FotoŁowca 2022
Zalegają ci w galerii telefonu zabawne zdjęcia? Podziel się nimi w konkursie FotoŁowca i zostań łowcą roku!

Skazany na śmierć

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

I didn't kill that man, Michael!

Lincoln Burrows w każdym odcinku

Skazany na śmierć (ang. Prison Break) – amerykański serial sensacyjny, opowiadający o kochającym braciszku, Michaelu Scofieldzie, który postanawia ruszyć na pomoc swojemu bratu, Lincolnowi Burrowsowi, kiedy ten trafia za kratki, wrobiony w zabójstwo równie kochającego braciszka, należącego jednak do pani wiceprezydent. Jest to jedyny serial, w którym dobrzy więźniowie uciekają przed złymi policjantami.

Emisja[edytuj • edytuj kod]

Serial emitowany przez amerykańską telewizję Fox, której nazwa nie ma nic wspólnego z Fox River, czyli z więzieniem, w którym rozgrywa się akcja całego pierwszego sezonu.

Sukces[edytuj • edytuj kod]

Pierwotnie planowano 13 odcinków pierwszego sezonu, lecz w związku z sukcesem jaki serial odniósł dzięki uwielbieniu nastolatek zakochanych w Scofieldzie, którego gra niejaki Wentworth Miller, oraz fanom w postaci chłopców, z których każdy chciałby teraz zostać nowym Abruzzim lub, w gorszym przypadku, nowym T-Bagiem zdecydowano się zwiększyć liczbę odcinków do 22.

Idąc za ciosem powstały jeszcze trzy sezony: drugi polega na ucieczce spoza więzienia, a trzeci – na ucieczce z więzienia (znowu!). Czwarta seria ma fabułę zbliżoną do Dragon Balla, z tym, że kompletowanie siedmiu kul zastąpiono kompletowaniem sześciu dysków. Piątej serii ma nie być, ale co innego sądzi sam Wentworth Miller, który podpisał kontrakt na osiem sezonów.

Tytuł[edytuj • edytuj kod]

Jest dziełem wybitnej fantazji kreatywnej grupy polskich tłumaczy, prawdopodobnie tych samych którzy przetłumaczyli Dirty Dancing na Wirujący seks. Tytuł pochodzi z Biblii od słów „Jezus Chrystus skazany na śmierć” – Jesus Christ prison break. W oczekiwaniu na przetłumaczenie na język angielski przez utalentowany zespół tłumaczący czeka Skazany na bluesa, który zabrzmi jako Blues Break lub Prison Blues.