Szablon:Artykuł na medal: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
M (Opisów zazwyczaj się nie dodawało pod obrazkiem)
Linia 3: Linia 3:
----
----
<!-- MAKSYMALNA SZEROKOŚĆ GRAFIKI: 150px -->
<!-- MAKSYMALNA SZEROKOŚĆ GRAFIKI: 150px -->
<onlyinclude>[[Plik:Czlowiek z rowerem.jpg|right|150px]]
<onlyinclude>
'''Niebieski ekran śmierci'''
'''Jak zostać alkoholikiem''' – poradnik.


'''Blue Screen of Death''', '''Blue Screen of Doom''', '''BSoD''' ([[Język angielski|ang.]] ''niebieski ekran śmierci'') – integralna część systemów z rodziny [[Microsoft Windows|Windows]]. Pojawieniu się niebieskiego ekranu śmierci często towarzyszy także [[krytyczny wyjątek]].
Alkohol jako napój zawierający w sobie iskierki [[Bóg|boskiej]] mocy, potrafi poprawić równowagę psychiczną, jednak dzieje się to kosztem utraty stabilizacji błędnikowej. To powoduje, że niemożliwe staje się wykonywanie rutynowych czynności, jak choćby [[Defekacja|zakończenie procesu trawienia]] w [[toaleta|odpowiednim miejscu]]. Aby uniknąć niepotrzebnych nieporozumień oraz kompromitacji i w pełni cieszyć się zawartością etanolu we krwi, trzeba sprawić, by to nasze ciało, a nie umysł, zaczęło się domagać kolejnych dawek ognistego płynu. Krótko mówiąc: należy zostać alkoholikiem.


== Skąd to się wzięło? ==
;Kluczem jest umysł
BSoD pierwszy raz pojawił się w [[Microsoft Windows|Windowsie]], kiedy nie był on jeszcze systemem operacyjnym. Włączał się przypadkowo. Bill stwierdził, że ma doskonałe walory estetyczne i że nadaje się jako znak rozpoznawczy kombinacji [[Ctrl-Alt-Del]]. Na przykład po wciśnięciu tej kombinacji bez powodu pojawiała się informacja, że użytkownik powinien zakończyć aplikację poprzez <del>przycisk X</del> opcję z menu okna.
Do opanowania szlachetnej sztuki pijaństwa, trzeba czegoś więcej niż samej chęci bycia upojonym. Zastanów się, co myśli ten [[sąsiad]], opróżniając kolejną butelkę denaturatu. Dumaj nad twoją grubą ciotką, która spożywa następną butelkę tanich perfum z zestawu z [[Biedronka|Biedronki]], które kupiłeś jej na urodziny. Pomyśl o setkach studentów, którzy aplikują sobie wacik nasączony wódką w [[odbyt]]. Ci ludzie nie robią tego <del>dla Nussbeissera</del>, bo po prostu chcą się schlać. W tym jest jakiś głębszy sens. Co prawda nikt go jeszcze nie odnalazł i wytrzeźwiał na tyle, by o tym opowiedzieć, ale być może Tobie, jako przyszłemu alkoholikowi, się uda.

== Wersje ==
=== BSOD 95 i 98 ===
W [[Windows 95|Windowsie 95]] i [[Windows 98| Windowsie 98]] poczyniono zmianę – BSoD wyświetlał się przy błędzie aplikacji (''<code>Wystąpił krytyczny wyjątek 0E</code>…''), dzięki czemu stał się popularniejszy. Mniej doświadczeni użytkownicy wierzyli w napisy na niebieskich ekranach i cierpliwie czekali, aż okno ''Zamknij program'' się pojawi lub naciskali wielokrotnie Enter w celu zamknięcia aplikacji, w której ''wystąpił krytyczny wyjątek''. Bardziej doświadczeni od razu restartowali komputery nawet bez przeczytania, że chodzi o błąd zapisu na dyskietce.

=== BSOD NT ===
W [[Windows NT|Windowsie NT]] 4 BSoD pojawiał się przy ładowaniu systemu, bo Microsoft wyszedł z założenia, że przyzwyczajanie użytkowników do BSoD-ów pozwoli na uniknięcie przez nich ataków furii. Blue screen, będący komunikatem o błędzie programu, zdarzał się jednak znacznie rzadziej, a wszystko to dzięki <del>ulepszonej izolacji procesów</del> skargom użytkowników na oczojebność niebieskiego koloru. BSoD pojawiał się tylko w przypadku błędów jądra, jednak przez wadliwość sterowników regularność występowania nie zmniejszyła się znacząco. Wygląd ekranu śmierci zmienił się – zamiast napisu Windows i lamerskiego tekstu pojawiło się dużo informacji wewnętrznych, które miały służyć <del>informatykowi</del> <del>centrum obsługi klienta Microsoftu</del> samemu Billowi do <del>debugowania</del> podniecania się tajemniczymi cyferkami.

