Fortran

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Wersja z dnia 23:08, 16 gru 2013 autorstwa Maciekpak (dyskusja • edycje) (Pierwsze wydanie hasła Fortran)
(różn.) ← przejdź do poprzedniej wersji • przejdź do aktualnej wersji (różn.) • przejdź do następnej wersji → (różn.)


Ten artykuł jest częścią cyklu naukowego języki komputerowe.

Języki programowania:


Inne języki komputerowe:


edytuj ten szablon

Fortran (z ang. FORmula TRANslator) – strukturalny, modularny i równoległy język programowania. Pierwsze wersje zakładały zapisywanie programu na kartkach. Używany przez programistów z początku epoki komputerów.

Kod programu należy skompilować za pomocą kompilatora taśmowego. Do tego celu może się przydać stara pralka (np. popularna "Frania") lub maluch 126p.

W dużej części kompilatorowi bez różnicy czy tekst jest napisany dużymi czy małymi literami, jest natomiast drobiazgowy gdy chodzi o znaki specjalne, dzięki czemu składnia jest jeszcze bardziej zagmatwana i trudna do zrozumienia.

Ponad wszystko twórcy języka postanowili uprościć składnie poprzez zniesienie obowiązku deklarowania zmiennych. Wszystkie zmienne zaczynające się od liter i,j,k,l,m,n są typu liczb całkowitych, pozostałe to zmienne typu liczb zmiennoprzecinkowych. Co ciekawe język nie zakłada przechowywania znaków ani ciągów znaków.

Do chwili obecnej język jest wspierany przez wiodących producentów sprzętu: Intel, Nvidia.

Najstarsi Indianie nie znają nazwy chociaż jednego systemu operacyjnego napisanego w tym języku. Prawdopodobnie żaden nigdy nie istniał.


Crystal Clear app klaptop.png To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny informatyki. Jeśli klikasz szybciej niż myślisz – rozbuduj go.