Szablon:Artykuł na medal: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
M
M (++)
Linia 1: Linia 1:
<!-- MAKSYMALNA SZEROKOŚĆ GRAFIKI: 150px -->
<!-- MAKSYMALNA SZEROKOŚĆ GRAFIKI: 150px -->
[[Plik:Jurand.jpg|right|150px]]
[[Plik:Wołga.jpg|right|150px]]
'''[[Miejska legenda]]''' – zaskakująca i „prawdziwa” historia rozpowszechniająca się poprzez media i [[internet]], mająca na celu straszenie młodzieży w wieku [[przedszkole|przedszkolnym]] oraz dająca zajęcie badaczom [[Teoria spiskowa|teorii spiskowych]].
'''[[Nonźródła:Klub używanych bohaterów|Klub używanych bohaterów]]'''


'''Charakterystyka miejskich legend'''
Wędrując poprzez mroczne otchłanie świadomości, prześlizgując się po tafli szaleństwa pośród tysięcy innych jaźni… Wyplułem z płuc słoną morską wodę. Udało mi się przeżyć. Po raz kolejny.


Miejską legendę można bardzo łatwo rozpoznać. Większość, niczym seriale na [[TVN]]ie, są wymyślane według tego samego szablonu.
Słodkie, wspaniałe powietrze znów zagościło w moich płucach. Leżałem w mokrym piasku, obmywany przez fale. Woda była przyjemnie ciepła. Ale jak właściwie się tu znalazłem? Nie mogłem sobie w żaden sposób przypomnieć żebym chociaż zbliżał się do wody o pływaniu nie mówiąc. Zresztą w ogóle niewiele pamiętałem, jedynie pojedyncze obrazy ze swojego życia, które z trudem mogłem połączyć w logiczną całość.
* '''Każda''' miejska legenda, celem potwierdzenia jej autentyczności, zaczyna się podania osoby, która była świadkiem tego zdarzenia. Najczęściej to ''[[siostra]] koleżanki wujka znajomego ze [[szkoła|szkoły]]/ babcia sąsiadki kuzyna prawnuczki/ syn kolegi z pracy stryjka brata [[ksiądz|księdza]] proboszcza''.

* Ponadto, miejska legenda, niczym antyczne dramaty, musi wywoływać u ludzi litość i trwogę. Żeby osiągnąć te uczucia, bohaterami legend są najczęściej zwykli ludzie, przez co słuchacze zadają sobie pytanie ''a gdyby to mi się zdarzyło?'', powodując tym samym u nich dreszcze, skurcze mięśni [[twarz]]y i obfity ślinotok, czyli objawy przeżywania wewnętrznego oczyszczenia.
Otworzyłem oczy. Odkryłem, że cokolwiek przyczyniło się do mojego fatalnego położenia pozbawiło mnie też dobytku, z większością ubrań włącznie. Na szczęście jednak pozostały mi te wystarczające do zakrycia najistotniejszych części ciała. Zresztą przy panujących tu temperaturach nie było potrzebne specjalnie więcej. Czyżbym więc miał być tylko zwykłą ofiarą, która przeceniła swoje umiejętności pływackie, a częściowa amnezja byłaby tylko skutkiem zbyt długiego przebywania pod wodą? Tajemniczy głos w mojej głowie podpowiadał, że wyjaśnienie zdecydowanie nie jest takie proste. Nakazał mi przy tym niezwłoczne poszukiwanie odpowiedzi.
* Najłatwiejszym sposobem na rozpoznanie miejskiej legendy jest wpisanie jej fragmentu do [[Google|wyszukiwarki]]. Jeśli wyskoczy 300 takich samych opowieści zaczynających się od ''autentyczne'', mamy pewność że kolega/ koleżanka chciała zrobić nas w [[balon]]a.


<div style="float:right;">
<div style="float:right;">

Wersja z 03:06, 28 maj 2012

Wołga.jpg

Miejska legenda – zaskakująca i „prawdziwa” historia rozpowszechniająca się poprzez media i internet, mająca na celu straszenie młodzieży w wieku przedszkolnym oraz dająca zajęcie badaczom teorii spiskowych.

Charakterystyka miejskich legend

Miejską legendę można bardzo łatwo rozpoznać. Większość, niczym seriale na TVNie, są wymyślane według tego samego szablonu.

  • Każda miejska legenda, celem potwierdzenia jej autentyczności, zaczyna się podania osoby, która była świadkiem tego zdarzenia. Najczęściej to siostra koleżanki wujka znajomego ze szkoły/ babcia sąsiadki kuzyna prawnuczki/ syn kolegi z pracy stryjka brata księdza proboszcza.
  • Ponadto, miejska legenda, niczym antyczne dramaty, musi wywoływać u ludzi litość i trwogę. Żeby osiągnąć te uczucia, bohaterami legend są najczęściej zwykli ludzie, przez co słuchacze zadają sobie pytanie a gdyby to mi się zdarzyło?, powodując tym samym u nich dreszcze, skurcze mięśni twarzy i obfity ślinotok, czyli objawy przeżywania wewnętrznego oczyszczenia.
  • Najłatwiejszym sposobem na rozpoznanie miejskiej legendy jest wpisanie jej fragmentu do wyszukiwarki. Jeśli wyskoczy 300 takich samych opowieści zaczynających się od autentyczne, mamy pewność że kolega/ koleżanka chciała zrobić nas w balona.


Artykuły na medal