=== BSOD 2000, XP, Vista i 7 ===
W Windowsach [[Windows 2000|2000]] i [[Windows XP|XP]] zrezygnowano z przyzwyczajania użytkowników do ich widoku, na rzecz reklamującego Microsoft ekranu startowego. Poza tym wygląd czy okoliczności wyświetlania się blue screenów nie zmieniły się. W polskiej wersji Windowsa XP można obserwować problemy z kodowaniem polskich znaków, przez co przeciętny <del>użytkownik</del> kretyn nie jest w stanie odczytać tekstu.


Na koniec tej głębokiej kontemplacji jeszcze raz zastanów się, czy na pewno chcesz włączyć się w szeregi ludzi uzależnionych. Zważ na to, że zostanie alkoholikiem jest jak utrata [[dziewica|dziewictwa]]. I nie chodzi tu o to, że trzeba włożyć jakiś przedmiot do odpowiedniego otworu w ciele. Gdy już otworzą się przed Tobą wrota [[alkohol etylowy|C<sub>2</sub>H<sub>5</sub>OH]], nie będzie już odwrotu. Zostaniesz naznaczony.
<div class="linklista" style="text-align: right;">'''[[Artykuł na medal|Czytaj całość]][[Nonsensopedia:Artykuły na medal/Archiwum|Archiwum]]'''</div></onlyinclude>
<div class="linklista" style="text-align: right;">'''[[Artykuł na medal|Czytaj całość]][[Nonsensopedia:Artykuły na medal/Archiwum|Archiwum]]'''</div></onlyinclude>
[[Kategoria:Szablony strony głównej]]
[[Kategoria:Szablony strony głównej]]

Wersja z 00:19, 19 maj 2018

Artykuły na medal



Niebieski ekran śmierci

Blue Screen of Death, Blue Screen of Doom, BSoD (ang. niebieski ekran śmierci) – integralna część systemów z rodziny Windows. Pojawieniu się niebieskiego ekranu śmierci często towarzyszy także krytyczny wyjątek.

Skąd to się wzięło?

BSoD pierwszy raz pojawił się w Windowsie, kiedy nie był on jeszcze systemem operacyjnym. Włączał się przypadkowo. Bill stwierdził, że ma doskonałe walory estetyczne i że nadaje się jako znak rozpoznawczy kombinacji Ctrl-Alt-Del. Na przykład po wciśnięciu tej kombinacji bez powodu pojawiała się informacja, że użytkownik powinien zakończyć aplikację poprzez przycisk X opcję z menu okna.

Wersje

BSOD 95 i 98

W Windowsie 95 i Windowsie 98 poczyniono zmianę – BSoD wyświetlał się przy błędzie aplikacji (Wystąpił krytyczny wyjątek 0E), dzięki czemu stał się popularniejszy. Mniej doświadczeni użytkownicy wierzyli w napisy na niebieskich ekranach i cierpliwie czekali, aż okno Zamknij program się pojawi lub naciskali wielokrotnie Enter w celu zamknięcia aplikacji, w której wystąpił krytyczny wyjątek. Bardziej doświadczeni od razu restartowali komputery nawet bez przeczytania, że chodzi o błąd zapisu na dyskietce.

BSOD NT

W Windowsie NT 4 BSoD pojawiał się przy ładowaniu systemu, bo Microsoft wyszedł z założenia, że przyzwyczajanie użytkowników do BSoD-ów pozwoli na uniknięcie przez nich ataków furii. Blue screen, będący komunikatem o błędzie programu, zdarzał się jednak znacznie rzadziej, a wszystko to dzięki ulepszonej izolacji procesów skargom użytkowników na oczojebność niebieskiego koloru. BSoD pojawiał się tylko w przypadku błędów jądra, jednak przez wadliwość sterowników regularność występowania nie zmniejszyła się znacząco. Wygląd ekranu śmierci zmienił się – zamiast napisu Windows i lamerskiego tekstu pojawiło się dużo informacji wewnętrznych, które miały służyć informatykowi centrum obsługi klienta Microsoftu samemu Billowi do debugowania podniecania się tajemniczymi cyferkami.

BSOD 2000, XP, Vista i 7

W Windowsach 2000 i XP zrezygnowano z przyzwyczajania użytkowników do ich widoku, na rzecz reklamującego Microsoft ekranu startowego. Poza tym wygląd czy okoliczności wyświetlania się blue screenów nie zmieniły się. W polskiej wersji Windowsa XP można obserwować problemy z kodowaniem polskich znaków, przez co przeciętny użytkownik kretyn nie jest w stanie odczytać tekstu.