FotoŁowca 2022 – głosowanie
Pomóż nam wybrać najlepszy strzał w FotoŁowcy 2022! Głosować może każdy, nie trzeba się nawet rejestrować.

Edyta Górniak

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
A tu Edytka wymiata na scenie. W dosłownym tego słowa znaczeniu

Gdybym był jak Edyta Górniak, fałszowałbym Hymn, mieliby mnie za durnia.
Nosiłbym też obciachowe kiecki i śmiałby się za mnie nawet Marek Niedźwiecki

Grupa Operacyjna o Edycie Górniak

Fałszujesz koleżanko!

Magda Gessler o wokalu Edyty

Edyta Anna Górniak (znana lepiej jako Pocahontas, ur. 14 listopada 1972 w Ziębicach) – polska wokalistka. Interpretatorka hymnu Polski. Słynie głownie z wielkich jak ponton ust i sztucznej twarzy, ale nieliczna grupa kojarzy ja tez z niezłego glosy, którym oczarowała Polaków w 2002 roku podczas MŚ w piłce nożnej. Polska wersja Céline Dion, dodatkowo opakowanej w błyskotki ze świata Disneya i trudny charakter Whitney Houston. W skrócie Violetta Villas III RP.

Największym jej sukcesem była piosenka „Dotyk”, „To nie ja” na Eurowizji, piosenka z filmu Pocahontas było zdobycie prawa jazdy na oczach kilkuset tysięcy widzów TVN. Kolejnym krokiem będzie zapewne uzyskanie tytułu technik pszczelarstwa po trzydziestu latach przerwy.

Kariera[edytuj • edytuj kod]

Edyta śpiewa hymn

Była pierwszą osobą z Polski, która startowała w Eurowizji – za zaśpiewanie „To nie ja byłam Ewą” została nagrodzona drugim miejscem, co jak się okazało, jest jak dotychczas najlepszym wynikiem osiągniętym przez Polaków. Zarobiła na tym 10 000 PLN, a jak to kobieta, wydała wszystko na ciuchy i kosmetyki. Pierwsze jej przeboje napisał Jacek Cygan. Na pytanie dziennikarzy, dlaczego pan Jacek, Edyta odpowiedziała wspieram osoby pochodzenia romskiego, takie jak ja.

Podczas mundialu 2002 w Korei Połudnuowej i Japonii przedstawiła swoją ciekawą, zabawną i zaskakującą interpretację hymnu RP. Wersja ta spotkała się z ciepłym przyjęciem, szczególnie ze strony Aleksandra Kwaśniewskiego, który podczas konferencji prasowej nazwał ją następczynią Shazzy.

W reality show My way udawała Madonnę, a ubierała się jak Sandra. Koniec końców wyszła Asia „Kaj ty jedziesz?!” z śląskiej nauki jazdy. Widzom nie spodobało się reality show, bo Edyta zamiast uczyć się jeździć rozglądała się za przystojnymi instruktorami.

Edyta a koronawirus[edytuj • edytuj kod]

W 2020 roku Edyta umieściła na Instagramie relację wideo, w której podzieliła się przemyśleniami na temat życia i świata. Początkowo internauci myśleli, że Edyta chwali się rozprawką maturalną jej syna, jednak gdy Marcin Najman pochwalił Edytę, to wszyscy zdali sobie sprawę, że Edyta odkryła spisek epidemiologiczny. Nie uwierzyła w koronawirusa, według niej w szpitalach leżą statyści, a maseczki dzielą naród na tych, co noszą je oraz na tych, co preferują przyłbice. Górniak oskarżyła Gatesa o depopularyzację ludzkości. Pomimo braku dowodów jest coś na rzeczy, bo zgodnie z logiką piosenkarki i opinią demokratów, Gates odsunął Trumpa od władzy. Według jednej z teorii spiskowych Edyta tylko tak gada, gdyż chce wydać album Zmysły, na którym znajdzie się kolejny remiks „Dotyku”, „Czarne oczy czyli wzrok” (cover zespołu Ivan i Delfin), „Słuch” i (jeśli nie straci dobrego gustu) „Smak” oraz „Węch”.

Ważniejsze odkrycia związane z koronawirusem[edytuj • edytuj kod]

 • Bill Gates to informatyk, biznesmen, wolontariusz, a pewnie też i były prezydent Serbskiej Republiki Bośni i Hercegowiny, lekarz psychiatra, poeta oraz zbrodniarz wojenny.
 • Na koronawirusa najlepsze jest mydło, które można zjeść w oczekiwaniu na szczepionkę.
 • Aby nie popadać w paranoję należy wyłączyć telewizor. Wtedy znikną statystyki zakażeń i niektórzy przestaną mieć kompleksy, że Edyta na stare lata zrobiła sobie prawo jazdy, a oni nadal tłuką się autobusem.

Wybrana dyskografia[edytuj • edytuj kod]

 • Dotyk (1995, nakładem Piraton FBI) – przygotowany w pośpiechu, aby zarobić jak najszybciej dużo kasy i zrekompensować finansowe drugie miejsce w konkursie Eurowizji. Większość utworów to piosenki wykonywane parę lat wstecz w teatrzyku Buffa.
 • Edyta Gorniak (1997, nakładem FBI) – album na całym świecie wydany, którego produkcją zajął się Kris Neel, największy wyrzutek brytyjskiego szołbiznesu, który popadł w problemy alkoholowe, zaraz po tym jak wyprodukował singla dla Kylie Minogue, po którym zakazano jej występów performerskich przez pół roku. Pisownia tytułu płyty, miała ułatwić zapamiętanie fanom kosmicznego, obcego nazwiska. Album mimo to nie okazał się sukcesem, gdyż w 1997 roku cały świat zdążył już zapomnieć o skromnej, polskiej piosenkarce, która zajęła drugie miejsce w konkursie Eurowizji.
 • Perła (2002, nakładem Piraton FBI) – do trzech razy sztuka. Ale nie tym razem.
 • Invisible (2003, nakładem Virgin Deutschland) – materiał muzyczny z Perły udało się sprzedać Niemcom, jednak jak się później okazało nie był to sukces muzyczny Edyty, tylko chęć Niemców do budowy gazociągu Rosja–Polska–Niemcy. Po premierze singla Impossible, Putin zbyt dosłownie odebrał tytuł piosenki i postanowił wykluczyć Polskę z umowy. Nie pomogło nawet awangardowe wykonanie hymnu Polski…
 • E K G (2007, nakładem Agory) – mało znaczący album dostępny na wszelkich odpustach i wyprzedażach prasy codziennej. Tytuł oznacza nic innego jak: Edyta! Kurna! Górniak!.

Ciekawostki[edytuj • edytuj kod]

 • Niedawno Edyta obchodziła dwudziestolecie twórczości na festiwalu Top Trendy w Sopocie i jak się okazało, przez ten czas niewiele stworzyła. Uraczyła wszystkich miliardowym wykonaniem piosenki To nie ja, a następnie wykonała siedem bisów tego samego utworu.
 • Jakiś czas temu Edyta wzięła udział w programie Tak to leciało. Jest dowodem na to, że każdy może zapomnieć tekst własnej piosenki. Odzyskała pamięć po interwencji prowadzącego Macieja Miecznikowskiego, który musiał użyć paralizatora.
 • Podoba jej się żółty sweter Aleksandra Kwaśniewskiego.
 • Uwielbia kotlety Magdy Gessler. Nie wiadomo jednak, czy Edyta jadła je u restauratorki, czy też tylko do nich śpiewała.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]