Pień

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Głuchy, ale nie ślepy

Pień – głucha część drzewa.

Pień rozwija się z dnia na dzień wraz ze wzrostem drzewa. Proces ten jest jednak powolny i niemal niezauważalny. Pień rośnie zarówno wszerz, jak i wzdłuż. Pozbawiony jest on jednak narządu słuchu, przez co często w lesie można spotkać wycieczki pod okiem psychologa, które szepczą mu na ucho różne świństwa.

Znane są także przypadki bratania z naturą poprzez przytulanie pnia oraz spowiedź w pniofesjonale. Zwolennicy tego drugiego powołują się na fakt zapisany w Biblii, że Bóg miał bliższy kontakt z drzewami i krzewami niż z księżmi.

Pień to także część drzewa, na które najczęściej wskakują kozy i koty. Z tym że te pierwsze wybierają te bardziej pochyłe, przez co nie musi ich z pni zdejmować straż pożarna. Pień jest częścią drzewa, którą można nazwać jego nogą, tułowiem i szyją (która, o dziwo, znajduje się poniżej tułowia – tj. na styku drzewa z glebą).

O królewskim pochodzeniu niektórych drzew decyduje wieńcząca je korona. Po detronizacji koronowanej głowy pozostaje pniak. Pozbawienie w tych kręgach korony jest bowiem równoznaczne z pozbawieniem głowy tuż poniżej szyi.

Na cześć potęgi i ponadczasowości drzew, w województwie podkarpackim nazwano Pniem wieś.

W województwie kujawsko-pomorskim natomiast nazwą tą obdarzono wieś zamieszkałą przez osoby niedosłyszące (z powodu przebiegającej niedaleko autostrady).

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]