Tramwaje w Szczecinie

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Władze muzeum nie wiedziały, którą linię obdarzyć zaszczytem posiadania tablicy w zabytkowym wozie

Linie tramwajowe w Szczecinie – chluba Szczecina, dzięki której jest on największą wiochą z tramwajami. Można tu spotkać stare, dobre Konstale oraz całkiem nówka sztuka nieśmigane Słingi. Tramwaje są obsługiwane przez Zajezdnię Pochmurno i Zajezdnię Cielęcin.

  • 1 – toczy się z Potulickiej do Zajezdni Pogodno. Jedna z najmniej obleganych linii w Szczecinie. Niektóre kursy wożą bachorów w sobotę na Jezioro Głębokie. Warto także napomknąć, że linia ta chodzi do przychodni na Buczka, a jednym z jej głównych przystanków jest ten zlokalizowany przy placu lenina (pisownia celowa).
  • 2z Dworca Niebuszewo do Basenu Górniczego. Do 2007 roku chodziła do Dworcowej. Na czas budowy SST (Sturm Stafetten Tramwaj) zastąpiona przez linię 8.
  • 3 – z Pomorzan do Lasu Arkońskiego, czyli od zadupia do zadupia. Każdy tramwaj, który był tam chociaż raz, najdalej po roku był skasowany. Jeżeli planujesz jechać „trójką” weź leki uspokajające, stoper i oczekuj.
  • 4 – z Potulickiej na Pomorzany. Kursuje tylko w dni dowozu dziatwy do szkół do 18:00.
  • 5 – jedzie z Krzekowa do stoczni, jak można się domyślić, ostatnio ma duże wzięcie.
  • 6 – z Pomorzan do dzielnicy cudów Gocław [1]. To właśnie na tej dzielnicy funkcjonują tramwajowe przystanki na żądanie (niecni przedstawiciele gocławian wykazują to żądanie przez zaciągnięcie hamulca awaryjnego, bądź kilka subtelnych słów skierowanych do prowadzącego skład). Dodatkową atrakcją są owoce defekacji jakie można znaleźć w stojących na pętli tramwajach opisywanej linii.
  • 6 BIS – wspomagała „szóstkę”, dowożąc w godzinach szczytowych stoczniowców. Po upadku stoczni upadła i ona. Obecnie nie istnieje.
  • 7 – z os. Słonecznego (patrz: Szczeciński Szybki Tramwaj) Basenu Górniczego do Krzekowa. „Reprezentacyjna” linia Szczecina bo jedzie przez Pochmurno, China Town i Kreckow. Mimo tego, że linia 8 miała dostać Słingi jako pierwsza, ludzie jeżdżący na Krzekowo przejechali pobujali się pierwsi.
  • 7 BIS - Kulała się od Dworcowej do Krzekowa. Uruchomiono ją, bo miasto robiło jakieś tam niepotrzebne reformy komunikacyjne. Spotkał ją los, taki, jak wszystkie BIS-y. Zaledwie po dwóch miesiącach toczenia się po krzywych torowiskach została zawieszona
  • 8 – pływa pomiędzy os. Słonecznym (znowu patrz: Szczeciński Szybki Tramwaj) Basenem Górniczym a Gumieńcami. Tak! Nareszcie! Na ósemce, po tylko kilku tygodniach opóźnienia jeżdżą supertramwaje Słingi. Linia nr 8 jedzie koło Cmentarza Centralnego – w związku z tym jest dużo różnych dziwnych pasażerów. Obecnie to na niej najczęściej można spotkać pływające tramwaje. Przy trasie 8 zbudowany został niesamowity, jedyny w swoim rodzaju, wyjątkowy, oryginalny przystanek, którego powstanie (zaskakująco skomplikowane) przypominało powstawanie stacji kosmicznej MIR.
  • 8 BIS – od Gumieniec do Dworcowej. Szczytówka, krążyła w dni powszednie wspomagając „ósemkę”. Służyła do wywózki niczego nieświadomych pasażerów na Dworcową zamiast do Basenu Górniczego. Została jednak zawieszona, bo zastąpiła ją dziesiątka. Kolejny bis poszedł się rypać.
  • 9 – z Potulickiej na Głębokie. O dziwo ma inną trasę niż jedynka, a ludzi jeździ 300% więcej. Chyba tylko dlatego, że jedzie przez Bohaterów Stolycy
  • 10 – linia widmo. W latach 90. zlikwidowana. Toczyła się z Gocławia na Potulicką. I tak nikt nią nie jeździł. Od września 2012 z wielkim hukiem wśród mediów wraca na zmienioną trasę. Nieważne, że w 85% pokrywa się z ósemką i jest zupełnie niepotrzebna. Ważne, że w Szczecinie powstała nowa linia tramwajowa od przeszło 25 lat! Teraz jeździ z Lasu Arkońskiego na Gumieńce, aby pacjenci Wojewódzkiego Szpitalu Urojonego Zespolonego mogli wybrać się w podróż do przyszłej kwatery przy ul. Ku Słońcu bez przesiadek.
  • 11 – z Pomorzan na Ludową (do stoczni). Mimo, że właściwa Stocznia już dawno, dawno temu się rozpadła, można jeszcze znaleźć tam stoczniowców jadących do pracy.
  • 11 BIS - Taka jedenastka na skróconej trasie, czyli nic specjalnego. Pojeździła dwa miesiące, w czasie remontu wiaduktu na Lubeckiego, po czym, zgodnie z tradycją bisów, zawieszono ją.
  • 12 – z Pomorzan do Dworca Niebuszewo. Na całej długości ma zawsze przynajmniej dwie inne linie, ale i tak cieszy się dużym powodzeniem. Przebiegając koło prestiżowych szczecińskich wylęgarni lemingów uczelni, stanowi wymarzone miejsce podrywu zachodniopomorskich piękności, którym sponsorzy nie zafundowali auta.
  • 13 - Tak jak jedynka z dziewiątką tak trzynastka z dwunastką[2]. Pomorzany - Dworzec Niebuszewo, czyli kolejna linia robiona dla hajsu mieszkańców.

Przypisy

  1. Przyjezdnym na przystanku przy Dworcu Głównym należy wmówić, że 6 jedzie nad morze
  2. Chodzi o pętle


Crystal Clear app Volume Manager.png Autor tej sekcji wpisał tu raptem parę słów. Jeżeli denerwuje Cię takie postępowanie – rozwiń ją.