GIMP: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
M (i przypisy)
 
(Nie pokazano 10 wersji utworzonych przez 5 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
'''GIMP''' – darmowy [[program]] komputerowy służący do irytowania uczniów [[Szkoła podstawowa|podstawówek]], rysowania lub malowania, który włącza się tylko kwadrans i składa się z trzech okien, które się na siebie nakładają. W GIMPie robi się zwykle fotomontaże do szpanowania przed znajomymi (np. gazela z głową królika i z marchewką w tyłku), i często także arcydzieła w stylu ''nie, nie brałem nic''. Spośród wielu funkcji, jakie oferuje GIMP, większość osób ogranicza się wyłącznie do malowania ołówkiem i [[Papryka|papryk]].
[[Plik:GIMP.png|thumb|120px|Logo GIMPa przedstawia odciętą głowę kojota z wyłupiastymi gałami i szczotką w gębie]]
{{cytat|Co to, k{{Cenzura3}}a, jest?|Przeciętny polak o '''GIMP'''ie}}
'''GIMP''' (skrót od '''G'''imbusowy '''I'''nformatyczny '''M'''alujący '''P'''rogram) – darmowy [[program]] komputerowy służący do <del>irytowania</del> rysowania lub malowania (nie jesteśmy jeszcze do końca pewni, bo nie używamy), który włącza się tylko pięć milionów sekund i składa się z trzech okien, które się na siebie nakładają. Normalnie full wygoda, nieprawdaż? My też tak myślimy. W GIMPie robi się zwykle fotomontaże do szpanowania przed znajomymi (np. gazela z głową królika i z marchewką w d{{cenzura3}}ie), i często także arcydzieła w stylu „nie, nie brałem nic”. Maskotką GIMPa jest <del>[[świnia]]</del> kojot z wyłupiastymi gałami, Wilber, i jak sama nazwa wskazuje, programu używają tylko [[gimbus]]y.


== Cechy ==
== Funkcje programu ==
* Rysowanie paprykami.
[[Plik:Strohballen.gif]]
* Losowe uniemożliwianie rysowania.
* Uruchamianie skryptów w języku [[Python]] z <s>nieistniejącą lub przestarzałą</s> doskonałą dokumentacją.
* Ustawianie przezroczystości koloru zupełnie gdzie indziej niż samego koloru.
* Krążą legendy, że w GIMPie można tworzyć animacje.


O ile się w ogóle uruchomi…
== Możliwości ==
* Malowanie za pomocą pędzla,
* Rysowanie za pomocą ołówka,
* Zaznaczanie,
* Rysowanie wzorami,
* Tworzenie własnych pędzli,
* Przerabianie obrazka żula z pod monopolowego.


== Ikona programu GIMP ==
W GIMPie jest tyle możliwości, że moglibyśmy je tu wymieniać do końca świata, ale GIMP i tak ssie, więc są bezużyteczne.
[[Plik:Wilber (gimp).jpg|thumb|95px|Wilber]]
Ikona programu GIMP nazywa się Wilber i została narysowana 25 września 1997 roku. Początkowo, jej oczy podążały za kursorem. Z ograniczonych informacji wynika, że miesiąc po jej narysowaniu miał się odbyć rytuał ożywienia, który jednak się nie udał, ponieważ zanim GIMP się uruchomił, pełnia księżyca minęła. Rytuał miał się odbyć podczas [[Linuksiarz#Jesień linuksowa|jesieni linuksowej]].


== Historia ==
== Zobacz też ==
* [[Adobe Photoshop]]
W 1995 menel znalazł [[Commodore 64]] na śmietniku i zaczął konstruować badziewne [[program]]y i [[system]]y, takie jak między innymi [[Microsoft Windows|Win$hit]], [[Linux]], i sam GIMP. Tak właśnie powstało całe to badziewie. Jako, że ten menel później jeszcze na tym śmietniku znalazł modem, to zareklamował ten syf [[Internet|online]]. W ten sposób użytkownicy dowiedzieli się o „jedynym słusznym programie rysowniczym”. Mimo, że minęło prawie dwadzieścia lat, program jest dalej na wersji 2.8. Naprawdę, GIMP?
* [[Blender (program)]]
* [[Microsoft Paint]]


== Maskotka ==
Menel, który znalazł Commodore na śmietniku, wcześniej już opisany, narysował kojota z wyłupiastymi gałami i szczotką w gębie. Gdy znalazł modem, to jeszcze wmówił wszystkim, że to jest maskotka programu. Tak naprawdę jest to tylko logo programu, ale menel się uparł i wszyscy nazywają to maskotką. Jakiś idiota nazwał ją Wilber. Ciekawostką jest fakt, że [[Microsoft Word]] twierdzi, że to słowo nie istnieje.

{{Informatyka}}
{{Linux}}
{{Linux}}
{{stopka}}
[[Kategoria:Oprogramowanie]]
[[Kategoria:Oprogramowanie graficzne]]

Aktualna wersja na dzień 23:03, 8 sty 2023

GIMP – darmowy program komputerowy służący do irytowania uczniów podstawówek, rysowania lub malowania, który włącza się tylko kwadrans i składa się z trzech okien, które się na siebie nakładają. W GIMPie robi się zwykle fotomontaże do szpanowania przed znajomymi (np. gazela z głową królika i z marchewką w tyłku), i często także arcydzieła w stylu nie, nie brałem nic. Spośród wielu funkcji, jakie oferuje GIMP, większość osób ogranicza się wyłącznie do malowania ołówkiem i papryk.

Funkcje programu[edytuj • edytuj kod]

  • Rysowanie paprykami.
  • Losowe uniemożliwianie rysowania.
  • Uruchamianie skryptów w języku Python z nieistniejącą lub przestarzałą doskonałą dokumentacją.
  • Ustawianie przezroczystości koloru zupełnie gdzie indziej niż samego koloru.
  • Krążą legendy, że w GIMPie można tworzyć animacje.

O ile się w ogóle uruchomi…

Ikona programu GIMP[edytuj • edytuj kod]

Wilber

Ikona programu GIMP nazywa się Wilber i została narysowana 25 września 1997 roku. Początkowo, jej oczy podążały za kursorem. Z ograniczonych informacji wynika, że miesiąc po jej narysowaniu miał się odbyć rytuał ożywienia, który jednak się nie udał, ponieważ zanim GIMP się uruchomił, pełnia księżyca minęła. Rytuał miał się odbyć podczas jesieni linuksowej.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]