Niebieski ekran śmierci: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
M
Znacznik: edytor wizualny
M (korekty)
Linia 7: Linia 7:
{{cytat|'''Allah Akbar!!!|Przeciętny [[Arabowie|Arab]] o '''BSOD'''}}
{{cytat|'''Allah Akbar!!!|Przeciętny [[Arabowie|Arab]] o '''BSOD'''}}


'''Blue Screen of Death''', '''Blue Screen of Doom''', '''BSOD''' ([[Język angielski|ang.]] ''niebieski ekran śmierci'') – integralna część systemu [[Microsoft Windows|Windows]]. Pojawieniu się niebieskiego ekranu śmierci często towarzyszy także [[krytyczny wyjątek]].
'''Blue Screen of Death''', '''Blue Screen of Doom''', '''BSoD''' ([[Język angielski|ang.]] ''niebieski ekran śmierci'') – integralna część systemów z rodziny [[Microsoft Windows]]. Pojawieniu się niebieskiego ekranu śmierci często towarzyszy także [[krytyczny wyjątek]].


== Wygląd ==
== Wygląd ==

Wersja z 21:22, 3 maj 2018

OW FUCenzura1.svg!!!

Przeciętny Brytyjczyk o BSOD

Scheisse!!!

Przeciętny Niemiec o BSOD

¡¡¡Maldito PC!!!

Przeciętny Hiszpan o BSOD

Nosz kCenzura1.svga!!!

Przeciętny Polak o BSOD

しまった!!!

Przeciętny Japończyk o BSOD

Allah Akbar!!!

Przeciętny Arab o BSOD

Blue Screen of Death, Blue Screen of Doom, BSoD (ang. niebieski ekran śmierci) – integralna część systemów z rodziny Microsoft Windows. Pojawieniu się niebieskiego ekranu śmierci często towarzyszy także krytyczny wyjątek.

Wygląd

R E K L A M A
Nowa przeglądarka od Microsoftu: IE 0.9 beta
Gwarantowana aktualizacja wirusów!
www.IE7.com

 Windows 

System Windows wymaga twojej zgody, aby kontynuować.
Jeśli ta akcja nie została uruchomiona przez ciebie, kontynuuj.

Program:
System


* Naciśnij dowolny any key, aby kontynuować.
* Naciśnij dowolny inny any key, aby anulować.
* Naciśnij klawisze CTRL-ALT-DEL aby zrestartować komputer. Wszystkie zapisane zmiany we wszystkich programach zostaną utracone.


Naciśnij dowolny klawisz, aby kontynuować_

Skąd to się wzięło?

BSoD pierwszy raz pojawił się w Windowsie, kiedy nie był on jeszcze systemem operacyjnym. Włączał się przypadkowo. Bill stwierdził, że ma doskonałe walory estetyczne, i że nadaje się jako znak rozpoznawczy kombinacji Ctrl-Alt-Del. Na przykład po wciśnięciu tej kombinacji bez powodu, pojawiała się informacja, że użytkownik powinien zakończyć aplikację poprzez przycisk X opcję z menu okna.

Wersje

BSOD everywhere…

BSOD 95 i 98

W Windowsie 95 i Windowsie 98 poczyniono zmianę – BSoD wyświetlał się przy błędzie aplikacji (Wystąpił krytyczny wyjątek 0E), dzięki czemu stał się popularniejszy. Mniej doświadczeni użytkownicy wierzyli w napisy na niebieskich ekranach i cierpliwie czekali aż okno Zamknij program się pojawi, lub też naciskali wielokrotnie Enter w celu zamknięcia aplikacji, w której wystąpił krytyczny wyjątek. Bardziej doświadczeni od razu resetowali komputery, nawet bez przeczytania, że chodzi o błąd zapisu na dyskietce.

