CMake

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Ten artykuł jest częścią cyklu naukowego języki komputerowe.

Języki programowania:


Inne języki komputerowe:


edytuj ten szablon

CMakejęzyk programowania wysokiego poziomu, mający w założeniach zastąpić stary i niewygodny make. W miarę dokładania kolejnych funkcjonalności okazało się, że otrzymany twór stanowi kompletną maszynę Turinga, co całkowicie wyeliminowało konieczność używania jakiegokolwiek kompilatora czy interpretera. Często mylnie nazywany „narzędziem do zarządzania procesem kompilacji” z powodu pierwotnego celu postawionego przez jego twórców.

Zmienne[edytuj • edytuj kod]

Jeśli lubisz PHP lub kapitalizm, to na pewno spodoba Ci się koncepcja pisania dolarów przy wszelkich zmiennych. Tutaj jest nawet ciekawiej, bo każda z nich jest ozdobiona wąsami z obu stron. Należy przy tym pamiętać, że ozdoby nakładamy tylko przy odczycie, inaczej wystąpi błąd. Dlaczego? Nie pytaj, taka jest tutejsza składnia, przyzwyczaisz się.

set(witaj "Hello world!")
message("${witaj}")

Pętle[edytuj • edytuj kod]

Przykładowa pętelka:

cmake_minimum_required(VERSION 3.5)
set(counter 1)
set(max_counter 10)
while(${counter} LESS ${max_counter})
  message(${counter})
  math(EXPR temp_counter "${counter}+1")
  set(counter ${temp_counter})
endwhile()

Jak widać, dodaliśmy w pierwszej linijce deklarację używanej wersji języka, żeby nasz interpreter wypluwał nam o jednego warninga mniej. Do wszelkich porównań mamy normalne słowa, takie jak LESS, GREATER czy EQUAL zamiast jakichś dziwacznych operatorów znanych w innych językach. Za pomocą uniwersalnej funkcji math jesteśmy w stanie policzyć wszystko, co jest do policzenia. Proste?

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]