Gwóźdź logo.svg
Jaki jest według ciebie najlepszy tekst na Nonsensopedii?

Zgłoś go w konkursie Gwóźdź!

David Rice Atchison

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wielce Czcigodny Dawid Ryż Atchison (ur. 11 sierpnia 1807, zm. 26 stycznia 1886) – amerykański nierób i najkrócej urzędujący w historii świata prezydent.

Poglądy[edytuj • edytuj kod]

Dawid Ryż Atchison był znany ze swoich poglądów i działań, którymi starał się wspierać biedną ludność murzyńską USA, aby nie była biedna[1]. W swojej walce z biedą wśród czarnoskórych propagował slaveryzm i antyabolicjonizm. W ciągu swojego życia osobiście wspierał kilkadziesiąt osób o czarnym kolorze skóry, zapewniając im schronienie i minimalne porcje żywnościowe. W zamian oczekiwał tylko solidnej, ciężkiej pracy i dużej elastyczności w czasie pracy.

Dodatkową kwestią, jeśli chodzi o poglądy, u Dawida Ryża było to, że gdy się na niego spoglądało, to robiło się niedobrze z powodu trzech gigantycznych owłosionych brodawek na lewym policzku.

Mormoni[edytuj • edytuj kod]

Jak głosi miejska legenda, Dawid Ryż Atchison objawił się Józefowi Smithowi, założycielowi Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych Dni Ostatnich. Niestety, większość legend ma to do siebie, że nie są prawdziwe. Tym samym Stany Zjednoczone nie mogą się szczycić tym, że Bóg był jednym z ich prezydentów. Z historii o mormonach prawdą jest jednak to, że Ryż reprezentował Józefa Smitha w sądzie. Podobno z polecenia samego Boga[2].

Wojna secesyjna[edytuj • edytuj kod]

Dawid Ryż, jak przystało na prawdziwego Jankesa[3], walczył w obronie praw czarnoskórej ludności Stanów Zjednoczonych, walcząc po stronie Konfederatów przeciwko najeźdźcom z północy, którzy chcieli zabrać Murzynom opiekę socjalną, którą zapewniały Stany Południowe.

Co prawda Dawid Ryż dzielnie dowodził małymi grupami żołnierzy w czasie walk o Missouri, ale jak wskazują badania historyków, Konfederacja wygrałaby wojnę, gdyby nie Dawid Ryż, który ewidentnie przyczynił się do porażki Konfederatów. W końcu czego można było się spodziewać po prawniku dowodzącym armią?

Prezydent na jeden dzień[edytuj • edytuj kod]

Fuj, jakie buby!

Dawid Ryż Atchison ostatecznie trafił do Senatu, gdzie był przewodniczącym pro tempore. Miał szczęście urzędować w czasie, gdy następowała zmiana prezydentów. James Polk kończył kadencję, a Zachary Taylor ją zaczynał. Niestety, Taylor okazał się być bigotem i odmówił bycia zaprzysiężonym w niedzielę. Podobnie jego partner Millard Fillmore. W efekcie Dawid Ryż został prezydentem na jeden dzień. Jego kadencja przeszła do historii jako jedna z najbardziej burzliwych kadencji spośród wszystkich prezydentów w historii świata.

Kadencja Polka zakończyła się w południe 4 marca 1849 roku – wtedy rozpoczęła się kadencja Dawida Ryża. Oto jej krótki opis:

12:01: Dawid Ryż przekręcił się na prawy bok w swoim łóżku.
14:02: Dawid Ryż przewrócił się na plecy.
15:23: Dawid Ryż wstał na siku.
15:30: Dawid Ryż wstał na siku raz jeszcze z powodu prostaty.
15:40: I jeszcze raz.
15:59: Dawid Ryż zaspał ponownie.
17:12: Dawid Ryż wstał i zawołał swojego czarnego przyjaciela, aby zrobił mu coś do jedzenia.
17:40: Dawid Ryż zjadł śniadanie prezydenckie, podczas gdy jego przyjaciel patrzył się – to dowód na to, że nie był rasistą.
18:15: Dawid Ryż zauważał, że w sumie zaczęło robić się ciemno. Poszedł się umyć.
19:00: Dawid Ryż zaspał ponownie.
22:00: Dawid Ryż obudził się na siku.
22:05: Ponownie.
4:05: Dawid Ryż wstał, bo już się wyspał.
7:00: Dawid Ryż dzielnie ruszył na zaprzysiężenie Zachary’ego Taylora.

Potem Taylor został zaprzysiężony. Dawid Ryż przyznał, że większość kadencji przespał, ponieważ był zmęczony całym wyścigiem o fotel prezydenta[4].

Niektórzy jednak zazdroszczą Dawidowi Ryżowi tego, że był prezydentem i odmawiają uznania go za dwunastego prezydenta Stanów Zjednoczonych – niektórzy śmią twierdzić, że w ogóle nie był prezydentem! Inni zaś uznają go za prezydenta nr 11,5.

Sam Dawid Ryż stwierdził, że nie zdążył się poczuć Prezydentem, aczkolwiek śniło mu się, że Amerykanie przegrywali jakąś walkę z Indianami a jedyną osobą, która przeżyła był koń o imieniu Komancz. Dawid Ryż nie wiedział, że minął się z powołaniem jasnowidza.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

Przypisy

  1. Ani USA
  2. Którym mógł być Dawid Ryż Atchison – nigdzie w Biblii nie jest napisane, że nie mógł być
  3. Ekhm?
  4. Ścigał się z jednym z senatorów do Gabinetu Prezydenta. Dawid Ryż wygrał wyścig