Szablon:Artykuł na medal: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
(takie tam)
(Nowy ANM)
Linia 1: Linia 1:
<!-- MAKSYMALNA SZEROKOŚĆ GRAFIKI: 150px -->
<!-- MAKSYMALNA SZEROKOŚĆ GRAFIKI: 150px -->
[[Plik:Jesus hockey.jpg|150px|right]]
[[Plik:Pomnik Lyska.jpg|150px|right]]
{{t|Łysek z pokładu Idy}}ocierająca się o <del>literacką Nagrodę Nobla</del> geniusz nowela autorstwa Gustawa Morcinka. Jednocześnie koń, który może zawieś(ź)ć cię w ciemnościach.
'''[[Wayne Gretzky]]''', alias '''[[Wayne Gretzky|Wspaniały]]''' (zesłany na Ziemię [[26 stycznia]] [[1961]] w Brantford, a jakże by inaczej, w [[Kanada|Kanadzie]]) – niestety ani nie polski, ani nie grecki, a kanadyjski [[hokej na lodzie|hokeista]]. Później nawet objawił się jako Amerykanin, gdyż do dziś mieszka w [[USA]], co nie zmienia faktu, że był jednak Kanadyjczykiem i Polakiem. Różny splot okoliczności, na który składały się talent, praca, treningi i oczy z tyłu głowy pozwoliły mu zostać oficjalnie najlepszym hokeistą w historii. Łącznie z graczami w unihokeja. Laureat tryliarda nagród, dwa razy tylu pochwał; doczekał się pomników, stron internetowych, medalu na polskiej Wikipedii, linii zupy Campbell's oraz zielonej herbaty sygnowanej jego nazwiskiem. Oficjalnie uznany drugim najważniejszym Mesjaszem w historii Wszechświata. W Kanadzie pierwszym. Teraz tresuje [[wikipedia:pl:Phoenix_Coyotes|Kojoty]].

== Geneza arcydzieła ==
W roku 1933 do [[Władza|władzy]] w Niemczech doszedł Adolf Hitler. W tym samym czasie Morcinek pisał zjadliwe pamflety na niemieckie kółka śpiewackie w [[Opole|Opolu]] i Bielsku-Białej. Zarzucał uczęszczającym na nie dzieciom „jakby śpiewały z [[Język niemiecki|niewidzialnym drutem kolczastym w dupie]]”. To oburzyło mniejszość niemiecką, która nie chciała się przyznać do posiadania drutów kolczastych, co wyszło sześć lat później. Protestowali nie tylko śpiewacy. Do strajku włączyli się także dumni niemieccy garderobiani operetkowi, konserwatorzy cmentarni i szwabscy omiatacze krosien. Morcinka na łamach swego organu prasowego zaatakował cieszyński cech mistrzów wsadu za rzekomą germanofobię. Do prasy polskiej przeciekł [[list]] jednego z podkatowickich chlewmistrzów, który nazwał pisarza ''tandeciorzem''.


<div style="float:right;">
<div style="float:right;">

Wersja z 19:55, 23 gru 2011

Pomnik Lyska.jpg

Szablon:Tocierająca się o literacką Nagrodę Nobla geniusz nowela autorstwa Gustawa Morcinka. Jednocześnie koń, który może zawieś(ź)ć cię w ciemnościach.

Geneza arcydzieła

W roku 1933 do władzy w Niemczech doszedł Adolf Hitler. W tym samym czasie Morcinek pisał zjadliwe pamflety na niemieckie kółka śpiewackie w Opolu i Bielsku-Białej. Zarzucał uczęszczającym na nie dzieciom „jakby śpiewały z niewidzialnym drutem kolczastym w dupie”. To oburzyło mniejszość niemiecką, która nie chciała się przyznać do posiadania drutów kolczastych, co wyszło sześć lat później. Protestowali nie tylko śpiewacy. Do strajku włączyli się także dumni niemieccy garderobiani operetkowi, konserwatorzy cmentarni i szwabscy omiatacze krosien. Morcinka na łamach swego organu prasowego zaatakował cieszyński cech mistrzów wsadu za rzekomą germanofobię. Do prasy polskiej przeciekł list jednego z podkatowickich chlewmistrzów, który nazwał pisarza tandeciorzem.


Artykuły na medal