Młode wilki: Różnice pomiędzy wersjami
Ostrzyciel (dyskusja • edycje) M (wincyj red.) |
(dodano link do artykułu Pinky i Mózg) |
||
Linia 3: | Linia 3: | ||
== Fabuła == |
== Fabuła == |
||
Biedrona, Cichy i Cobra to trójka chłopaków, którzy dorobili się sporych pieniędzy na handlu kasetami z [[disco polo|muzyką chodnikową]], jednak czują niedosyt i chcą więcej. Zamiast zainwestować w skup katalizatorów, wolą pracować jako przemytnicy u Czarnego – dawnego importera płyt [[Modern Talking]] z [[Niemcy|Niemiec]], który zasłynął przemytem 30 ton płyt z przebojami. Stosunki pomiędzy Czarnym a nastolatkami przypominają relację pomiędzy Pinky i |
Biedrona, Cichy i Cobra to trójka chłopaków, którzy dorobili się sporych pieniędzy na handlu kasetami z [[disco polo|muzyką chodnikową]], jednak czują niedosyt i chcą więcej. Zamiast zainwestować w skup katalizatorów, wolą pracować jako przemytnicy u Czarnego – dawnego importera płyt [[Modern Talking]] z [[Niemcy|Niemiec]], który zasłynął przemytem 30 ton płyt z przebojami. Stosunki pomiędzy Czarnym a nastolatkami przypominają relację pomiędzy [[Pinky i Mózg]]iem. Czarny ma plan obrabowania [[bank]]u, a chłopaki muszą go realizować krok po kroku, by nie spieprzyć zadania. |
||
W tym samym czasie Chmielewski, najbogatszy człowiek w [[Szczecin]]ie i tajny agent [[Służba Bezpieczeństwa PRL|SB]] o pseudonimie „Wielki Szu”, rezygnuje z nielegalnych interesów. Drużyna Czarnego decyduje się usamodzielnić, potrzebują jednak kogoś z czystym paszportem. Znajdują prymusa klasowego Roberta, który niechętnie zostaje przemytnikiem licząc na to, że zarobi dobre pieniądze i kupi firmę budowlaną, w której przez chwilę pracował. |
W tym samym czasie Chmielewski, najbogatszy człowiek w [[Szczecin]]ie i tajny agent [[Służba Bezpieczeństwa PRL|SB]] o pseudonimie „Wielki Szu”, rezygnuje z nielegalnych interesów. Drużyna Czarnego decyduje się usamodzielnić, potrzebują jednak kogoś z czystym paszportem. Znajdują prymusa klasowego Roberta, który niechętnie zostaje przemytnikiem licząc na to, że zarobi dobre pieniądze i kupi firmę budowlaną, w której przez chwilę pracował. |
Wersja z 21:10, 20 lip 2021
Ten film ma klimat, chu je, nie żyłeś w tamtych latach i nie wiesz jakie to były piękne czasy.
- Losowy milenials atakujący każdego, kto nie podziela jego zachwytu nad Młodymi wilkami
Młode wilki – polski film sensacyjny w reżyserii Jarosława Żamojdy, który jednak nie przyznał się do jego zrobienia. Według niektórych film okazał się gniotem, ale według większości jest esencją pięknych lat 90., w których dominowały mafia, ubóstwo i rozwarstwienie społeczne. Największa reklamówka Szczecina od czasu prywatyzacji zakładu produkującego paprykarz.
Fabuła
Biedrona, Cichy i Cobra to trójka chłopaków, którzy dorobili się sporych pieniędzy na handlu kasetami z muzyką chodnikową, jednak czują niedosyt i chcą więcej. Zamiast zainwestować w skup katalizatorów, wolą pracować jako przemytnicy u Czarnego – dawnego importera płyt Modern Talking z Niemiec, który zasłynął przemytem 30 ton płyt z przebojami. Stosunki pomiędzy Czarnym a nastolatkami przypominają relację pomiędzy Pinky i Mózgiem. Czarny ma plan obrabowania banku, a chłopaki muszą go realizować krok po kroku, by nie spieprzyć zadania.
W tym samym czasie Chmielewski, najbogatszy człowiek w Szczecinie i tajny agent SB o pseudonimie „Wielki Szu”, rezygnuje z nielegalnych interesów. Drużyna Czarnego decyduje się usamodzielnić, potrzebują jednak kogoś z czystym paszportem. Znajdują prymusa klasowego Roberta, który niechętnie zostaje przemytnikiem licząc na to, że zarobi dobre pieniądze i kupi firmę budowlaną, w której przez chwilę pracował.