BSOD NT

W Windowsie NT 4 BSoD pojawiał się przy ładowaniu systemu, bo Microsoft wyszedł z założenia że przyzwyczajanie użytkowników do BSoD-ów pozwoli na uniknięcie ataków furii. Blue screen będący komunikatem o błędzie programu zdarzał się jednak znacznie rzadziej, wszystko dzięki ulepszonej izolacji procesów skargom użytkowników na oczojebność niebieskiego koloru. BSoD pojawiał się tylko w przypadku błędów jądra, jednak, przez wadliwość sterowników, częstość nie zmniejszyła się znacząco. Wygląd ekranu śmierci zmienił się - zamiast napisu Windows i lamerskiego tekstu pojawiło się dużo informacji wewnętrznych, które miały służyć informatykowi centrum obsługi klienta Microsoftu samemu Billowi do debugowania podniecania się tajemniczymi cyferkami.

BSOD 2000, XP, Vista i 7

W Windowsach 2000 i XP zrezygnowano z przyzwyczajania użytkowników do ich widoku, na rzecz reklamującego Microsoft ekranu startowego. Poza tym wygląd czy okoliczności wyświetlania się blue screenów nie zmieniły się. W polskiej wersji Windowsa XP można obserwować problemy z kodowaniem polskich znaków, przez co przeciętny użytkownik kretyn nie jest w stanie odczytać tekstu.

BSOD 8, 10 (BlSOD)

NonNews
Zobacz w NonNews temat:

Po wielu latach usilnego wytężania umysłów zespół Microsoftu znalazł rozwiązanie na problem, jakim było pojawianie się niebieskiego ekranu śmierci. Wykazując się niezwykłym sprytem nasi dzielni twórcy Windowsa zmienili tło BSOD na czarny, dlatego już nigdy nie zobaczymy Niebieskiego ekranu śmierci na niebieski ekran ze smutną minką. Nadeszła nowa era. Po wysłużonym i zasłużonym już Niebieskim Ekranie Śmierci przyszedł czas na Czarny Ekran Śmierci (przy okazji angielski skrót nie pozostaje bez zmian - Black Screen of Death [BlSoD lub BSOD]). Gdyż jest to najczęściej wykorzystywana funkcja systemu, twórcy nadali mu bardziej przyjazny i cieszący oko wygląd. Oprócz tego został dodany kod QR do strony Mikromiękkiego. To mała zmiana w kodzie, ale olbrzymia zmiana wśród użytkowników Windowsa!

RSoD – odmiana BSoDa

RSoD (od Red Screen of Death) to odmiana BSoD'a pojawiająca się w betach windowsa m.in. Longhorn gdy but nie pasował na nogi. RSoD będzie pojawiał się w Windowsie 8.2, Windowsie 10 i Service Packu 2 dla Windows 7 gdy komputer i procesorek będą zmęczone.

WSoD – odmiana BSoDa

WSoD (White Screen of Death) to błąd wyskakujący w Minecrafcie. Grasz sobie grasz, a tu nagle gra się wyłącza i włącza się WSoD, który pokazuje nam zapiski z czatu. Dlatego warto nie grać w Minecraft'a przy rodzicach. Generuje on też dużo plików z notatnika ErrPid… coś tam, które potem trzeba usuwać. Potrafią one zapchać ci pamięć komputera. Im większa pamięć na dysku twardym, tym większe prawdopodobieństwo że ci wyskoczy. UWAGA: Potrafi wypełnić kosz do końca, przy czym generuje BSoD z kodem błędu o braku miejsca w koszu.

Przyszłość

Szacuje się, że ze względu na spadek częstotliwości pojawiania się niebieskich ekranów, Microsoft wbuduje w Service Pack 3 do Visty generator losowych BSOD-ów, który będzie można dezaktywować jedynie poprzez edycję rejestru którego nie będzie można dezaktywować.

Poza tym Microsoft zamierza sprzedawać powierzchnie reklamowe na BSOD-ach. Już na początku grudnia 2024 roku zaczyna się oficjalna sprzedaż reklam.

Według nieoficjalnych doniesień, nadchodząca aktualizacja dziesiątki wprowadzi szereg zmian w porównaniu do wersji wcześniejszych. Zostanie dodana możliwość udostępnienia swojego opisu błędu na portalach społecznościowych (w pierwszej kolejności będą dostępne Facebook, Twitter i Snapchat). Prócz tego udostępniona zostanie możliwość zmiany koloru ekranu na inny odcień niebieskiego.

Galeria

Zobacz też


Linki zewnętrzne

Szablon:Informatyka