Sledging

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Steve Waugh: What the fuck are you looking at?
Curtly Ambrose: Don't cuss me, man.
Steve Waugh: Why don't you go and get fucked?

Klasyczny przykład sledgingu w starciu Australijczyka Steve'a Waugh i reprezentanta Indii Zachodnich Curtly'ego Ambrose'a w czasie trzeciego Testu na Trynidadzie 21 kwietnia 1995 roku

Sledging (pol. jeżdżenie) – rodzaj honorowego, dobrego i zdrowego współzawodnictwa, często stosowanego przez australijskich krykiecistów, żeby uprzyjemnić mecz sobie, jak i przeciwnikom. Niedawno federacja krykieta uznała, że nie jest dozowolone, aby nie-Australijczyk brał udział w sledgingu, gdyż ma to destrukcyjny wpływ na ego Australijczyków.

Sledging ma formę czynności werbalnej mogącej przybrać rożnoraką formę. Najpopularniejszą formą jest mamrotany komentarz dotyczący gry przeciwnika. Na przykład, kiedy angielski batsman (odbijający) próbował odbić piłkę, ale spudłował, wtedy australijski wicket-keeper (łapacz) może się zwrócić do bowlera (rzucającego), kpiąc z batsmana, mówiąc: Zasrany kutas nie miał jebanego pojęcia jak to zagrać (ang. He had no fucking idea about that one, useless fucking prick). Na co bowler moze odpowiedzieć, pytając batsmana A może bym ci rzucił pianino i zobaczylibyśmy czy umiałbyś kurwa zagrać, zasrana angolska cioto! (How about I bowl you a fucking piano and see if you can fucking play that, you fucking Pommie poofter?).

Sledging jest australijską tradycją od wielu lat. Jeden z wczesnych przykładów sledgingu, często cytowany wśród młodych australijskich adeptów krykieta, to złośliwe pytanie Roda Marsha do Iana Bothama Jak tam TWOJA żona i MOJE dzieci? (So, how's your wife and my kids?), na co Botham odparł Żona w porządku, ale dzieci mają Down'a (The Wife's fine, but the kids are retarded).

Inne formy sledgingu przybierają postaci od naśladowania gruchania gołębia (dla żartobliwej sugestii, że batsman wcale nie jest światowej klasy) aż do pytania gracza Indii Zachodnich jak smakuje penis kapitana jego drużyny.

W takiej sytuacji gracz Indii Zachodnich powinien odpowiedzieć Nie mam pojęcia. Dlaczego nie zapytasz swojej żony? Honorową i dobrze widzianą odpowiedzią w takiej sytuacji jest Wspomnij jeszcze raz moją żonę a wyrwę ci jaja przez gardło!

Sledging we współczesnym krykiecie[edytuj • edytuj kod]

Dla ciekawych smaku penisa: Glenn McGrath myśli o wczorajszym penisie Briana Lary, byłego już kapitana reprezentacji Indii Zachodnich

Niepodważalna supremacja Australii we wszystkich formach sledgingu jest często uznawana za główny czynnik niekwestionowanej dominacji Australii we wszystkich formach krykieta w ostatniej dekadzie. Drużyny przeciwne często znajdowały się w oszołomieniu po zetknięciu z inteligentnym sledgingiem Australii takim jak Odpierdol się jebana cioto albo ci zajebię! (Fuck off or I'll punch your fucking head in, you fucking idiot.)

Jednak w ostatnim czasie inne nacje próbują zrzucić Australię ze stołka królów sledgingu. Najpowszechniej znanym przypadkiem takiej próby była sytuacja z meczu jednodniowego krykieta pomiędzy Zimbabwe i Australią, kiedy szybki bowler Australii Glenn McGrath zapytał grubego zimbabwskiego farmera Eddo Brandesa: Dlaczego jesteś tak kurewsko gruby!? (Why you are so fucking fat?) Eddo odpowiedział Bo ilekroć stukam twoją żonę, ona daje mi ciastko (Because every time I fuck your wife she gives me a biscuit).

Niestety, od czasu do czasu, zdarzają się kulturowe i językowe nieporozumienia, które są nie do uniknięcia w grze, w którą gra tak wiele różnych krajów jak: Australia, Indie, Pakistan, Sri Lanka, Jamajka, Nowa Zelandia, Zimbabwe, Bangladesz, RPA, Trynidad i Tobago czy Kenia, które mają naleciałości angielskie, wynikające z faktu, iż niegdyś wszystkie te kraje były częścią Imperium Brytyjskiego. I te naleciałości językowo-kulturowe doprowadzają dziś do nieporozumień. Na ten przykład krykieciści Sri Lanki zgłosili kiedyś oficjalne obiekcje do federacji na to, że Australijczycy nazywają ich czarnymi pierdolonymi cipami (fucking black cunts), na co Australijczycy odpowiedzieli, że tak w dialekcie australijskim języka angielskiego określa się Murzynów. Federacja oddaliła zażalenie Sri Lanki.

