Szczebrzeszyn

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru


W Szczebrzeszynie ksząszcz bździ w czćinie.

Animal Planet o Chrząszczu Szczebrzeszyńskim

Ksz-rzszcze-pszi-szi-naa!

Szczebrzeszyn po Chińsku
Plik:Coal011.jpg
Widok ze statku transkontynentalnego przepływającego rzeką Wieprz, na Szczebrzeszyn

Szczebrzeszyn – (Cebulów City) przedmieście wsi Zamojskiej, położone na masywnym masywie podkarpackiego roztocza. Prawa miejskie zostały nadane przez przypadek przez Kazimierza Niemałego gdy ten zgubił się na okolicznych bagnach i musiał gdzieś umyć nogi. W zamian za baniak wody król nadaje tej neolitycznej osadzie prawa miejskie.

Szczebrzeszyn jest znany głównie z tego, że mieszkańcy miasta myślą że Szczebrzeszyn jest znany. Miasto to znane jest także z wiersza ze słowami "W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie i Szczebrzeszyn z tego słynie", dlatego umieszczono tu drewniany pomnik chrząszcza gnijącego przy malowniczym źródełku.

Dzielnice

Szczebrzeszyn jako wieś o prawach miejskich składa się z następujących dzielnic:

  • Szczebrzeszyn centralny
  • Targówek
  • Lubasówka
  • Szperówka city
  • Klemensów
  • Błonie
  • Osiedle PRL-u

Dzielnice mają zróżnicowane zagęszczenie zabudowań (głównie gospodarczych, typu chlew), pozwala to na toczenie wojen gangów. Wojny te toczone są za zwyczaj pomiędzy poszczególnymi dzielnicami i mają na celu określenie niższej wartości dzielnicy przeciwników.


Społeczeństwo

Społeczeństwo miasta jest bardzo zróżnicowane:

  • 25% stanowią rolnicy uprawiający buraki
  • 30% stanowią rolnicy uprawiający cebulę
  • 15% stanowią rolnicy uprawiający kapustę
  • 15% stanowią rolnicy uprawiających czosnek
  • 5% mniejszości seksualne

Główną siłę miasta stanowią lokalne gangi zorganizowane przy podstawówkach i kółkach różańcowych. Spora część mieszkańców miasta zamieszkuje w nim tylko sezonowo, pomiędzy kolejnymi wyjazdami do Niemiec oraz Norwegii.

Klimat

Szczebrzeszyn położony na pograniczu podkarpacia i stepów Polski centralnej cechuje się klimatem wybitnie morskim. Głównym sprawcą tego faktu jest przepływająca przez niego (w czasie deszczu głównymi ulicami, a przy braku opadów tylko pobocznymi) rzeka Wieprz. Poza tym na klimat miasta znaczący wpływ ma także panujący w nim smog powstały w skutek nadużywania kosiarek do trawy przez mieszkańców.

Atrakcje

Miasto to pełne jest miejsc wysoko atrakcyjnych dla zwiedzających, jednakże co ogromnie zadziwia mieszkańców turyści się w nich nie pojawiają. Główną atrakcją miasta jest, zdaniem turystów oczywiście pomnik chrząszcza,którego każdy z nich może sobie dotknąć i sfotografować. Jest to dość dziwne, bowiem miasto posiada jeszcze wspaniałe punkty widokowe, położone w obrębie cmentarza żydowskiego jak i wspaniałą panoramę na warszawę. Ogromnym przeżyciem dla odwiedzających miasto pielgrzymów jest uroczyste święto targowe obchodzone w dniu wtorku. Atrakcją miasta jest także jedyne w europie naziemne metro w postaci bryczek i wózków widłowych.

Przemysł

Szczebrzeszyn jest ważnym ośrodkiem przemysłowym, bowiem znajduje się w nim największa w Polsce bijalnia monet (nie należy jednak mylić jej z mennicami, gdyż znajduje się w prywatnych rękach ). Poza tym miasto jest największym ośrodkiem przetwórstwa chmur na deszczówkę, oraz występują w nim gorzelnie o szerokim asortymencie wyrobów, zawierającym się pomiędzy bimbrem, denaturatem, rozcieńczanym winem a typowym sklepowym spirytusem technicznym. Do ważnych ośrodków handlowych należy zaliczyć istniejącą jeszcze w mieście Biedronkę,która generuje dochód porównywalny z rocznym dochodem Azerbejdżanu.

