Reda (miasto): Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
(→‎Dzielnice: dodana jedna o ktroej koiedys zapomnialem.)
(→‎Atrakcje turystyczne: literowka byla to poprawilem)
Znacznik: edytor wizualny
 
(Nie pokazano 110 wersji utworzonych przez 79 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
[[Plik:Redatradecenter.png|thumb|Reda [[11 września]] [[2001]] roku]]
'''Reda''' – przestrzeń pomiędzy [[Rumia|Rumią]] a [[Wejherowo|Wejherowem]], nazywana niekiedy [[miasto|miastem]]. O tym, że jesteśmy w Redzie świadczą: dworzec [[Polskie Koleje Państwowe|PKP]], wieża [[kościół (budynek)|kościoła]] i kilka [[cmentarz]]y rozsianych tu i tam. Jest to bardzo ważna wskazówka dla tych, którzy jadą na [[Półwysep Helski]], bo właśnie za kościołem trza skręcić w prawo.
'''Reda''' – przestrzeń pomiędzy [[Rumia|Rumią]] a [[Wejherowo|Wejherowem]] nazywana niekiedy [[miasto|miastem]]. O tym, że jesteśmy w Redzie świadczą: dworzec [[Polskie Koleje Państwowe|PKP]], wieża kościelna oraz kilka cmentarzy rozsianych tu i tam. Jest to bardzo ważna wskazówka dla tych, którzy jadą na [[Mierzeja Helska|Mierzeję Helską]], bo właśnie za kościołem trza skręcić w prawo. Wbrew pozorom w Redzie nie kotwiczą żadne [[statek|statki]] oczekujące na wejście do [[port morski|portu]]. To nie ta [[reda (akwen)|reda]]. Reda znaczy po czesku czerwony. Odzwierciedlają to poglądy polityczne mieszkańców.

Wbrew pozorom w Redzie nie [[kotwica|kotwiczą]] żadne [[statek|statki]] oczekujące na wejście do [[port morski|portu]]. To nie ta [[reda (akwen)|reda]].


== Kultura ==
== Kultura ==
Centrum kulturalnym Redy jest restauracja '''Redzianka'''. W każdą sobotę odbywają tam się niesamowite imprezy (wjazd 3zł), które - mimo, odbywają się cyklicznie - zapadają w pamięć na długo wszystkim mieszkańcom Redy. Prawdopodobnie spowodowane jest to wyjątkowo niskimi - jak na trójmiejskie warunki - cenami wykwintnych win siarkowych.
Centrum kulturalnym Redy jest restauracja ''Redzianka''. W każdą sobotę odbywają tam się niesamowite imprezy (wjazd – 3 zł, w [[But|obuwiu]] sportowym – 3,30 zł), które, mimo tego, że odbywają się cyklicznie, to zapadają w pamięć na długo wszystkim mieszkańcom Redy. Prawdopodobnie jest to spowodowane wyjątkowo niskimi, jak na trójmiejskie warunki, cenami wykwintnych [[Tanie wino|win siarkowych]].

Oprócz tego w Redzie budują się same okrągłe domy. Po co? Żeby za rogiem nie dostać kijem przez łeb.


== Gospodarka morska ==
== Gospodarka morska ==
Informacja dla ministra gospodarki morskiej oraz dla tych, którzy nie uważali na lekcjach geografii: ani w Rumi, ani w Wejherowie nie ma portów. W Redzie zresztą też nie. Najbliższy port morski znajduje się w [[Gdynia|Gdyni]](z najnowszych danych winika, że najbliższy port jest w Rumi takzwany [http://nonsensopedia.wikia.com/wiki/Port_rumia Port Rumia] ).
Informacja dla ministra gospodarki morskiej oraz dla tych, którzy nie uważali na lekcjach geografii: W Wejherowie nie ma portu. W Redzie zresztą też nie. Port w Rumii nie ma dostępu do morza. Najbliższy port morski znajduje się w [[Gdynia|Gdyni]].