Oprócz Glenna McGratha, znanego pod przezwiskiem Metronom, gdyż kibice mogą ustawiać zegarki pod jego sledging, inni znani sledgerzy Australii to Shane Warne, Steve Waugh i Merv Hughes.

Sledging w juniorskim krykiecie[edytuj • edytuj kod]

Sledging w Australii jest introdukowany już do klubów juniorskich, aby młodzi krykieciści wraz z opanowywaniem trudnej sztuki battingu i bowlingu, opanowywali od razu umiejętności dodatkowe, takie właśnie jak sledging. Jednak Australijczycy nie uczą młodzieży przekleństw, ale różnych rymowanek i zabawnych powiedzonek, mających na celu rozkojarzenie przeciwnika. Jako że Australia to kraj anglojęzyczny, zaprezentujemy oryginalne przykłady z podręcznika do Sledgingu dla klasy III szkoły podstawowej Sledging and You autorstwa Glenna McGratha.

„I've seen better batters in a fish & chip shop”

„Seen better bowlers in a hat shop”

„This guy's got more blocks than a lego set[1]

„Call him a taxi, cos he can't drive[2]

„He's got more leaves[3] than a tree”

„This batter has more swings than a park”

Małpi sledging[edytuj • edytuj kod]

Teri Maaki! I za nazwanie go małpą Bhajji dostał trzy mecze kary.

Ta forma krykieta powstała dopiero w roku 2009, wymyślił ją podczas meczu testowego hinduski gracz Harbahajan Singh znany też jako Bhajji, który powiedział do czarnoskórego australijskiego krykiecisty z dredami Andrew Symondsa Teri Maaki… Jednak Symonds od momentu ciężkiego uszkodzenia mózgu po tygodniowym ciągu pijaczym, w wyniku którego ominął kilka meczów testowych, nie rozumiał już żadnego języka oprócz małpiego, nie zrozumiał o co chodzi, mimo iż Bhajji mówił Ty wielka małpo. Zdezorientowany Symonds podszedł do Bhajjiego i zapytał Keee kee kee Monkeeeeey!?!? Sachin Tendulkar, drugi z odbijających graczy Indii podszedł wtedy do Bhajjiego i powiedział To dyskryminacja Bhajji. Tak się nie powinno mówić. To gówniane słowa. Masz kłopoty stary.

Kłopoty miała jednak cała drużyna Indii, która po incydencie, który słyszeli gracze, została zmieciona z powierzchni ziemi przez szybkich bowlerów Australii. Jakby tego było mało Harbahajan Singh został zawieszony na trzy mecze testowe przez sędziego Mike'a Proctera, który nic nie słyszał, ale nie mógł nie wierzyć narzekaniom Symondsa, których co prawda nie rozumiał do końca, ale gdyby odmówił, oskarżonoby go o rasizm, a tego nie chciał.

Sledging w innych sportach[edytuj • edytuj kod]

W Australii sledging przejawia się nie tylko w krykiecie, ale również w Ossirulz. W Ossirulz, na ten przykład, jeśli ojciec gracza powiesił się w garażu w granicach 48 godzin przed meczem, uznaje się, że w dobrym guście jest powiedzieć takiemu graczowi Nic dziwnego, że twój ojciec się powiesił, jebana cipo, albo kiedy dziecko jednego z graczy zmarło na przykład na białaczkę, uznaje się, że dobrze jest powiedzieć Cieszę się, że twoje pieprzone dziecko zmarło.

Sledging przeszedł również do piłki nożnej, a konkretnie do Włoch, gdzie Marco Materazzi zrobił z niego użytek podczas pamiętnego finału Mistrzostw Świata, kiedy to powiedział Zidanowi, że chętnie by przeleciał jego siostrę, na co Zidan dał mu z dynki i wyleciał. Dokładnie o to chodziło Materazziemu.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

Przypisy

  1. Block to rodzaj defensywnego odbicia batsmana i klocek po angielsku
  2. Drive to rodzaj odbicia batsmana
  3. Leave to nieodbicie piłki przez batsmana oraz liście po angielsku