Thot
|
- Egipcy kapłani o Thocie
|
- Reszta Egipcjan o Thocie
Ja pię...
- Czytelnik Nonsensopedii o powyższych cytatach
Szablon:Tegipski bóg księżyca i mądrości. Patron pisarzy i naukowców, wynalazca hieroglifów, kalendarza, a także arytmetyki, geometrii, muzyki, liczby i rysunków. Zaliczano go do bogów-stwórców świata, a także większości upierdliwych nauczycielek na wiecznym stażem na wieku emerytalnym[1].
Wygląd
Starożytni Egipcjanie nie byli zgodni co do wyglądu Thota. Część utożsamiała go z księżycem, tak jak Re ze słońcem. Inni widzieli w nim, nie wiedzieć czemu, pawiana. Najbardziej powszechne było jednak przedstawianie go pod postacią człowieka z głową Ibisza[2].
Mitologia
Thot miał w Egipcie w cj zajęć. Nie dość że ganiał księżyc po niebie, to jeszcze musiał tworzyć wynalazki dla ułomnych ziemskich profesorków. Liczył lata i miesiące, leczył Horusa i Setha za każdym razem gdy skakali sobie do gardeł[3], sędziował bogów[4], pomagał Ozyrysowi oceniać umarłych, pisał kodeksy dobrego życia...I wszystko po to by nigdy nie stać się numerem jeden w panteonie[5].
Kult
Pomimo iż Thot nigdy nie był „tym głównym”, zawsze odgrywał ważną rolę. W całym Egipcie stawiono mu liczne świątynie, a jego głównymi wyznawcami byli ludzie z otoczenia Faraona. W końcu za tę kusko ciężką pracę coś mu się należało.
Co ciekawe, wiara w Totha przetrwała po dziś dzień. Jego głównymi kapłanami są Wróżbita Maciej z Wałbrzycha, Sybilla, Kasandra i im podobni, a zamiast świętych ksiąg do kultu używane są jedynie karty tarota nazwane jego imieniem.
Przypisy