FotoŁowca 2022 – głosowanie
Wybierz najlepsze zdjęcie w FotoŁowcy 2022! Głosować może każdy, nie trzeba się nawet rejestrować.

Sfinks

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Wizja artystyczna Michała Anioła

Sfinks – w mitologii greckiej był to skrzydlaty potwór nieumiejący latać (całkiem jak struś), mający ciało lwa i głowę kobiety. Wynikało to z faktu zachwiania równowagi psychicznej. Sfinks nie wiedział kim byli jego rodzice. Jedni mówili, że to Chimera i Ortros, a inni, że Tyfon i Echidna.

Sfinks postanowił pilnować dostępu do Teb do powrotu rodziców. Czekając na nich strasznie zgłodniał i postanowił zjadać wszystkich przechodniów. Wyrzuty sumienia sprawiły jednak, że zdecydował się zadawać wszystkim potencjalnym ofiarom zagadkę (dla usprawiedliwienia swojego zachowania).

Brzmiała ona tak: Co to za człowiek: rano leży w rowie, w południe chodzi na dwóch nogach, a wieczorem pełza? Zagadkę tą rozwiązał przypadkiem Edyp znając tą osobę. Odpowiedź brzmiała: mój stary (rano leży w rowie na bani, w południe idzie do monopolowego, a wieczorem pełza po chodnikach oślepłszy od taniego wina Komandos Pustyni). Sfinks bardzo się zdziwił, bo wymyślił zagadkę na poczekaniu i sam nie znał rozwiązania. Na wszelki wypadek rzucił się w przepaść. Zanim to jednak zrobił, założył sieć restauracji Sphinx, by już nikt nigdy nie musiał zjadać ludzi. To niezwykle wartościowe przesłanie nie dotarło do wielu plemion m.in. w Czarnej Afryce, którzy nadal kontynuują ten proceder.

A tak przy okazji, według Hannibala Lectera ciało człowieka smakuje jak kurczak. Prosimy jednak nie próbować.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]