Eksperyment Filadelfia: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
M
Znacznik: edytor źródłowy
M
Znacznik: edytor źródłowy
Linia 12: Linia 12:


Równolegle do prac nad Projektem Tęcza rozwijany był [[Projekt Manhattan]], który miał odwrócić uwagę [[III Rzesza|nazistów]] i [[Związek Radziecki|ruskich]] od prawdziwej broni masowej zagłady. Plan zadziałał – [[nikt]] nie zorientował się, że Amerykanie dysponują teleporterami i bombami [[Antymateria|antymaterii]], skupiając się na plebejskich [[Bomba atomowa|bombach atomowych]].
Równolegle do prac nad Projektem Tęcza rozwijany był [[Projekt Manhattan]], który miał odwrócić uwagę [[III Rzesza|nazistów]] i [[Związek Radziecki|ruskich]] od prawdziwej broni masowej zagłady. Plan zadziałał – [[nikt]] nie zorientował się, że Amerykanie dysponują teleporterami i bombami [[Antymateria|antymaterii]], skupiając się na plebejskich [[Bomba atomowa|bombach atomowych]].

== Pierwsza próba ==
[[Plik:Borealis.jpg|thumb|300px|Pierwsze próby teleportacji nie były udane]]
W roku [[1942]] technologia teleportacyjna była już na tyle rozwinięta, że postanowiono ją wypróbować w praktyce na [[Statek|statku]] USS Borealis. Potrzebne urządzenia (przede wszystkim generator antymaterii i wielki [[magnes]] jednobiegunowy) zostały najpierw skonstruowane w rządowym [[laboratorium Los Alamos]] w [[Nowy Meksyk|Nowym Meksyku]], po czym przewieziono je do [[Nowy Jork|Nowego Jorku]], gdzie zostały zamontowane na pokładzie. Pierwsza próba odbyła się 7 stycznia [[1943]] roku, eksperyment nadzorował osobiście Nikola Tesla. Niestety, w wyniku nadmiernej emisji bozonów Karadzica doszło do eksplozji generatora, w której zginął Tesla<ref>Ryzyk-fizyk</ref>, a sam statek ni stąd, ni z owąd teleportował się na [[Arktyka|Arktykę]].


== Przebieg eksperymentu ==
== Przebieg eksperymentu ==

Wersja z 22:52, 5 lip 2017

Eksperyment Filadelfia (również Projekt Tęcza) – pokaz siłowy przeprowadzony przez USA 28 października 1943 roku. Eksperyment miał na celu zademonstrowanie technologii teleportacyjnej na niszczycielu USS Eldridge, który tego dnia teleportował się do międzyświata i Nowego Jorku.

Historia

Genialna metoda opracowana przez Teslę

Przygotowania do eksperymentu zaczęły się już w 1925, kiedy to Albert Einstein opracował Jednolitą teorię pola. Teoria ta uporządkowała galimatias wywołany przez istnienie trzech różnych pól (tzw. trójpolówka): magnetycznego, elektrycznego i grawitacyjnego. Einstein stwierdził, że to bez sensu i napisał parę całek, z których wynikało że to wszystko jeden chCenzura2.svgj i można z magnetyzmu robić grawitację. W połączeniu z ogólną teorią względności (która mówi o zakrzywianiu przestrzeni grawitacją) Einstein stworzył podstawy teleportacji.

Początkowo dużym problemem było stworzenie owego jednolitego pola, problem ten jednak został rozwiązany w 1927 przez Nikolę Teslę, który wymyślił tak zwaną metodę serbską. Dzięki geniuszowi[1] Tesli metoda ta osiąga sprawność na poziomie 200% (z jednego magnesu dwubiegunowego powstają aż dwa magnesy jednobiegunowe). Metoda ta została nazwana serbską dopiero w 1992 roku, kiedy to wybitny serbski uczony Radovan Karadžić odtajnił tajne notatki Tesli i nazwał cząstki powstające w tym procesie bozonami Karadžica.

Swój wkład w prace nad Projektem Tęcza miał też John von Neumann, który stworzył podstawy matematyczne mechaniki kwantowej. Von Neumann rozpisał równania w tak zagmatwany sposób, że tylko on i Einstein byli w stanie je odcyfrować, co z kolei zapewniło wyłączność technologii teleportacyjnej dla Stanów Zjednoczonych. Skutkiem ubocznym odczuwanym do dziś są rzesze studentów fizyki, którzy oblewają fizykę kwantową przez całki pana von Neumanna.

Podczas prac projektowych przez przypadek odkryto antymaterię, której istnienie jasno wynikało z teorii pola jednolitego Einsteina. Po odkryciu antymaterii do projektu zaangażowano Thomasa Edisona, specjalistę w kwestii projektowania elektrowni. Dzięki wielkim nakładom rządu amerykańskiego, Edison był w stanie skonstruować pierwszy prototyp generatora zasilanego antymaterią w 1931 roku. Niestety, pierwsze uruchomienie urządzenia dnia 18 października tego roku skończyło się eksplozją, która rozniosła kawełeczki Edisona od Sri Dźajawardanapurry Kotty aż do Bydgoszczy.

Równolegle do prac nad Projektem Tęcza rozwijany był Projekt Manhattan, który miał odwrócić uwagę nazistów i ruskich od prawdziwej broni masowej zagłady. Plan zadziałał – nikt nie zorientował się, że Amerykanie dysponują teleporterami i bombami antymaterii, skupiając się na plebejskich bombach atomowych.

Pierwsza próba

Pierwsze próby teleportacji nie były udane

W roku 1942 technologia teleportacyjna była już na tyle rozwinięta, że postanowiono ją wypróbować w praktyce na statku USS Borealis. Potrzebne urządzenia (przede wszystkim generator antymaterii i wielki magnes jednobiegunowy) zostały najpierw skonstruowane w rządowym laboratorium Los Alamos w Nowym Meksyku, po czym przewieziono je do Nowego Jorku, gdzie zostały zamontowane na pokładzie. Pierwsza próba odbyła się 7 stycznia 1943 roku, eksperyment nadzorował osobiście Nikola Tesla. Niestety, w wyniku nadmiernej emisji bozonów Karadzica doszło do eksplozji generatora, w której zginął Tesla[2], a sam statek ni stąd, ni z owąd teleportował się na Arktykę.

Przebieg eksperymentu

Teorie spiskowe

Mimo niezbitych dowodów popartych opiniami szanowanych naukowców, wciąż istnieje grupka niedowiarków, którzy nie chcą przyjąć do wiadomości istnienia Projektu Tęcza.

Przypisy

  1. Oraz wrodzonej odporności na alkohol, który jest niezbędny w procesie wynalazczym
  2. Ryzyk-fizyk