Zenon Martyniuk

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
To jest najnowsza wersja artykułu edytowana „23:19, 3 lis 2024” przez „Typowekonto (dyskusja • edycje)”.
(różn.) ← przejdź do poprzedniej wersji • przejdź do aktualnej wersji (różn.) • przejdź do następnej wersji → (różn.)
Nieśmiałe początki Zenka Martyniuka
Zenek reklamuje napój energetyczny Zenek

A teraz wszyscy rączki w górę i śpiewamy!

Zenek pozdrawia fanów

Zenon Martyniuk (dla przyjaciół i fanów po prostu Zenek, dla Polaków Król Disco Polo; ur. 23 czerwca 1969 w Gredelach) – antyartysta, wokalista zespołu Akcent, człowiek, który niczym Wielki Brat widzi Cię z każdego programu Telewizji Polskiej. Przez wiele lat każdy go słuchał, ale nikt nie chciał się do tego przyznać. Dzisiaj za sprawą polskich piłkarzy cieszy się ogromną popularnością. Jest przyjacielem wszystkich Polaków, ale faworyzuje Jacków. Prezes Kurski i Jacek Tomkowicz potwierdzają. Polski Freddie Mercury.

Zenek zasłynął w szerokim powiecie wyśmienitą manierą wokalną, rejestrami mieszczącymi się pomiędzy Farinellim, a cygańskim vibrato Don Vasyla, co słychać wyraźnie w takich przebojach jak „Życie to są chwile”, „Chłopak z gitarą”, „Cinzano”.

Biografia[edytuj • edytuj kod]

Król Disco Polo ukończył IV Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku oraz Studium Ekonomiczne w Bielsku Podlaskim. Już od najmłodszych lat śpiewał – swoją karierę muzyczną rozpoczął w wieku siedmiu lat. Zaczynał od wesel, psalmów w kościele oraz piosenek w stylu Daj mi tę noc, łóżko i koc. Podobnie jak cały naród, Zenek zmienił swoje życie w 1989 roku – wówczas powstał zespół Akcent. Wraz z Mariuszem Anikiejem rozpoczęli imprezy na różnych imprezach dożynkowych. I tak było aż do 2014 roku, kiedy to ukazał się teledysk „Przez twe oczy zielone”. No i rozpoczęło się wielka zenkomania.

W maju 2017 roku wielu tysięcy fanów Zenka proponowało Jackowi Kurskiemu zaproszenie lidera Akcentu do Opola. O dziwo Kurski po raz pierwszy w życiu posłuchał widzów TVP. Według antyfanów Zenek może śpiewać co najwyżej w Kobylniczkach Warmińskich i że ogólnie losowy menel lepiej zaśpiewałby. Niezależnie od krytyki należy wyraźnie zaznaczyć, że występ Zenka zwiększył jakość koncertu o 16%. Ewentualnie oglądalność stacji. Nie mniej warto docenić.

Inspiracje i plagiaty[edytuj • edytuj kod]

Twórczość Zenka Martyniuka docenili tacy wykonawcy jak: litewskie rodzeństwo Miledi, rosyjskie zespoły: Waldaj i Malenkij Prins, rosyjscy piosenkarze Aleksandr Jakowlew i Aleksander Borykin, niemiecki piosenkarz Frank Schöbel, i polski zespół Mefis (a za Mefisem Bad Boys Blue i Fancy), którzy nagrali covery jego największych przebojów. W nagrodę za promocję polskiej kultury został okrzyknięty Pitbullem disco polo.

Niektórzy mówią, że Martyniuk dokonał plagiatu, co jest nieprawdą, gdyż Zenek jest zbyt uczciwy na kradzież piosenek. Zamieszanie wywołał film Jacka Tomkowicza z RMF FM z cyklu Gdzieś to już słyszałem, który spadł po kilku dniach. Co ciekawe, Tomkowicz stracił też większość filmów z serii Tego się słuchało. W jednym z przywróconych filmie przymrużył oko informując, że dany film zdjął ktoś związany z amerykańskim zespołem Salt-N-Pepa. Prawdopodobnie menadżer zespołu nie wiedział, że zgodnie z prawem cytatu Tomkowicz mógł umieścić Push it. Nie wszyscy pamiętają, że w odcinku o Zenku także wykorzystano piosenkę Push It. Przypadek czy Salt-N-Pepa pozazdrościła sukcesów Martyniukowi?

Król Disco Polo na Eurowizję[edytuj • edytuj kod]

Od wielu lat fani Zenona Martyniuka apelują o puszczenie do Konkursu Piosenki Eurowizji Króla Disco Polo. Zenek nie wzbudza kontrowersji (w przeciwieństwie do Donatana i Cleo), jest hetero (w przeciwieństwie do Michała Szpaka) oraz nie bierze udziału w reklamach firm ubezpieczeniowych i nie wciska ludziom kitu (w przeciwieństwie do Kasi Moś). W każdym razie wysłanie Zenka ma dać nam 350 punktów od jury i 400 od widzów. Podobno.

Benefis[edytuj • edytuj kod]

Zenon Martyniuk doczekał się benefisu, podczas którego swój hołd oddali: prezes Kurski (śpiewając z Zenkiem „Przez twe oczy zielone”), Lombard (dedykując mu „Przeżyj to sam”) i Izabela Trojanowska (śpiewając, że wszystko, czego dziś chce, to autograf Martyniuka). na scenie pojawił się także Michał Wiśniewski, ale on po prostu zarabiał na kieliszek chleba. Benefis kosztował Telewizję Polską kilka milionów złotych, jednak dzięki ogromnej popularności Zenka dochody z reklam przekroczyły wpływy z abonamentu za lata 2007-2016. I w ten sposób Jacek Kurski zapewnił Telewizji Polskiej dodatkowe kilkanaście milionów złotych do budżetu.

Ciekawostki[edytuj • edytuj kod]

  • Gdyby nie image Zenka z lat 90. to piosenka 12 groszy byłaby uboższa o tekst A najlepsza fryzura jeśli jeszcze nie wiecie, krótko z przodu długo z tyłu i wąsy na przedzie.
  • Podczas benefisu Martyniuka doszło do cudu – siedemdziesięcioletni sparaliżowany emeryt po ośmiu latach wstał i wyłączył podgłośnił telewizor.
  • Drugim cudem było wskrzeszenie Macieja Szczepańskiego. Zombie zdążyło powiedzieć tylko Kurwa mać, benefis Zenka przebił moją akcję z Abbą w Studiu 2, po czym (już na dobre) spoczął w pokoju.
  • Do trzeciego cudu doszło do po tym, jak Jacek Kurski porównał Zenona Martyniuka do Krzysztofa Pendereckiego – znany kompozytor po raz pierwszy w życiu rzucił kurwą.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

NonNews
Zobacz w NonNews temat: