Sknerus McKwacz

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
A teraz na główkę i kraulem do sektora ćwierćdolarówek!

Kwakwarakwa!

Wujek Sknerus o tym artykule

Sknerus McKwacz – (ang. Scrooge McDuck) najbogatszy kaczor świata. Kapitalista i burżuj. Pochodzi z Glasgow. Łamie prawa dynamiki płynów pływając w stosie monet. Odwala niezłe szajsy jak na kogoś, kto ma setkę na karku. Sknerus McKwacz dorobił się na praniu brudnych pieniędzy, produkcji amfetaminy i ogólnie żydzeniu.

Biografia[edytuj • edytuj kod]

Jak na Szkota przystało, Sknerus wyssał z mlekiem ziemi skąpstwo (pewnie dlatego został ochrzczony tak, a nie inaczej). Pracował za młodu jako pucybut. W czasach gorączki złota robił w Klondike z kilofem szukając złociwa (niekiedy i pirytu), ale znudziły mu się góry i kapryśne pogody – wyjechał więc do Ameryki, zostawiając tam zamek McKwaczów, jednego z potężnych uprzednio rodów szkockich. W Kaczogrodzie zbudował sobie centrum dowodzenia, zwane potocznie skarbcem, w którym bunkruje się ze swoim majątkiem, co dzień biorąc zdrowe kąpiele w mamonie, ewentualnie szlifując szczęśliwą dziesięciocentówkę szczotką ryżową.

Prywatnie, oprócz rywalizowania z Granitem Forsantem i Johnem Kwakerfellerem o wpływy w mieście, jest wujkiem Donalda i bratem babci Hyzia, Dyzia i Zyzia (choć i tak mówią do niego wujku). Często bierze ich na swoje wyprawy, na co Donald równie często nie przystaje, a zarazem traci (pech to pech). Diodakowi zleca wykonanie różnych wynalazków na swoje potrzeby, za które i tak nie płaci.

Dziesięciocentówka[edytuj • edytuj kod]

Pracując w młodości Sknerus dał się wykiwać swojemu klientowi, który zapłacił mu nic nie wartą monetą, która była jego pierwszym zarobionym uczciwie pieniądzem. Od chwili, gdy zaczął zarabiać w kwintylionach, zawdzięcza jej swoje bogactwo i trzyma w gablotce.

Wredna czarownica spod stóp Wezuwiusza, Magika de Czar, pragnie mu tę pierwszą monetę wykraść, chcąc przetopić ją na nic niewarty wisiorek (zwany amuletem czy talizmanem), który zapewniłby jej dotyk króla Midasa. Szkoda, że jej się to nigdy nie udaje – może dlatego, że czosnek jej nie służy.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]