== Ciekawie miejsca ==
== Komunikacja publiczna ==
Przez lata Redę można było przemierzyć tylko czołgiem, pociągiem, autem, rowerem lub pieszo. Z czasem jednak coraz więcej ludzi zaczęło się tu sprowadzać i budować, a że całe pieniądze przeznaczyli na budowę domu lub zakup mieszkania, to już na auto im zabrakło. Poza tym osiedla budowane są na krańcach miasta, przez co wszędzie jest daleko. Dlatego władze Redy postanowiły <del>uruchomić komunikację miejską</del> pociągnąć linie autobusowe z Wejherowa i Rumi, takie jak J, 8, 9, 17, 18, 84, 87 oraz peksy, czyli 650 i 656. Z powodu korków autobusy wykonują po jednym kursie na dwie lub nawet trzy godziny, przez co wielu mieszkańców Redy nie ma pojęcia o ich istnieniu, a potem kupują oni samochody i w ten sposób korki tylko rosną. Oprócz autobusów są jeszcze pociągi, kursujące po kilka razy w ciągu doby.
Jeśli któryś z turystów zmierzających do [[Puck|Pucka]] przypadkowo zatrzyma się w Redzie, może miło spędzić czas w jednym z miejsc polecanych przez [[Redzianie|Redzian]]. Warty zwiedzenia jest zabytkowy, dwunastoletni budynek Urzędu Miasta, nieposiadający nawet sali konferencyjnej. Co sobote o godzinie 10:14 konferencje prasowe odbywają sie na dachu Urzędu (z powodu braku sali konferencyjnej), co przyciaga znaczną część miasta.


Do komunikacji publicznej można zasadniczo dołączyć też taksówki, oczekujące przed dworcem na turystów. Podobno kiedyś ktoś z nich skorzystał z taksówki, lecz słuch po nim zaginął. Po taksówce zresztą też.

== Ciekawe miejsca ==
Jeśli któryś z turystów zmierzających do [[Puck]]a przypadkowo zatrzyma się w Redzie, może miło spędzić czas w jednym z miejsc polecanych przez Redzian. Warty zwiedzenia jest zabytkowy, dwunastoletni budynek Urzędu Miasta, nieposiadający nawet sali konferencyjnej. Co sobotę o godzinie 10:14 konferencje prasowe odbywają się na dachu Urzędu, co przyciąga znaczną część miasta.
Warta zobaczenia jest też wyspa na rzece, gdzie niemal codziennie urządzane są <del>libacje alkoholowe</del> przyjęcia w miłym towarzystwie. Jest tu nawet kąpielisko, co nie zmienia faktu, że w Redzie brak jezior.

