nastąpi najprawdopodobniej w 2114 roku. Miasto ma połączenie kolejowe. Tygodniowe natężenie ruchu kolejowego wynosi obecnie jeden pociąg z miałem węglowym. Niedługo ma się to jednak zmienić i warszawiacy pojadą przez Łomżę także pociągiem.

Sport

W mieście wszyscy kibicują klubowi ŁKS Łomża, mimo iż nikt nie chodzi na mecze. Obecnie duma Łomży gra w III lidze, gdzie jest jej tak dobrze, że zamierza pobyć tam dłużej. Sukcesem drużyny jest pobyt w II lidze kilka sezonów temu, do której się dostała dzięki niekontrolowanym zmianom budżetu klubu. Do dziś nie wiadomo, co się stało z tysiącami złotych od piwnego sponsora.

Gdy ŁKS grał w II lidze (obecnie I liga), musiał trenować i rozgrywać mecze na rozpadającym się obiekcie szumnie nazywanym Stadionem Miejskim. Aby nie robić wiochy większej niż w rzeczywistości, miejscowi politycy postanowili zmodernizować stadion. Klub jednak zrobił niespodziankę działaczom – upadł. Łomża została ze stadionem, ale bez drużyny.

W Łomży funkcjonują nieformalne zrzeszenia wyczynowych zjadaczy pestek słonecznika. Spotykają się na ławkach w parku i przy fontannie na skate-parku. Ich ulubione zajęcie to denerwowanie ciecia z budki ochrony „Kuguar”. Spora rzesza młodych uprawia również triathlon piwny:

  1. Wypić w parku.
  2. Uciec przed policją.
  3. Wmówić rodzicom, że się nie piło.

Przemysł i dystrybucja

Jedyny w mieście minaret

Gdy zapytasz kogoś, co wie o Łomży, to odpowie, że to dobre piwo. Tak, tak, Łomża może poszczycić się browarem. I jeszcze czymś.

Miasto zwane jest przez mieszkańców Miastem Biedronek. Zdominowały one handel w Łomży, mają niewielką konkurencję w postaci bazaru. Jest jeszcze Kaufland, Polomarket, kilka Lewiatanów, pięć Stokrotek, 17 sklepów Chorten, siedem sklepów Społem, dwa Lidle… No dobra, może to i nie taka mała konkurencja, ale i tak Biedronka ma więcej sklepów, niż inne sieci. Największe zagrożenie dla producenta świeżaków stanowiło jednak Tesco lecz upadło. Inną funkcjonującą w powszechnym obiegu nazwą jest Miasto Aniołów. Na jeden istniejący dom publiczny przypada z 15 kościołów.

Ludność

Łomża zamieszkiwana jest przez kilka grup społecznych. Są to: bogaci biznesmeni z pobliskich wsi, łysa mniejszość (która dzieli się na emerytów oraz zagorzałych kibiców), księża oraz, będący lokalną elitą, wykładowcy chemii.

Atrakcje

Okazjonalnie mieszkańcy organizują ataki na mniejszość czeczeńską zamieszkałą w mieście. Poza tym nie ma tu ciekawszych imprez.

Przypisy

  1. Tylko oni wiedzą jak jest poprawnie.