Gwóźdź logo.svg
Wyniki Gwoździa 2021 już są!
Zobacz jaki tekst z Nonsensopedii zdaniem czytelników jest najlepszy.

Poradnik:Jak stworzyć fotografię artystyczną

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jak stworzyć fotografię artystyczną – poradnik

Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Za pomocą tego poradnika poznasz jednak jedną, niesamowicie ważną, opartą na podstawowych zasadach.

Ciemność i jasność[edytuj • edytuj kod]

  • Fotografia powinna być przede wszystkim maksymalnie ciemna. Im ciemniejsza, tym mniej szczegółów na niej widać. Im mniej szczegółów na niej widać, tym bardziej jest artystyczna, gdyż szczegóły są dla niedzielnych fotografów. Prawdziwy artysta przez duże „ą” dobrze wie, że najlepiej widać to, czego nie widać. Takie podejście do tematu świadczy o poszukiwaniu wyższych walorów dzieła sztuki. Najprostszy sposób osiągnięcia tego efektu, to robienie zdjęć bez udziału światła. Najlepsi twórcy tworzą swoje dzieła nie zdejmując dekielków z obiektywów.
  • Fotograficy awangardowi czasami twierdzą, że fotografia nie tylko nie powinna być ciemna, ale wręcz powinna być jasna. Oczywiście nie jasna w rozumieniu tego słowa przez maluczkich ludzi, ale maksymalnie jasna. Ideałem byłaby biała kartka papieru, ale jako że ten motyw został już zastrzeżony przez jakiegoś sławnego malarza, fotograficy zmuszeni są prześwietlać artystyczne zdjęcia jedynie na 99%. Ponownie, to czego nie widać, jest wyrazem wielkiego artyzmu. Jeśli widać za dużo, nie trzeba się tym przejmować – można po prostu urwać taki kawałek fotografii (o tym dalej). Droga do osiągnięcia tego efektu jest prosta: wystarczy zaświecić latarką w obiektyw, bądź skierować go pod słońce. I koniecznie wydłużyć czas ekspozycji.

Nieostrość[edytuj • edytuj kod]

Fotografia artystyczna powinna być nieostra, maksymalnie rozmazana i niewyraźna – na ogół ma to znaczenie w tych przypadkach, w których artyście z jakiś przyczyn nie udało się stworzyć dzieła doskonale ciemnego lub jasnego (o czym powyżej).

Poruszenie obiektów przedstawionych na fotografii ma odzwierciedlać poruszenie artystycznej duszy artysty i świadczyć o jego zaangażowaniu w tworzenie dzieła. Może to również świadczyć o tym, iż artysta został popchnięty przez pewną osobę. Aby uzyskać ten efekt należy przede wszystkim zrezygnować ze statywu oraz maksymalnie wydłużyć czas ekspozycji. Jeśli to za mało, warto spróbować robić zdjęcia w bardziej wyrafinowany sposób, na przykład mocując aparat do kierownicy rowerowej i pstrykając podczas szaleńczego downhillu.

Kolorystyka[edytuj • edytuj kod]

Zdjęcie artystyczne powinno być czarno-białe, ale przewiduje się też inne wariacje kolorystyczne. Na przykład niesamowite i bijące po oczach mieszanki, oscylujące głównie wokół takich barw jak: komunistyczna czerwień i jajeczna żółć.

Dodatki[edytuj • edytuj kod]

Ważnym elementem fotografii artystycznej są szumy i inne wysokiej rangi artefakty, takie jak włosy, pył, kurz, fragmenty śniadania, dziwne kropki, tajemnicze talerze latające itd. Wszystko to powinno być przyklejone albo do matrycy/kliszy albo do obiektywu. Dobrze jeśli obiektyw jest porysowany. Najlepiej szczotką drucianą. Bardzo efektowne jest też zrobienie sobie zdjęcia od góry. Robienie zdjęć od góry dobrze działa na zdrowie, ponieważ prostując rękę, krew spływa do mózgu i wychodzi lepsze zdjęcie. Można też skorzystać z lustra najlepiej przeznaczonego do robienia zdjęć. Jeśli już kupisz takie lustro, zdjęcia na pewno wyjdą świetne!

Kraków[edytuj • edytuj kod]

Jeżeli jesteś z Krakowa, to Twoja droga do zostania artystą fotografikiem jest znacznie krótsza, niż droga Twoich artystycznych kolegów po fachu z innych miast lub, co gorsza, z wiochy. Aby wykonać oryginalne i pełne artyzmu zdjęcie, musisz:

  • zaopatrzyć się w stary aparat fotograficzny ze statywem.
  • udać się w okolice (a najlepiej w samo centrum) krakowskiego rynku. Im bliżej rynku się znajdziesz, tym Twoja fotografia będzie bardziej artystyczna.
  • ostatni i chyba najważniejszy punkt – czekasz na mgłę.

Teraz możesz już zabrać się do fotografowania. Najbardziej artystyczne są zdjęcia ulic otoczonych brudnymi, zaniedbanymi i śmierdzącymi moczem kamienicami, latarni, koszy na śmieci i innych nie mniej artystycznych obiektów. Przy wykonywaniu takich fotografii musisz jednak często zmieniać miejsce, ponieważ inni artyści fotograficy też o tej porze znajdują się na rynku i oni też mają prawo do robienia artystycznych ujęć. Musisz uważać, żeby w kadrze nie znalazł się inny artysta fotografik, bo wtedy to nim, a nie tobą, zainteresuje się spragniona estetycznych wrażeń widownia.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]