== Atrakcje turystyczne ==
* '''Kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny i świętej Katarzyny Aleksandryjskiej''' – chluba Redy. Został oficjalnie zgłoszony do księgi rekordów Guinnessa w kategorii najdłuższej nazwy.
* '''Punkt widokowy „Jara”''' – wiele osób jara się z tej nazwy właściwie nieznanego pochodzenia. Podjazd na górę podobny jest do dróg u [[Świnka Peppa|świnki Peppy]].
* '''Skatepark''' – [[Moherowe berety|większość]] osób uważa, że jest to siedlisko przyszłych przestępców, narkomanów i morderców. Nawet policja się tam nie zapuszcza. Jednakże stali [[Skejci|bywalcy]] tego przeuroczego i romantycznego miejsca twierdzą, że skatepark to zajebiste miejsce, żeby powyrywać laski lub pojeździć z ziomami.
* '''Wyspa''' – od czasu, gdy wybetonowano zalany brzeg rzeki wszyscy chodzą tam, by <del>upić się</del> ugasić pragnienie i [[Seks|okazać bliskiej osobie uczucia]]. Wszystko to dlatego, że jedynymi frajerami, którzy o tym nie wiedzą jest policja, która w tym czasie suszy nawierzchnie, aby czasem ktoś nie wpadł w poślizg.
* '''Polomarket''' – jest be, bo nie mają w asortymencie tanich win i browarów. Dlatego w Redzie (i nie tylko) wszyscy wolą Biedronkę.
* '''AquaSfera''' – parę bloków i tak zwany „aquapark”, w którym gdzieś podobno ukrywają sie rekiny.
== Dzielnice ==
== Dzielnice ==
Rede zamieszukje około 20 tyś. mieszkańców, dzięki czemu stała się na tyle ważna, by została podzielona na dzielnice. Jednak nikt do końca nie wie po co. Nie wiadomo też, do jakiej dzielnicy się przynależy. W Redzie wyróżniamy 8 dzielnic.
Redę zamieszkuje 20 tys. mieszkańców, dzięki czemu stała się na tyle ważna, by została podzielona na dzielnice. Nie wiadomo, kto do jakiej dzielnicy przynależy, ale w Redzie wyróżniamy następujące dzielnice:
* '''Ciechocino''' – mieszkają tu sama szlachta, oraz przedstawiciele największych firm świata. Ta dzielnica to cały urok tego miasta.
<br>'''Moście Błotka'''<br>
* '''Centrum''' – nikt nie wie, gdzie tak naprawdę się znajduje. Według niektórych – ul. Łąkowa. Liczy się, że centrum. Najnowsze badania, mające na celu rozwiązanie sporów o położenie redzkiego centrum, wskazują, że geometryczne centrum Redy znajduje się na dachu polomarketu.
Właściwie nie należy JESZCZE do Redy. Jeszcze. Jest tu dom publiczny, w którym mieszkają wszyscy, na 1 mieszkańca przypada 3,14 konia, mają zdecydowanie najlepsze drogi. To właśnie stąd pochodzą twórcy [[nazizm|nazizmu]] Nie wierzcie w to, co wam wypisują w podręcznikach od [[historia|historii]]. Są tu spoksik [[człowiek|ludzie]]. Sławą Mościch BłotkxensóFF jest [[Hitler|Hitler]], urodzony i wychowany wraz z ciocią Helgą.
* '''Pieleszewo''' – znajduje się „gdzieś”. Nikt tu nie mieszka, bo są tu tylko pola pełne [[chwast]]ów. Legenda mówi, że w czasach PRL'u, odkąd do Redy przez pomyłkę doprowadzono kolej, ludzie przychodzili w te miejsca i z nudów pielili zachwaszczone pola. I stąd nazwa. Przez większość osób uznawane za odrębną wieś.
<br>'''Ciechocino'''<br>
* '''Rekowo''' – największa i najciekawsza dzielnica. Jest tam wszystko, od mola zaczynając, na stacji metra kończąc.
To zbiorowisko samych szuji leśnych, które chodzą w gaciach dziadka i myślą, że są trendi. Generalnie chodzą i myślą, że są najlepsi, bo mają blisko na przystanek autobusowy linii numer "9". Mają wszędzie blisko i nigdzie nie chodzą, więc średnio jeden mieszkaniec ciechocina waży nie mniej niż "120" kg. Biorąc pod uwagę, że mieszka tu zdecydowana większość ludności Redy to jest to bardziej zadowalająca liczba niz w USA, bo tam tylko połowa ludzi waży do pięciuset kilo. Anarchia, bo prezydent jest burmistrzem i pracuję po godzinach, oraz i w czasie pracy w polu. Potem nocami pieli Pieleszewo, bo mu zostało z czasów PRL'u. Panuję tu [[budda|buddyzm]], dlatego jest najwięcej katolików.
* '''Przymłynie''' – potocznie nazywane tez Semekiem. Redzkie [[Wieżowiec|drapacze chmur]] z trzema piętrami, z których rozciąga się widok na młyn i rzekę, których nie ma.
<br>'''Centrum'''<br>
* '''Marianowo''' żył tu Marian, stąd pochodzi ta nazwa dzielnicy. Każdy osobnik płci męskiej zamieszkujący tę dzielnicę to Marian, a każda kobieta to Maria, tudzież Marianna.
Nikt nie wie, gdzie tak na prawde się znajduje. Według niektórych, znajduje się ono w pobliżu restauracji Redzianka, inni zaś twierdzą, że centrum (bynajmniej nie kulturalnym) jest ul. Łąkowa. Ale liczy się, że centrum mamy.
* '''Moście Błotka''' – należy już do Redy. Niestety. Jest tu dom publiczny, w którym mieszkają wszyscy, na 1 mieszkańca przypada 3,14 [[Koń|konia]]. Mają zdecydowanie najlepsze drogi. Poza tym nie ma tu nic poza piaskiem.
<br>'''Pieleszewo'''<br>
* '''Betlejem''' – dojechać tam można, skręcając w lewo za torami w Ciechocinie. To nie miejsce, gdzie narodził się [[Jezus Chrystus]], lecz dzielnica która jeszcze parę lat temu znana była z wielkich pól i łąk. Dziś powstają tam niezmierzone domki Orleksowskie, które konkurują z Semekowskim Młynem o miano dewelopera Redy
Znajduje się "gdzieś". Nikt tu nie mieszka, bo są tu tylko pola pełne chwastów. Legenda mówi, że w czasach PRL'u, ludzie przychodzili w te miejsca i z nudów pielili zachwaszczone pola. I stąd nazwa Pieleszewo.
* '''Muminkowo''' – jest na końcu. Dalej niż pętla w Rekowie. Dalej niż z ziemi na księżyc. Ale jest.
<br>'''Rekowo'''<br>
* '''Nowe Betlejem''' – to dzielnica położona w Betlejem, ale składająca się z nowych domów, których właściciele chcą odciąć się od sąsiedztwa lokalesów palących oponami. Jej mieszkańcy wcześniej mieszkali w Gdyni, i jak się ktoś zapyta, to oni nadal tam mieszkają.
Największa i najciekawsza dzielnica. Jest tam wszystko, od mola zaczynając, na stacji metra kończąc. Panuje tu chipchop, a starsze panie zamiast chopdzić na wieczorną mszę świetą chodzą do lasu palić [[marihuana|bakę]] z wiaderka od piasku, wyciągniętego ze śmietnika przy cmentarzu. Tak. Cmentarz też tu jest.
* '''Rondo''' – ostatnio wybudowane przybliża Redę do Europy – zdarza się nawet, że wjeżdżają na nie 70 letni turyści z Niemiec.
<br>'''Przymłynie'''<br>

