Elementary OS
Elementary OS – dystrybucja Linuksa oparta na Ubuntu, której podstawowym środowiskiem graficznym jest gnomiasty fork o nazwie Pantheon. Elementary nie jest tak funkcjonalny jak Arch Linux czy chociażby kuzyn Elementary, Ubuntu, ale wygląda ładnie i to według twórców powinno wszystkim w zupełności wystarczyć, ba nawet skrótów i folderów nie rozmieścisz na pulpicie, gdyż możliwość ta jest zablokowana by nie daj Bóg nie zaburzyć estetycznych doznań płynących z ekranu komputera.
Elementary a OS X
Firm i fundacji zajmujących się dystrybucją systemów opartych na Linuksie jest od cholery i jeszcze trochę. Przyświecają im różne cele, jedni chcą swój system uczynić przyjaznym dla użytkowników domowych, inni chcą być platformą dla biznesu jeszcze inni dla serwerów...a twórcy Elementary OS? No właśnie, oni postanowili, że ich dystrybucja będzie wyróżniać się estetyką, nie funkcjonalnością, nie innowacyjnymi rozwiązaniami a po prostu ładnym wyglądem. Najprostszym sposobem na osiągnięcie tego było zerżnięcie pomysłów i rozwiązań z pewnego komercyjnego systemu, który już był powszechnie uważany za pięknisia i zaimplementowanie ich do swojej dystrybucji, dopieszczając to wszystko jeszcze bardziej aż do granic możliwości. Tak oto powstał jeszcze piękniejszy klon Mac OS X, którym jarają się wszyscy esteci świata.
Elementary a inne dystrybucje Linuksa
Wyobraźmy sobie, że Linuks jest jedną z klas w szkole, a jego dystrybucje są uczniami. Wśród dzieci tam się uczących są m.in. Ubuntu, bardzo popularny klasowy łobuziak, który ma miliony pomysłów na minutę, nie słucha nikogo i zawsze robi to co chce, a skutki tego są przeróżne, niekiedy opłakane, kolejny uczniak to Debian, szkolny kujon, trochę nudziarz ale klasa wiele mu zawdzięcza, dobrze się uczy, ma dobre wyniki, jednak nie jest już tak lubiany i popularny w klasie jak kiedyś, no i w końcu jest też Elementary, szkolna piękność, która maluje i czesze się tak jak jej idolka ucząca się w starszej klasie, wielu się w niej kocha, ale prócz ładnej buzi nie ma wiele do zaoferowania.
To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny informatyki. Jeśli klikasz szybciej niż myślisz – rozbuduj go.