Użytkownik:Runab/MZK

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Komunikacja miejska w Toruniu – rodzaj ćwiczenia umysłowego dla miłośników komunikacji miejskiej, chcących sprawdzić się z zabawie, ile są w stanie policzyć absurdów w rozkładach jazdy, zarządzaniu czy też jakości usług. Opiekę nad tym eksperymentem sprawuje Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu (MZK) – doświadczona spółka z o.o., robiąca z komunikacji miejskiej zoo.

MZK Toruń[edytuj • edytuj kod]

MZK istnieje od 1891 roku. Głównym zadaniem spółki jest dbanie o tradycyjne wartości i odważne spoglądanie w przyszłość. Do tradycyjnych wartości można zaliczyć: oferowanie kierownicom i motorniczym pensji o wartości równej płacy polskiego robotnika w 1932 roku, zagwarantowanie, by jakość usług w niczym nie ustępowała normom zaproponowanym przez ekspedientki Społem w czasach głębokiej komuny i notoryczne remontowanie torów tramwajowych, dzięki czemu niektóre ulice w Toruniu zaczynają przypominać te z Warszawy. Po zakończeniu powstania.

Z myślą o nostalgicznych pasażerach MZK utrzymuje średnią wieku autobusów na 48 lat, a tramwajów na 73. Hitem wśród turystów odwiedzających Toruń są trzaskające drzwi (zimą także mrozy) w tramwajach Konstal 805Na. Widok turystów nagrywających dźwięk zamykania drzwi jest powszechny jak zadymy przy Motoarenie po wygranej Falubazu Zielona Góra.

Ważniejsze linie autobusowe[edytuj • edytuj kod]

  • 10 – ulubiona linia autobusowa prezydenta Michała Zaleskiego, bo łączy wybudowane za jego kadencji osiedla Glinki i JAR. Najbardziej znana toruńska linia autobusowa w Internecie, gdyż dziesiątka można dojechać na Urzędniczą.
  • 11 – pewien student po pijaku wpadł na pomysł, że odnajdzie punktualnego kierowcę jedenastki. Zamiast tego znalazł diabła w czarnej wołdze. Wyszło mu na zero, bo i tak udało mu się zweryfikować legendę miejską. Liczba przystanków autobusowych odpowiada liczbie wymówek tłumaczących, dlaczego autobus znów się spóźnia. Plac Rapackiego – bo korki na moście, Od Nowa – bo studenci blokują autobus, Ceramika – bo korki na Łódzkiej. I tak co chwilę.
  • 14 – linia bliźniacza do jedenastki. Niby też co druga czternastka stoi w korku, ale jakoś kierowcy tej linii potrafią przyjechać na czas. Cechą wyróżniającą czternastkę jest zgranie się z kursem jedenastki – jeżeli na Placu Rapackiego ucieknie jedenastka, to pasażer po minucie może wsiąść do czternastki i przesiąść się na przystanku Plebiscytowa. Szansa na to, że zdążymy na jedenastkę (która pomimo przedłużonej trasy szybciej pojawia się na Plebiscytowej) jest mniejsza od znalezienia pracy w zawodzie w grodzie Kopernika.
  • 20 – właściwie to dziesiątka, ale ładniej na przystankach wyglądają dwie tabliczki z rozkładem niż jedna.
  • 22 – łączy Toruń Główny z Rubinkowem. Swego czasu Michał Zaleski chciał zlikwidować tę linię, ale dzięki interwencji Zbigniewa Girzyńskiego 22 pozostało. Zaleski miał szczęście, że interweniował poseł z PiS-u, bo sam car mógł ukarać swojego bojara.
  • 25 – od UMK po supermarkety w Rubinkowie. Trasa obejmuje opustoszałe zakłady pracy. Ot symbol, jaka praca czeka na studentów UMK, gdy zostaną w mieście. Kursuje w dni robocze przez 7 godzin dziennie, bo jakby nie kursowało nic, to miasto nie dostałoby stu milionów od Lecha Wałęsy Unii Europejskiej na budowę trasy średnicowej.
  • 36 – na jedno miejsce stojące w 36 przypada: trzech studentów, cztery walizki, jeden kontroler biletów i wózek dziecięcy. Łączy UMK z Dworcem Głównym i Podgórzem.
  • 40 – łączy Bielany z Rubinkowem. Wiecznie zatłoczona linia. Pomimo wielkiego tłoku możesz gibać się, jakbyś wypić 40% alkohol.

Ważniejsze linie tramwajowe[edytuj • edytuj kod]

Informacja
Ze względu na regularne remonty torowisk i zmiany przebiegu linii tramwajowych, autorzy tego artykułu zrezygnowali z opisania tej sekcji, gdyż w czasie zbierania informacji MZK odwiesiło dwie linie tramwajowe, zawiesiło inne dwa, a w innej zmienili kurs Uniwersytet-Rubinkowo na Uniwersytet-Fordon.
Ale głowa do góry! Choć nie ma porządnej sieci tramwajowej, to chociaż jest Camerimage!

Ciekawostki[edytuj • edytuj kod]

  • 16 sierpnia przypada w Toruniu jakieś święto. Nie wiadomo jakie, ale zawsze tego dnia obowiązuje świąteczny rozkład jazdy, bo tak.
  • Tylko w Toruniu istnieje rozkład feryjny, obowiązujący przez ferie zimowe, wakacje, naukę zdalną i okres pomiędzy świętami (np. od Nowego Roku po Boże Narodzenie).

Kategoria:Toruń