Sępólno Krajeńskie

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Sępólno Krajeńskie – miasto w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie sępoleńskim, położone w niezwykle gęsto zamieszkanym (głównie przez borsuki, jenoty, lisy) regionie Polski, jakim jest Krajna. Siedziba powiatu i gminy.

Gospodarka

  • Produkcja środków odurzających, których głównym miejscem dystrybucji są Bydgoszcz, Barcelona i Tokio.
  • Produkcja mebli (dostępne w całym kraju, należy szukać w książce telefonicznej w dziale Opał).
  • Największy klub w promieniu kilku kilometrów – Terminal+ – odwiedzany przez osoby spragnione dobrej zabawy oraz po prostu spragnione.

Gmina Sępólno Krajeńskie licząca 16 250 mieszkańców położona jest w powiecie sępoleńskim, w północno-zachodniej części województwa kujawsko-pomorskiego. Całym swoim obszarem 22 918 ha należy do Pojezierza Krajeńskiego. Miasto Sępólno Krajeńskie, liczące 9 370 mieszkańców, o powierzchni 579 ha położone jest nad Jeziorem Sępoleńskim, w dolinie rzeki Sępolny, na północny zachód od Bydgoszczy (64 km). Nazwa miasta pochodzi od prasłowiańskiego wyrazu sąpolbje (forma zrekonstruowana, brak potwierdzenia w źródłach) = 'styk kilku pól, okolica równinna', pierwotnie Sępólno było położone w dolinie nadjeziornej i nadrzecznej, a z czasem rozwijało się na wysokim brzegu jeziora i rzeki. Nazwa rzeki Sępolna zanotowana została w 1345 roku (Sampolna). Krajna jest nazwą topograficzną oznaczającą obszar krainny, peryferyjny, z brzegu - na skraju. Osadnicy wielkopolscy, czyli Polanie, tak określili ten ich kolonijny teren, ziemię leżącą na skraju Wielkopolski. Pojezierze Krajeńskie - zwane również Wysoczyzną Krajeńską - region naturalny położony między 53st. 05', a 53st. 50' szerokości geograficznej północnej oraz między 16st. 45' a 17st. 50' szerokości wschodniej.Obejmuje południową część Pojezierza Południowopomorskiego, między Gwdą na zachód, Notecią na południe i Brdą na wschód. Powierzchnia pojezierza wynosi 4.378 km2 Urozmaicony krajobraz z kilkoma zespołami wałów morenowych, przecięty rynnami z licznymi, jeziorami. Wzgórza moren czołowych są najwyższe na zachód k. Złotowa (208 m) i północ k.Człuchowa (223 m).

Turystyka

Na bazę turystyczną miasta składają się:

  • dwa hotele na krzyż, do których nie sposób dojechać;
  • dwie plaże, do których nie sposób dojść;
  • rynek w kształcie trójkąta – ewidentny dowód na to, że sępólnianie umieli liczyć tylko do trzech;
  • posterunek policji z izbą wytrzeźwień;
  • bar szybkiej obsługi w centrum miasta otwarty 365 dni w roku, gdzie podają lody z „wkładką” i zapiekanki w 30 sekund;
  • bezsensownie wybudowane molo, na które nikt nie chodzi;
  • równie bezsensownie wybudowana hala sportowa, której po dziś dzień nie udało się otworzyć.

Szablon:Stubek