Potocznie nazywane tez Semekem. Redzkie drapacze chmur, z trzema piętrami, z których rozciąga się widok na młyn i rzekę, których nie ma.
== Zobacz też ==
<br>'''Marianowo'''<br>
* [[Gdynia]]
Żył tu Marian Bon Rekov, stąd pochodzi ta nazwa dzielnicy. Każdy osobnik płci męskiej zamieszkujący tę dzielnicę to Marian, a każda kobieta to Maria, tudzież Marianna. Stąd pochodzi słynny Jan Maria Rokita, który zapożyczył swoje imię dokładnie od tej dzielni.
* [[Puck]]
<br>'''Betlejem'''<br>
* [[Reda (rzeka)]]
To tu, dnia 12 marca narodził się [[Jezus|Jezus Chrystus]] .
* [[Rumia]]
<br clear="all">
* [[Sopot]]
* [[Wejherowo]]

{{trójmiasto}}
{{trójmiasto}}
{{Miasta województwa pomorskiego}}


{{stopka|lokalizacja=54.616667, 18.350000|simc=0934659|terc=2215011|wikidata=Q936933}}
[[Kategoria:Województwo pomorskie]]
[[Kategoria:Powiat wejherowski]]
[[Kategoria:Miasta w województwie pomorskim]]

Aktualna wersja na dzień 09:03, 15 mar 2024

Reda 11 września 2001 roku

Reda – przestrzeń pomiędzy Rumią a Wejherowem nazywana niekiedy miastem. O tym, że jesteśmy w Redzie świadczą: dworzec PKP, wieża kościelna oraz kilka cmentarzy rozsianych tu i tam. Jest to bardzo ważna wskazówka dla tych, którzy jadą na Mierzeję Helską, bo właśnie za kościołem trza skręcić w prawo. Wbrew pozorom w Redzie nie kotwiczą żadne statki oczekujące na wejście do portu. To nie ta reda. Reda znaczy po czesku czerwony. Odzwierciedlają to poglądy polityczne mieszkańców.