Transport

  • O miejskim systemie komunikacji, można powiedzieć, iż w okresie roku szkolnego, miejscowy dworzec autobusowy, zwany powszechnie "syf", przeżywa prawdziwe oblężenie, porównując jedynie do szturmów szwedzkich na twierdze XVII wieczne. Najbardziej dotkliwe te oblężenie odczuwane jest właśnie we wtorki, w popularny dzień targowy, gdy na zardzewiałe i stare Pekaesy, i nie tylko rzuca się tłum ludu z siatkami, garnkami lub wiadrami oraz innym arsenałem. Połączenie autobusowo - busowe z pobliskim Zamościem jest szokujące: co 10 min spod dworca zawsze coś do niego odjeżdża i to 24 godziny/dobę.
  • Gorzej jest z transportem kolejowym. Do pobliskiego niby to dworca PKP(w rzeczywistości drewnianej, opuszczonej chałupy) 3 km piechotką. Gdy tam dojdziemy, naszym oczom ukazuje się widok zarośniętych, niczym łąka oraz zardzewiałych szyn kolejowych. Pociągów - zaledwie 3-4 na dobę. Żadnej trakcji elektrycznej. Jednym słowem - kolejny syf. Co ciekawe, obok niego przebiega linia Hutniczo-Szerokotorowa, wożąca swymi stalowymi wagonikami siarkę i inne materiały wybuchowe z i do ruskich oraz jeszcze dalej.
  • Transport drogowy należy do najruchliwszych na całą okolicę. Zlot TIR-ów z całej polski przemierza bezdroża jedynej arterii w mieście-ul. Zamojskiej. Często przejście na drugą stronę ulicy bywa bardzo kłopotliwe, ze względu na miejscowe korki, porównując je jedynie do korków w Warszawie. Przeważnie są one powodowane przez rolników jadących przez miasto, oraz kilkukilometrowego sznura wszelakich pojazdów drogowych, nie mogących wyprzedzić feralnego kierowcę. Od tej ruchliwej trasy, jakim jest Droga Krajowa 74, odchodzą dwie wszelako ważne tranzytowe drogi wojewódzkie:
    • 848 do Tarnawy Małej, od niej do Lublina a stamtąd na resztę cywilizowanej polski
    • 858 do Biłgoraja a dalej to nie wiadomo gdzie.
  • Szczególny paraliż komunikacyjno-pieszy odczuwany jest właśnie we wtorki. Przechodząc lub przejeżdżając ulicami w okolicach targowiska trzeba zachować szczególną ostrożność ,żeby nie dopuścić do karambolu. Prędkość maksymalna - zaledwie jakieś 15km/godzinę.

Ciekawostki

  • W Szczebrzeszynie można spotkać Fidela Castro, Smerfy (w większości Ciamajdy), a także Muminki.
  • Jeden z tych rzadkich legendarnych składów Polskich Kolei Państwowych podąża aż do Gorzowa Wielkopolskiego. Niestety został on zlikwidowany po ostatniej aktualizacji rozkładu jazdy PKP (w 1917 roku).
  • Leżąc w województwie Lubelskim osada ta startowała do tytułu miasta wojewódzkiego, lecz niestety przegrała z potężnym Czernięcinem
  • Miasto posiada drewniane pomniki chrząszczy poukładane w rowach, bocznych uliczkach i innych zakamarkach. Stanowią one podstawę historycznego dziedzictwa miasta,bowiem zostały wykonane z drewna importowanego od przyjaciół z za wschodniej granicy.
  • Szczebrzeszyn, w podobnie jak Onet, posiada swojego Jasia Śmietanę znanego jako lokalnego "dziennikarza" typu "niemy powiedział głuchemu że ślepy widział szczerbatego jak wyrywał włosy łysemu". Posiada on swoją stronę internetową funkcjonującą podobnie jak Onet. Jej najwartościowszą częścią są komentarze.
  • Szczebrzeszyn jest jedynym miejscem na świecie, z którego bezpośrednio poprzez Broodway można się dostać do chin.
  • W pobliżu Szczebrzeszyna znajduje się legendarna Wieluncz