Robert poznaje Cleo – córkę Chmielewskiego, która rozumie język polski, ale mówi wyłącznie po angielsku. Jej ojciec boi się, że Cleo odkryje, że wszystkie pieniądze zdobył grając w pokera i kantując przy wymianie walut niemieckich turystów. Chmielnicki próbuje ograniczyć kontakty Cleo z bandą Czarnego, ale ta zakochuje się w Prymusie.
Zbliża się dzień, w którym Prymus wraz z Cichym i Cobrą ma przewieźć towar warty pięć milionów dolarów. Niespodziewanie Cichy dowiaduje się, że jego samochód ma katalizator niespełniający norm EWG, więc chłopaki decydują się jechać przez zieloną granicę. Do akcji wkraczają ludzie Chmielewskiego, których drażni przepalona żarówka w samochodzie Cichego. Cichy zostaje zastrzelony, Cobra trafia w słup tak, że zapala się samochód, Biedrona traci głowę na widok Zalewu Szczecińskiego, a Czarny dostaje kulę w głowę. Prymus i (nieuczestniczący w akcji) Scorpion przeżyli.
Kilka dni później Chmielnicki dostaje szału. W pierwszym szczecińskim McDonald's (przy CPN-ie na Kopernika 19) zobaczył znanego aktora Jarosława Jakimowicza. Gdy Chmielnicki wyrwał kartkę i poprosił o autograf, aktor każe mu spierdalać. W tym momencie coś u biznesmena pęka. Krzyczy, że Jakimowiczowi coś strzeliło do głowy i teraz gwiazdorzy. Po wzięciu pistoletu gazowego zaczyna strzelać na oślep. Trafia w Cleo, która przypadkiem podjechała na stację benzynową kupić colę. Zrozpaczony Chmielnicki decyduje się wrócić z Cleo do Ameryki, a przed odlotem biznesmen oddaje Prymusowi jego teczkę i list z pieniędzmi.
Obsada
- Michelle Cleo Godsey – Cleo
- Piotr Szwedes –
DonatanRobert Ratacki „Prymus” - Jarosław Jakimowicz – „Cichy”
- Jan Nowicki – Jerzy Chmielewski
- Zbigniew Suszyński – „Scorpion”
- Paweł Delong – „Biedrona”
- Michał Milewicz – policjant, który podczas zabawy pistoletem mówi Teges szmeges fą fą fą
- Krzysztof Jarzyna ze Szczecina – ojciec Prymusa
- Andrzej Kozłowski – ochroniarz „Czarnego” przeprowadzający się do Wrocławia.
Świat ukazany w filmie
- 19-latek to zdolny przemytnik i rabuś.
- Przeciętny 19-latek wygląda, jakby był 10 lat starszy.
- Szczecin leży nad Morzem Bałtyckim. Podróż z centrum miasta do osiedla Międzyzdroje trwa trzy minuty.
- Przeciętna Amerykanka rozumie język polski, ale woli mówić po angielsku.
- Muzyka Varius Manx nie drażni ludzi.
- Mafiosi nie bawią się przy It's my life Dr. Albana.
- Celnicy są strasznymi idiotami, skoro początkujący przemytnik nie potrafiący zauważyć kuli w głowie swojego szefa potrafi ich przechytrzyć.
- Wszystkie miasta we wschodnich Niemczech do złudzenia przypominają Szczecin.
- Lekkie uderzenie Fiatem w słup grozi śmiercią lub kalectwem.
- Nawet przeciętny uczeń zawodówki świetnie rozumie język angielski.
- Biznesmeni naprawdę wierzyli, że w dwa lata powstanie 200 km autostrady pod Szczecinem.
Losy bohaterów filmu
- Prymus przeprowadził się do Warszawy, gdzie mieszka u swojego ojca chrzestnego Wiesława Gabriela.
- Cichy, jak się okazało, przeżył strzał w głowę. Po latach leczenia znalazł pracę w Telewizji Polskiej, gdzie prowadzi Pytanie na śniadanie extra.
- Chmielewski przez postrzelenie córki zaczął się jąkać. Psycholog zalecił mu łowienie ryb, jednak jego wada wymowy nasiliła się po kradzieży motorówki przez Andrzeja Gałeckiego.
- Scorpion przeprowadził się do Wielkiej Brytanii i jest tam księciem z bajki.
- Ojciec Prymusa mając dosyć problemów finansowych sam stał się gangsterem.
- A policjant chroniący prokuratora sam stał się młodym wilkiem Radosławem. Miał jednak pecha, bo jego szef okazał się być policjantem działającym pod kryptonimem „Cichy bolek”.