Kultura[edytuj • edytuj kod]

Centrum kulturalnym Redy jest restauracja Redzianka. W każdą sobotę odbywają tam się niesamowite imprezy (wjazd – 3 zł, w obuwiu sportowym – 3,30 zł), które, mimo tego, że odbywają się cyklicznie, to zapadają w pamięć na długo wszystkim mieszkańcom Redy. Prawdopodobnie jest to spowodowane wyjątkowo niskimi, jak na trójmiejskie warunki, cenami wykwintnych win siarkowych.

Oprócz tego w Redzie budują się same okrągłe domy. Po co? Żeby za rogiem nie dostać kijem przez łeb.

Gospodarka morska[edytuj • edytuj kod]

Informacja dla ministra gospodarki morskiej oraz dla tych, którzy nie uważali na lekcjach geografii: W Wejherowie nie ma portu. W Redzie zresztą też nie. Port w Rumii nie ma dostępu do morza. Najbliższy port morski znajduje się w Gdyni.

Komunikacja publiczna[edytuj • edytuj kod]

Przez lata Redę można było przemierzyć tylko czołgiem, pociągiem, autem, rowerem lub pieszo. Z czasem jednak coraz więcej ludzi zaczęło się tu sprowadzać i budować, a że całe pieniądze przeznaczyli na budowę domu lub zakup mieszkania, to już na auto im zabrakło. Poza tym osiedla budowane są na krańcach miasta, przez co wszędzie jest daleko. Dlatego władze Redy postanowiły uruchomić komunikację miejską pociągnąć linie autobusowe z Wejherowa i Rumi, takie jak J, 8, 9, 17, 18, 84, 87 oraz peksy, czyli 650 i 656. Z powodu korków autobusy wykonują po jednym kursie na dwie lub nawet trzy godziny, przez co wielu mieszkańców Redy nie ma pojęcia o ich istnieniu, a potem kupują oni samochody i w ten sposób korki tylko rosną. Oprócz autobusów są jeszcze pociągi, kursujące po kilka razy w ciągu doby.

Do komunikacji publicznej można zasadniczo dołączyć też taksówki, oczekujące przed dworcem na turystów. Podobno kiedyś ktoś z nich skorzystał z taksówki, lecz słuch po nim zaginął. Po taksówce zresztą też.

Ciekawe miejsca[edytuj • edytuj kod]

Jeśli któryś z turystów zmierzających do Pucka przypadkowo zatrzyma się w Redzie, może miło spędzić czas w jednym z miejsc polecanych przez Redzian. Warty zwiedzenia jest zabytkowy, dwunastoletni budynek Urzędu Miasta, nieposiadający nawet sali konferencyjnej. Co sobotę o godzinie 10:14 konferencje prasowe odbywają się na dachu Urzędu, co przyciąga znaczną część miasta. Warta zobaczenia jest też wyspa na rzece, gdzie niemal codziennie urządzane są libacje alkoholowe przyjęcia w miłym towarzystwie. Jest tu nawet kąpielisko, co nie zmienia faktu, że w Redzie brak jezior.

