FotoŁowca 2021 – głosowanie
Wybierz najlepsze zdjęcie w FotoŁowcy 2021! Głosować może każdy, nie trzeba się nawet rejestrować.

Minotaur

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Między innymi za takie ekscesy Minotaur został zamknięty w labiryncie

Minotaur (gr. Minetauros, zwany także Bykiem Kretyńskim) – postać z greckich bajek (powstała do straszenia niegrzecznych Spartan). Minotaur był przedstawiany jako człowiek z byczą głową. Został zrodzony z jego matki (bynajmniej nie krowy) – Pasifae, której mężami byli Minos i byk zesłany przez Posejdona.

Mit o Minotaurze[edytuj • edytuj kod]

Minos (prezydent Krety) próbował oszukać Posejdona i nie chciał mu oddać krowy, którą bóg miał dostać w zamian za sponsorowanie kampanii wyborczej Minosa. Żartowniś Posejdon ukarał Minosa sprawiając, że jego żona zakochała się w byku. Ponieważ Grecy mieli w zwyczaju wymyślanie różnych dewiacji seksualnych, i tym razem się bez nich nie obeszło. Pareifae urodziła dziecko będące pół człowiekiem – pół bykiem (albo na odwrót, jak kto woli). Minos nie chcąc być pośmiewiskiem całej Grecji próbował za wszelką cenę zmienić wygląd swojego syna. Niestety nic nie pomagało: ani masaże prądem, ani opalanie futra nad gazem. Na dodatek Minotaur zaczął sprawiać spore problemy wychowawcze.

Rozkazał więc Minos szalonemu konstruktorowi Dedalowi zbudowanie więzienia dla Minotaura. Dedal cierpiąc na chroniczny brak wyobraźni przestrzennej, przebudował kretyńską halę sportową na więzienie dla Minotaura, dorzucając kilka ścian wewnątrz. Nazwał on swoje cudo labiryntem. Minotaur siedząc w swoim więzieniu nabawił się klaustrofobii i w związku z tym został wegetarianinem. Gdy wieść o Minotaurze rozeszła się po całej Grecji, na Kretę zaczęły przybywać wycieczki ludzi chcących zobaczyć pół człowieka – pół byka. Minos zaczął zbijać na swoim synu wielkie pieniądze, bo bilety nie były tanie, a wycieczki odbywały się co 9 lat i mogło w nich brać udział tylko 7 młodzieńców i kobiet ze względu na braki w personelu.

Na Minosa wkurzyli się hodowcy sfinksów z Azji Mniejszej, bo przestano interesować się ich pupilkami. Wynajęli oni płatnego zabójcę imieniem Tezeusz, który miał już na swoim koncie kilka udanych zleceń, np. zabicie dzikiej świni Faji, która była naprawdę dzika i zboczona. Tezeusz bez wahania przyjął zlecenie i wybrał się na Kretę. Spotkawszy tam całkowicie przypadkowo córkę Minosa – Ariadnę oczarował ją, chwaląc się zaletami swojej pały (pałę zabrał złodziejowi Perifetesowi, którego również zabił). Oczarowana i zaślepiona Ariadna oddała Tezeuszowi plany labiryntu.

Niestety podczas nocnej próby przedostania się do więzienia Minotaura, Tezeusz przypadkowo spalił swoje plany, myśląc, że są pochodnią. Na dodatek rozdarł spodnie o krzaki fiołków rosnących przy wejściu. Szczęście nie opuszczało jednak bohatera, dzięki magicznej głowie słonia noszonej przez Tezeusza na szyi. Odnalazł on Minotaura i zabił go niezarejestrowanym mieczem, by oszukać kretyńską policję. Tezeusz jednak zginąłby w labiryncie, gdyby nie nitka z rozprutych spodni, która zaprowadziła go prosto do wyjścia. Po akcji Tezeusza, Minos stracił poparcie społeczne i musiał zrezygnować z posady prezydenta. Dopiero po śmierci zajął posadę bramkarza w Night club Hades. Hodowcy sfinksów natomiast do dzisiaj cieszą się z wielkiego powodzenia ich pupilów wśród turystów.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]