Atrakcje turystyczne[edytuj • edytuj kod]

  • Kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny i świętej Katarzyny Aleksandryjskiej – chluba Redy. Został oficjalnie zgłoszony do księgi rekordów Guinnessa w kategorii najdłuższej nazwy.
  • Punkt widokowy „Jara” – wiele osób jara się z tej nazwy właściwie nieznanego pochodzenia. Podjazd na górę podobny jest do dróg u świnki Peppy.
  • Skateparkwiększość osób uważa, że jest to siedlisko przyszłych przestępców, narkomanów i morderców. Nawet policja się tam nie zapuszcza. Jednakże stali bywalcy tego przeuroczego i romantycznego miejsca twierdzą, że skatepark to zajebiste miejsce, żeby powyrywać laski lub pojeździć z ziomami.
  • Wyspa – od czasu, gdy wybetonowano zalany brzeg rzeki wszyscy chodzą tam, by upić się ugasić pragnienie i okazać bliskiej osobie uczucia. Wszystko to dlatego, że jedynymi frajerami, którzy o tym nie wiedzą jest policja, która w tym czasie suszy nawierzchnie, aby czasem ktoś nie wpadł w poślizg.
  • Polomarket – jest be, bo nie mają w asortymencie tanich win i browarów. Dlatego w Redzie (i nie tylko) wszyscy wolą Biedronkę.
  • AquaSfera – parę bloków i tak zwany „aquapark”, w którym gdzieś podobno ukrywają sie rekiny.

Dzielnice[edytuj • edytuj kod]

Redę zamieszkuje 20 tys. mieszkańców, dzięki czemu stała się na tyle ważna, by została podzielona na dzielnice. Nie wiadomo, kto do jakiej dzielnicy przynależy, ale w Redzie wyróżniamy następujące dzielnice:

  • Ciechocino – mieszkają tu sama szlachta, oraz przedstawiciele największych firm świata. Ta dzielnica to cały urok tego miasta.
  • Centrum – nikt nie wie, gdzie tak naprawdę się znajduje. Według niektórych – ul. Łąkowa. Liczy się, że centrum. Najnowsze badania, mające na celu rozwiązanie sporów o położenie redzkiego centrum, wskazują, że geometryczne centrum Redy znajduje się na dachu polomarketu.
  • Pieleszewo – znajduje się „gdzieś”. Nikt tu nie mieszka, bo są tu tylko pola pełne chwastów. Legenda mówi, że w czasach PRL'u, odkąd do Redy przez pomyłkę doprowadzono kolej, ludzie przychodzili w te miejsca i z nudów pielili zachwaszczone pola. I stąd nazwa. Przez większość osób uznawane za odrębną wieś.
  • Rekowo – największa i najciekawsza dzielnica. Jest tam wszystko, od mola zaczynając, na stacji metra kończąc.
  • Przymłynie – potocznie nazywane tez Semekiem. Redzkie drapacze chmur z trzema piętrami, z których rozciąga się widok na młyn i rzekę, których nie ma.
  • Marianowo – żył tu Marian, stąd pochodzi ta nazwa dzielnicy. Każdy osobnik płci męskiej zamieszkujący tę dzielnicę to Marian, a każda kobieta to Maria, tudzież Marianna.
  • Moście Błotka – należy już do Redy. Niestety. Jest tu dom publiczny, w którym mieszkają wszyscy, na 1 mieszkańca przypada 3,14 konia. Mają zdecydowanie najlepsze drogi. Poza tym nie ma tu nic poza piaskiem.
  • Betlejem – dojechać tam można, skręcając w lewo za torami w Ciechocinie. To nie miejsce, gdzie narodził się Jezus Chrystus, lecz dzielnica która jeszcze parę lat temu znana była z wielkich pól i łąk. Dziś powstają tam niezmierzone domki Orleksowskie, które konkurują z Semekowskim Młynem o miano dewelopera Redy
  • Muminkowo – jest na końcu. Dalej niż pętla w Rekowie. Dalej niż z ziemi na księżyc. Ale jest.
  • Nowe Betlejem – to dzielnica położona w Betlejem, ale składająca się z nowych domów, których właściciele chcą odciąć się od sąsiedztwa lokalesów palących oponami. Jej mieszkańcy wcześniej mieszkali w Gdyni, i jak się ktoś zapyta, to oni nadal tam mieszkają.
  • Rondo – ostatnio wybudowane przybliża Redę do Europy – zdarza się nawet, że wjeżdżają na nie 70 letni turyści z Niemiec.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]